I de seneste år har flere og flere spilleselskaber søgt mod Gibraltar, når de skulle opsætte firmaets hovedkvarter på grund af lempelige skatteregler, og i en artikel i den engelske avis The Times blev der for nyligt spekuleret i, om Gibraltar var ved at udvikle sig til online gamblingens hovedstad.
Der er nu 15 spilleselskaber registreret på Gibraltar, øen der ligger ud for Spanien, og der er en voldsom efterspørgsel på arbejdskraft til disse firmaer. Det hævdes, at selskaber som Party Poker tilbyder “dusører” på op til 15000 kroner til medarbejdere, der får ansat de rette mennesker til de mange nye stillinger.
På nuværende tidspunkt beskæftiger spilleindustrien omkring 1800 personer, hvilket svarer til mere end 12% af Gibraltars samlede arbejdsstyrke, så man kan roligt sige, at industrien har sat et tykt fingeraftryk på øen, der åbnede dørene for spilleindustrien tilbage i 1989. I løbet af 1990’erne rykkede eksempelvis Ladbrokes til øen, der reklamerede med lavere skatter på indtægter, end bookmakerne kunne skaffe sig hjemme i Storbritannien.
Flytter fra Storbritannien
Online casinoer og pokerindustrien har i de seneste år været med til at føre online-gambling op på et helt nyt niveau med en milliardomsætning hvert år.
“Gibraltar er ikke meget andet end en plet på verdenskortet, men når det kommer til gambling, er det måske den vigtigste sted i verden”, udtalte Freddie Ballester fra Gibraltars “Betting and Gaming Association” til The Times.
På Gibraltar hævder man, at det er øens renommé som et af de mest hæderlige og velregulerede områder i verden for spilleindustrien, der har været med til at trække store spilleselskaber til.
Det er imidlertid ingen hemmelighed, at det største incitament for de mange firmaer, er den lave skat. I henhold til loven kan internet-spilleselskaber højst komme af med 425.000 pund, svarede til lidt over 4,5 mio. kroner, i skatter på et år. Og når man ser, at et selskab som PartyGaming sidste år lavede 308 mio. pund i profit, og rivalen 888.com tjente 32,2 mio. pund, begynder man at ane, hvorfor de vælger Gibraltar som hovedkvarter.
I juni besøgte den engelske kulturminister Richard Caborn Gibraltar, angiveligt under dække af at skulle studere, hvordan man drev de store spillefirmaer, men i korridorerne hviskes der om, at han også skulle have forsøgt at lokke cheferne til at forlægge residensen til Storbrittanien. Men selvom de om så blev tilbudt attraktive skatteaftaler, må det anses for tvivlsomt, at mange af dem sætter kurs mod London og omegn.
“Gibraltar er meget forsigtig med ikke at blive alt for afhængig af spilleselskaberne, såfremt succesen for onlinegambling nu skulle aftage af en eller anden grund, men jeg har svært ved at se det ske”, lød det fra førnævnte Mr. Ballester, der bakkes op af en af topcheferne.
“Regeringen på Gibraltar vil meget gerne have, at vi er her, hvilket gør det meget attraktivt for os, så jeg kan ikke forestille mig industrien flytte herfra. Deres lovgivning på skatteområdet betyder, at vi kan lade flere penge flyde tilbage til vores aktionærer, og det er i sidste ende også vores job”.
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Stor ros til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Voldsomt transferønske til FCK
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TRANSFER Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
MEDIE Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
– Det er lidt kaotisk
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty