Laudrup: Stakkels Japan!

Michael Laudrup boede i Japan en kort overgang, og derfor har danskeren ekstra stor sympati for de japanske jordskælvs- og tsunami-ofre.



Den danske fodboldlegende, Michael Laudrup, kan om nogen sætte sig ind i, hvad det er for et mareridt, japanerne gennemlever i disse dage efter både jordskælv og tsunami.

Den nuværende Mallorca-manager spillede som aktiv i japansk fodbold en kort overgang, da han i sæsonen 1996/1997 tørnede ud for Vissel Kobe. Dermed lærte Laudrup det japanske folk at kende, hvilket blot har gjort ham ekstra påvirket over de store ødelæggelser i landet.

– Det er en enorm tragedie. Ikke bare for Japan, men for hele verden. Men jeg er sikker på, at Japan vil rejse sig igen ovenpå denne katastrofe, siger Michael Laudrup til B.T.

Kort før Michael Laudrup ankom til Japan i 90’erne, havde landet også dengang oplevet et stort jordskælv, som kostede over 6000 mennesker livet. Alligevel havde japanerne formået at rejse sig, og genopføre nogle af de ting, der var gået itu under rystelserne. Og det giver Laudrup grobund for optimisme.

– De fortalte mig, at alle broerne var styrtet sammen, at havnen var blevet totalt ødelagt, og at byen mange steder lå i ruiner. Men det kunne man overhovedet ikke se. Det var imponerende, hvor meget de havde fået genopbygget på under halvandet år. Det giver mig håb med tanke på den nuværende situation, lyder det fra Michael Laudrup.

Danskeren forlod Japan efter blot at have spillet 15 kampe for Vissel Kobe.





LIVE

TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Ingen klausul i FC København-aftale

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

AGF i Europa: De venter i næste runde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

AaB spiller sig på førstepladsen