– Kalder du ham et stort navn?
Den franske journalist og fodboldanalytiker Julien Laurens har ikke ret meget pænt at sige om Kasper Schmeichel, efter at den danske landsholdsmålmand har forladt Nice for at skifte til Anderlecht, og det gør Laurens meget klart i BBC-podcasten Football Daily.
Undervejs i udsendelsen falder snakken på Kasper Schmeichel, og efter at have skudt præmissen om, at danskeren er et stort navn, ned, går han i flæsket på den 37-årige målmand, der på sidstedagen af transfervinduet fik ophævet sin kontrakt i Nice.
– Meldingerne fra Nice går på, at han manglede professionalisme, og at der var årsagen til, hans kontrakt blev ophævet. Nu er han så i Anderlecht. Jeg ved godt, at Anderlecht er en stor klub, men når man tager fra Nice til Anderlecht, er det alligevel et bevis på, at karrieren er på vej i den forkerte retning, siger Julien Laurens i podcasten ifølge Footnews.
Torsdag udtalte Kasper Schmeichel sig til TV 2 om bruddet med Nice, og han medgav, at det har været en hektisk sommer. Nu vælger han at se fremad og ikke længere fokusere på tiden i Frankrig.
– Det har været en kaotisk tid. Det er ikke nogen hemmelighed, men vi endte med den løsning, som jeg gerne ville have. Der er ikke så meget andet at sige end, at det var noget, som ikke fungerede. Det tog noget tid at få det på plads at komme videre, men jeg er sindssygt glad for, at det er kommet på plads, og jeg gider ikke bruge mere tid på det. Jeg har brugt hele min sommer på det, forklarede Schmeichel.
Kasper Schmeichel har underskrevet en et-årig aftale med Anderlecht, og den danske landsholdsstjerne spiller for en meget lav løn i Belgien – læs mere her.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER