Laudrup smuk tager afsked: Jeg skylder ham meget

Legendariske Walter Smith er død. Hans tidligere spiller i Rangers Brian Laudrup mindes ham.



En af de helt store skikkelser i skotsk fodbold er ikke længere blandt os, men denne tirsdag er ikke kun en sorgens dag på De Britiske Øer. Det er den også for Brian Laudrup, der siger til Ekstra Bladet, at Smith havde stor betydning for hans karriere.

Laudrup kom til Rangers i 1994 efter et par hårde år i AC Milan og Fiorentina, og det var Walter Smith, der som manager hentede ham til klubben. Det var også Smith, der fik Laudrup til at føle sig hjemme i Glasgow.

De to udviklede et tæt personligt forhold, som holdt ved lang tid, efter de begge forlod Rangers i 1998.

– Da jeg blev introduceret til fodboldens Hall of Fame, var det ham, der overrakte prisen og holdt talen inde i Cirkusbygningen. Efterfølgende gik vi ud og spiste middag. Det var helt naturligt, og vi har mødtes flere gange i Skotland, når jeg har besøgt klubben, fortæller Brian Laudrup til Ekstra Bladet.

– Det er det tætteste, jeg har været på en manager. Der er ingen tvivl om, at jeg skylder ham meget. Det var under ham, jeg genfandt spilleglæden, og han har betydet meget for alt det, jeg har opnået fra 1994 og fremover.

Walter Smith stod i spidsen for Rangers fra 1991 til 1998 og trænede derefter Everton i fire år. Han var også kortvarigt assistenttræner for Alex Ferguson i Manchester United, inden han blev skotsk landstræner fra 2004-2007.

Han sluttede også sin trænerkarriere i Rangers, hvor han også var bestyrelsesformand i en periode efterfølgende. Han vandt intet mindre end ti ligatitler og fem pokaltitler med klubben.





‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

LIVE: Han kunne have ændret Man Utds plan

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det