Lav skat lokker spillefirmaerne til Gibraltar

Stadig flere spilleselskaber lader sig registrere på Gibraltar. Skattefordelene er store



I de seneste år har flere og flere spilleselskaber søgt mod Gibraltar, når de skulle opsætte firmaets hovedkvarter på grund af lempelige skatteregler, og i en artikel i den engelske avis The Times blev der for nyligt spekuleret i, om Gibraltar var ved at udvikle sig til online gamblingens hovedstad.

Der er nu 15 spilleselskaber registreret på Gibraltar, øen der ligger ud for Spanien, og der er en voldsom efterspørgsel på arbejdskraft til disse firmaer. Det hævdes, at selskaber som Party Poker tilbyder “dusører” på op til 15000 kroner til medarbejdere, der får ansat de rette mennesker til de mange nye stillinger.

På nuværende tidspunkt beskæftiger spilleindustrien omkring 1800 personer, hvilket svarer til mere end 12% af Gibraltars samlede arbejdsstyrke, så man kan roligt sige, at industrien har sat et tykt fingeraftryk på øen, der åbnede dørene for spilleindustrien tilbage i 1989. I løbet af 1990’erne rykkede eksempelvis Ladbrokes til øen, der reklamerede med lavere skatter på indtægter, end bookmakerne kunne skaffe sig hjemme i Storbritannien.

Flytter fra Storbritannien

Online casinoer og pokerindustrien har i de seneste år været med til at føre online-gambling op på et helt nyt niveau med en milliardomsætning hvert år.

“Gibraltar er ikke meget andet end en plet på verdenskortet, men når det kommer til gambling, er det måske den vigtigste sted i verden”, udtalte Freddie Ballester fra Gibraltars “Betting and Gaming Association” til The Times.

På Gibraltar hævder man, at det er øens renommé som et af de mest hæderlige og velregulerede områder i verden for spilleindustrien, der har været med til at trække store spilleselskaber til.

Det er imidlertid ingen hemmelighed, at det største incitament for de mange firmaer, er den lave skat. I henhold til loven kan internet-spilleselskaber højst komme af med 425.000 pund, svarede til lidt over 4,5 mio. kroner, i skatter på et år. Og når man ser, at et selskab som PartyGaming sidste år lavede 308 mio. pund i profit, og rivalen 888.com tjente 32,2 mio. pund, begynder man at ane, hvorfor de vælger Gibraltar som hovedkvarter.

I juni besøgte den engelske kulturminister Richard Caborn Gibraltar, angiveligt under dække af at skulle studere, hvordan man drev de store spillefirmaer, men i korridorerne hviskes der om, at han også skulle have forsøgt at lokke cheferne til at forlægge residensen til Storbrittanien. Men selvom de om så blev tilbudt attraktive skatteaftaler, må det anses for tvivlsomt, at mange af dem sætter kurs mod London og omegn.

“Gibraltar er meget forsigtig med ikke at blive alt for afhængig af spilleselskaberne, såfremt succesen for onlinegambling nu skulle aftage af en eller anden grund, men jeg har svært ved at se det ske”, lød det fra førnævnte Mr. Ballester, der bakkes op af en af topcheferne.

“Regeringen på Gibraltar vil meget gerne have, at vi er her, hvilket gør det meget attraktivt for os, så jeg kan ikke forestille mig industrien flytte herfra. Deres lovgivning på skatteområdet betyder, at vi kan lade flere penge flyde tilbage til vores aktionærer, og det er i sidste ende også vores job”.









LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Brøndby IF – Sønderjyske

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Kan koste Brøndby flere millioner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

OB siger farvel til seks spillere

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Chelsea – Manchester United

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Ivan Toney klar på choktransfer

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Han vinder Ballon d’Or!