Lav skat lokker spillefirmaerne til Gibraltar

Stadig flere spilleselskaber lader sig registrere på Gibraltar. Skattefordelene er store



I de seneste år har flere og flere spilleselskaber søgt mod Gibraltar, når de skulle opsætte firmaets hovedkvarter på grund af lempelige skatteregler, og i en artikel i den engelske avis The Times blev der for nyligt spekuleret i, om Gibraltar var ved at udvikle sig til online gamblingens hovedstad.

Der er nu 15 spilleselskaber registreret på Gibraltar, øen der ligger ud for Spanien, og der er en voldsom efterspørgsel på arbejdskraft til disse firmaer. Det hævdes, at selskaber som Party Poker tilbyder “dusører” på op til 15000 kroner til medarbejdere, der får ansat de rette mennesker til de mange nye stillinger.

På nuværende tidspunkt beskæftiger spilleindustrien omkring 1800 personer, hvilket svarer til mere end 12% af Gibraltars samlede arbejdsstyrke, så man kan roligt sige, at industrien har sat et tykt fingeraftryk på øen, der åbnede dørene for spilleindustrien tilbage i 1989. I løbet af 1990’erne rykkede eksempelvis Ladbrokes til øen, der reklamerede med lavere skatter på indtægter, end bookmakerne kunne skaffe sig hjemme i Storbritannien.

Flytter fra Storbritannien

Online casinoer og pokerindustrien har i de seneste år været med til at føre online-gambling op på et helt nyt niveau med en milliardomsætning hvert år.

“Gibraltar er ikke meget andet end en plet på verdenskortet, men når det kommer til gambling, er det måske den vigtigste sted i verden”, udtalte Freddie Ballester fra Gibraltars “Betting and Gaming Association” til The Times.

På Gibraltar hævder man, at det er øens renommé som et af de mest hæderlige og velregulerede områder i verden for spilleindustrien, der har været med til at trække store spilleselskaber til.

Det er imidlertid ingen hemmelighed, at det største incitament for de mange firmaer, er den lave skat. I henhold til loven kan internet-spilleselskaber højst komme af med 425.000 pund, svarede til lidt over 4,5 mio. kroner, i skatter på et år. Og når man ser, at et selskab som PartyGaming sidste år lavede 308 mio. pund i profit, og rivalen 888.com tjente 32,2 mio. pund, begynder man at ane, hvorfor de vælger Gibraltar som hovedkvarter.

I juni besøgte den engelske kulturminister Richard Caborn Gibraltar, angiveligt under dække af at skulle studere, hvordan man drev de store spillefirmaer, men i korridorerne hviskes der om, at han også skulle have forsøgt at lokke cheferne til at forlægge residensen til Storbrittanien. Men selvom de om så blev tilbudt attraktive skatteaftaler, må det anses for tvivlsomt, at mange af dem sætter kurs mod London og omegn.

“Gibraltar er meget forsigtig med ikke at blive alt for afhængig af spilleselskaberne, såfremt succesen for onlinegambling nu skulle aftage af en eller anden grund, men jeg har svært ved at se det ske”, lød det fra førnævnte Mr. Ballester, der bakkes op af en af topcheferne.

“Regeringen på Gibraltar vil meget gerne have, at vi er her, hvilket gør det meget attraktivt for os, så jeg kan ikke forestille mig industrien flytte herfra. Deres lovgivning på skatteområdet betyder, at vi kan lade flere penge flyde tilbage til vores aktionærer, og det er i sidste ende også vores job”.







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Alexander Lind blæst bagover

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Presset er på Danmark!

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Stiktosset – her er Delaneys svar

Rasmus Højlund revser konkurrent

– Glem 4-4-4-4-0

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule