En af de helt store skikkelser i skotsk fodbold er ikke længere blandt os, men denne tirsdag er ikke kun en sorgens dag på De Britiske Øer. Det er den også for Brian Laudrup, der siger til Ekstra Bladet, at Smith havde stor betydning for hans karriere.
Laudrup kom til Rangers i 1994 efter et par hårde år i AC Milan og Fiorentina, og det var Walter Smith, der som manager hentede ham til klubben. Det var også Smith, der fik Laudrup til at føle sig hjemme i Glasgow.
De to udviklede et tæt personligt forhold, som holdt ved lang tid, efter de begge forlod Rangers i 1998.
– Da jeg blev introduceret til fodboldens Hall of Fame, var det ham, der overrakte prisen og holdt talen inde i Cirkusbygningen. Efterfølgende gik vi ud og spiste middag. Det var helt naturligt, og vi har mødtes flere gange i Skotland, når jeg har besøgt klubben, fortæller Brian Laudrup til Ekstra Bladet.
– Det er det tætteste, jeg har været på en manager. Der er ingen tvivl om, at jeg skylder ham meget. Det var under ham, jeg genfandt spilleglæden, og han har betydet meget for alt det, jeg har opnået fra 1994 og fremover.
Walter Smith stod i spidsen for Rangers fra 1991 til 1998 og trænede derefter Everton i fire år. Han var også kortvarigt assistenttræner for Alex Ferguson i Manchester United, inden han blev skotsk landstræner fra 2004-2007.
Han sluttede også sin trænerkarriere i Rangers, hvor han også var bestyrelsesformand i en periode efterfølgende. Han vandt intet mindre end ti ligatitler og fem pokaltitler med klubben.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
‘Det er ufatteligt imponerende’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
