Langer hårdt ud efter Kasper Schmeichel i podcast

Fransk fodboldekspert har ikke meget pænt at sige om Kasper Schmeichel og skiftet til Anderlecht.



– Kalder du ham et stort navn? 

Den franske journalist og fodboldanalytiker Julien Laurens har ikke ret meget pænt at sige om Kasper Schmeichel, efter at den danske landsholdsmålmand har forladt Nice for at skifte til Anderlecht, og det gør Laurens meget klart i BBC-podcasten Football Daily.

Undervejs i udsendelsen falder snakken på Kasper Schmeichel, og efter at have skudt præmissen om, at danskeren er et stort navn, ned, går han i flæsket på den 37-årige målmand, der på sidstedagen af transfervinduet fik ophævet sin kontrakt i Nice. 

– Meldingerne fra Nice går på, at han manglede professionalisme, og at der var årsagen til, hans kontrakt blev ophævet. Nu er han så i Anderlecht. Jeg ved godt, at Anderlecht er en stor klub, men når man tager fra Nice til Anderlecht, er det alligevel et bevis på, at karrieren er på vej i den forkerte retning, siger Julien Laurens i podcasten ifølge Footnews.

Torsdag udtalte Kasper Schmeichel sig til TV 2 om bruddet med Nice, og han medgav, at det har været en hektisk sommer. Nu vælger han at se fremad og ikke længere fokusere på tiden i Frankrig. 

– Det har været en kaotisk tid. Det er ikke nogen hemmelighed, men vi endte med den løsning, som jeg gerne ville have. Der er ikke så meget andet at sige end, at det var noget, som ikke fungerede. Det tog noget tid at få det på plads at komme videre, men jeg er sindssygt glad for, at det er kommet på plads, og jeg gider ikke bruge mere tid på det. Jeg har brugt hele min sommer på det, forklarede Schmeichel.

Kasper Schmeichel har underskrevet en et-årig aftale med Anderlecht, og den danske landsholdsstjerne spiller for en meget lav løn i Belgien – læs mere her





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr