Laudrup: Stakkels Japan!

Michael Laudrup boede i Japan en kort overgang, og derfor har danskeren ekstra stor sympati for de japanske jordskælvs- og tsunami-ofre.



Den danske fodboldlegende, Michael Laudrup, kan om nogen sætte sig ind i, hvad det er for et mareridt, japanerne gennemlever i disse dage efter både jordskælv og tsunami.

Den nuværende Mallorca-manager spillede som aktiv i japansk fodbold en kort overgang, da han i sæsonen 1996/1997 tørnede ud for Vissel Kobe. Dermed lærte Laudrup det japanske folk at kende, hvilket blot har gjort ham ekstra påvirket over de store ødelæggelser i landet.

– Det er en enorm tragedie. Ikke bare for Japan, men for hele verden. Men jeg er sikker på, at Japan vil rejse sig igen ovenpå denne katastrofe, siger Michael Laudrup til B.T.

Kort før Michael Laudrup ankom til Japan i 90’erne, havde landet også dengang oplevet et stort jordskælv, som kostede over 6000 mennesker livet. Alligevel havde japanerne formået at rejse sig, og genopføre nogle af de ting, der var gået itu under rystelserne. Og det giver Laudrup grobund for optimisme.

– De fortalte mig, at alle broerne var styrtet sammen, at havnen var blevet totalt ødelagt, og at byen mange steder lå i ruiner. Men det kunne man overhovedet ikke se. Det var imponerende, hvor meget de havde fået genopbygget på under halvandet år. Det giver mig håb med tanke på den nuværende situation, lyder det fra Michael Laudrup.

Danskeren forlod Japan efter blot at have spillet 15 kampe for Vissel Kobe.







LIVE

TransferLIVE: Mourinho vil have City-ikon

TransferLIVE: Mourinho vil have City-ikon

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ståle revser Skotland

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De jagter Henrik Meister

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Brasiliansk VM-mavepuster