Den 22. april blev Brian Laudrup præsenteret som ny landsholdsekspert på TV 2.
Dermed sluttede samarbejdet med Discovery for fodboldlegenden, som havde været en del af tv-stationen siden 2014.
Men den tidligere Glasgow Rangers-stjerne var ikke i tvivl om sin beslutning, da han fik muligheden for at fortsætte med at dække landsholdet.
Det fortæller Brian Laudrup i et interview med Tipsbladet.
– Det var vemodigt at skulle stoppe. Jeg er eksempelvis blevet rigtig gode venner med Peter Piil. Vi har rejst meget rundt i forbindelse med landsholdet og haft vores koner med. Vi gjorde lidt en tur ud af det, siger Brian Laudrup og fortsætter:
– Men vi vidste alle sammen godt, at det lakkede mod enden med landsholdet på Discovery. Derfor var det et nemt valg at træffe. Men man tænker selvfølgelig altid vemodigt tilbage på et sted, hvor man har haft det godt i mange år.
I sin tid på Discovery nåede Brian Laudrup både at være ekspert og kommentator, når landsholdet spillede. Derudover dækkede han ligeledes Premier League, da tv-stationen havde rettighederne til Englands bedste fodboldrække.
På TV 2 skal EM-vinderen fra 1992 kun fungere som ekspert i studiet sammen med Camilla Martin, Kenneth Perez og Mads Junker.
– Jeg har det fint med ikke at skulle kommentere kampene. Jeg er egentlig bare kommet tilbage i den rolle, som jeg kender bedst. Jeg var meget i studiet både hos Discovery og TV 3. Det er to forskellige genre, men jeg synes, at begge ting er spændende.
– Man kan sige, at du som kommentator er på hele tiden, mens du i studiet har tid til at reflektere over tingene. Jeg kan lide begge ting.
Den 53-årige dansker tilføjer i interviewet, at han er meget tilfreds med begyndelsen på sit nye arbejde.
– Jeg synes, at starten har været rigtig god. Det er altid sjovere at dække et landshold med kæmpe succes. Og så er det fedt at være en del af opsætningen i Fælledparken. Det er et lykketræf for TV 2, tror jeg. Det er en fantastisk oplevelse i øjeblikket at dække landsholdet.
– Og nu er holdet så kommet på landsdækkende fjernsyn, som har været et ønske oppefra, tror jeg. Opbakningen er fantastisk, men vi skal også huske, at der har været perioder, hvor landsholdet ikke var populært, og hvor Parken ikke blev fyldt. Der er sket rigtig meget, og det har været en spændende rejse at være med på.
Hvornår blev du kontaktet af TV 2 og tilbudt rollen som landsholdsekspert?
– Jeg var utrolig glad for at være på Discovery. Der har været fede produkter gennem årene. Der var meget arbejde de første syv år, men det blev mindre, fordi flere rettigheder forsvandt, mens vi var mange til det resterende.
– Når alt kommer til alt, så er rettighederne kongen. Og da der ikke var noget landshold til sidst, så blev jeg kontaktet af TV 2. Der var ikke noget kompliceret over det.
Brian Laudrup har i første omgang skrevet under på en kontrakt med den landsdækkende tv-kanal, som løber frem til efter EM i Tyskland i sommeren 2024.
Derfor skal han ligeledes kun fokusere på Kasper Hjulmands mandskab.
– Umiddelbart skal jeg kun lave landskampene. Nu er der Nations League, så kommer VM senere på året og EM-kvalifikationen til næste år. Men det passer mig rigtig godt.
– Så har jeg også frihed til at gøre andre ting. Vi har eksempelvis et lille familiefirma, mens jeg også skriver lidt klummer hist og her, lyder det afsluttende fra Brian Laudrup.
Læs med her på Tipsbladet i løbet af weekenden, hvor der kommer endnu mere fra interviewet med den danske fodboldlegende.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
22 millioner kroner!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Hugo Ekitike misser VM
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG