– Kalder du ham et stort navn?
Den franske journalist og fodboldanalytiker Julien Laurens har ikke ret meget pænt at sige om Kasper Schmeichel, efter at den danske landsholdsmålmand har forladt Nice for at skifte til Anderlecht, og det gør Laurens meget klart i BBC-podcasten Football Daily.
Undervejs i udsendelsen falder snakken på Kasper Schmeichel, og efter at have skudt præmissen om, at danskeren er et stort navn, ned, går han i flæsket på den 37-årige målmand, der på sidstedagen af transfervinduet fik ophævet sin kontrakt i Nice.
– Meldingerne fra Nice går på, at han manglede professionalisme, og at der var årsagen til, hans kontrakt blev ophævet. Nu er han så i Anderlecht. Jeg ved godt, at Anderlecht er en stor klub, men når man tager fra Nice til Anderlecht, er det alligevel et bevis på, at karrieren er på vej i den forkerte retning, siger Julien Laurens i podcasten ifølge Footnews.
Torsdag udtalte Kasper Schmeichel sig til TV 2 om bruddet med Nice, og han medgav, at det har været en hektisk sommer. Nu vælger han at se fremad og ikke længere fokusere på tiden i Frankrig.
– Det har været en kaotisk tid. Det er ikke nogen hemmelighed, men vi endte med den løsning, som jeg gerne ville have. Der er ikke så meget andet at sige end, at det var noget, som ikke fungerede. Det tog noget tid at få det på plads at komme videre, men jeg er sindssygt glad for, at det er kommet på plads, og jeg gider ikke bruge mere tid på det. Jeg har brugt hele min sommer på det, forklarede Schmeichel.
Kasper Schmeichel har underskrevet en et-årig aftale med Anderlecht, og den danske landsholdsstjerne spiller for en meget lav løn i Belgien – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TRANSFER