– Kalder du ham et stort navn?
Den franske journalist og fodboldanalytiker Julien Laurens har ikke ret meget pænt at sige om Kasper Schmeichel, efter at den danske landsholdsmålmand har forladt Nice for at skifte til Anderlecht, og det gør Laurens meget klart i BBC-podcasten Football Daily.
Undervejs i udsendelsen falder snakken på Kasper Schmeichel, og efter at have skudt præmissen om, at danskeren er et stort navn, ned, går han i flæsket på den 37-årige målmand, der på sidstedagen af transfervinduet fik ophævet sin kontrakt i Nice.
– Meldingerne fra Nice går på, at han manglede professionalisme, og at der var årsagen til, hans kontrakt blev ophævet. Nu er han så i Anderlecht. Jeg ved godt, at Anderlecht er en stor klub, men når man tager fra Nice til Anderlecht, er det alligevel et bevis på, at karrieren er på vej i den forkerte retning, siger Julien Laurens i podcasten ifølge Footnews.
Torsdag udtalte Kasper Schmeichel sig til TV 2 om bruddet med Nice, og han medgav, at det har været en hektisk sommer. Nu vælger han at se fremad og ikke længere fokusere på tiden i Frankrig.
– Det har været en kaotisk tid. Det er ikke nogen hemmelighed, men vi endte med den løsning, som jeg gerne ville have. Der er ikke så meget andet at sige end, at det var noget, som ikke fungerede. Det tog noget tid at få det på plads at komme videre, men jeg er sindssygt glad for, at det er kommet på plads, og jeg gider ikke bruge mere tid på det. Jeg har brugt hele min sommer på det, forklarede Schmeichel.
Kasper Schmeichel har underskrevet en et-årig aftale med Anderlecht, og den danske landsholdsstjerne spiller for en meget lav løn i Belgien – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER