Laudrup: Stakkels Japan!

Michael Laudrup boede i Japan en kort overgang, og derfor har danskeren ekstra stor sympati for de japanske jordskælvs- og tsunami-ofre.



Den danske fodboldlegende, Michael Laudrup, kan om nogen sætte sig ind i, hvad det er for et mareridt, japanerne gennemlever i disse dage efter både jordskælv og tsunami.

Den nuværende Mallorca-manager spillede som aktiv i japansk fodbold en kort overgang, da han i sæsonen 1996/1997 tørnede ud for Vissel Kobe. Dermed lærte Laudrup det japanske folk at kende, hvilket blot har gjort ham ekstra påvirket over de store ødelæggelser i landet.

– Det er en enorm tragedie. Ikke bare for Japan, men for hele verden. Men jeg er sikker på, at Japan vil rejse sig igen ovenpå denne katastrofe, siger Michael Laudrup til B.T.

Kort før Michael Laudrup ankom til Japan i 90’erne, havde landet også dengang oplevet et stort jordskælv, som kostede over 6000 mennesker livet. Alligevel havde japanerne formået at rejse sig, og genopføre nogle af de ting, der var gået itu under rystelserne. Og det giver Laudrup grobund for optimisme.

– De fortalte mig, at alle broerne var styrtet sammen, at havnen var blevet totalt ødelagt, og at byen mange steder lå i ruiner. Men det kunne man overhovedet ikke se. Det var imponerende, hvor meget de havde fået genopbygget på under halvandet år. Det giver mig håb med tanke på den nuværende situation, lyder det fra Michael Laudrup.

Danskeren forlod Japan efter blot at have spillet 15 kampe for Vissel Kobe.





LIVE

VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

England – Kroatien

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Frankrig – Senegal

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Elias Jelert færdig

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Irak – Norge

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Portugal – DR Congo