Brian Laudrup om starten på TV 2: Et lykketræf

Brian Laudrup skulle ikke tænke to gange, da han blev tilbudt at være en del af landsholdsdækningen på TV 2.



Den 22. april blev Brian Laudrup præsenteret som ny landsholdsekspert på TV 2. 

Dermed sluttede samarbejdet med Discovery for fodboldlegenden, som havde været en del af tv-stationen siden 2014. 

Men den tidligere Glasgow Rangers-stjerne var ikke i tvivl om sin beslutning, da han fik muligheden for at fortsætte med at dække landsholdet. 

Det fortæller Brian Laudrup i et interview med Tipsbladet. 

– Det var vemodigt at skulle stoppe. Jeg er eksempelvis blevet rigtig gode venner med Peter Piil. Vi har rejst meget rundt i forbindelse med landsholdet og haft vores koner med. Vi gjorde lidt en tur ud af det, siger Brian Laudrup og fortsætter:

– Men vi vidste alle sammen godt, at det lakkede mod enden med landsholdet på Discovery. Derfor var det et nemt valg at træffe. Men man tænker selvfølgelig altid vemodigt tilbage på et sted, hvor man har haft det godt i mange år. 

I sin tid på Discovery nåede Brian Laudrup både at være ekspert og kommentator, når landsholdet spillede. Derudover dækkede han ligeledes Premier League, da tv-stationen havde rettighederne til Englands bedste fodboldrække. 

På TV 2 skal EM-vinderen fra 1992 kun fungere som ekspert i studiet sammen med Camilla Martin, Kenneth Perez og Mads Junker. 

– Jeg har det fint med ikke at skulle kommentere kampene. Jeg er egentlig bare kommet tilbage i den rolle, som jeg kender bedst. Jeg var meget i studiet både hos Discovery og TV 3. Det er to forskellige genre, men jeg synes, at begge ting er spændende. 

– Man kan sige, at du som kommentator er på hele tiden, mens du i studiet har tid til at reflektere over tingene. Jeg kan lide begge ting. 

Den 53-årige dansker tilføjer i interviewet, at han er meget tilfreds med begyndelsen på sit nye arbejde. 

– Jeg synes, at starten har været rigtig god. Det er altid sjovere at dække et landshold med kæmpe succes. Og så er det fedt at være en del af opsætningen i Fælledparken. Det er et lykketræf for TV 2, tror jeg. Det er en fantastisk oplevelse i øjeblikket at dække landsholdet. 

– Og nu er holdet så kommet på landsdækkende fjernsyn, som har været et ønske oppefra, tror jeg. Opbakningen er fantastisk, men vi skal også huske, at der har været perioder, hvor landsholdet ikke var populært, og hvor Parken ikke blev fyldt. Der er sket rigtig meget, og det har været en spændende rejse at være med på. 

Hvornår blev du kontaktet af TV 2 og tilbudt rollen som landsholdsekspert? 

– Jeg var utrolig glad for at være på Discovery. Der har været fede produkter gennem årene. Der var meget arbejde de første syv år, men det blev mindre, fordi flere rettigheder forsvandt, mens vi var mange til det resterende. 

– Når alt kommer til alt, så er rettighederne kongen. Og da der ikke var noget landshold til sidst, så blev jeg kontaktet af TV 2. Der var ikke noget kompliceret over det. 

Brian Laudrup har i første omgang skrevet under på en kontrakt med den landsdækkende tv-kanal, som løber frem til efter EM i Tyskland i sommeren 2024. 

Derfor skal han ligeledes kun fokusere på Kasper Hjulmands mandskab. 

– Umiddelbart skal jeg kun lave landskampene. Nu er der Nations League, så kommer VM senere på året og EM-kvalifikationen til næste år. Men det passer mig rigtig godt. 

– Så har jeg også frihed til at gøre andre ting. Vi har eksempelvis et lille familiefirma, mens jeg også skriver lidt klummer hist og her, lyder det afsluttende fra Brian Laudrup. 

Læs med her på Tipsbladet i løbet af weekenden, hvor der kommer endnu mere fra interviewet med den danske fodboldlegende. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

– Enten FCK eller også stopper han?

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Randers FC – Vejle Boldklub

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Godt nyt – nu er han landet i København

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Snestorm kan udfordre OB

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Her er Danmarks Nations League-pulje!

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Afviser Anderlecht

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Derfor var Moukoko vraget

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht