Lav skat lokker spillefirmaerne til Gibraltar

Stadig flere spilleselskaber lader sig registrere på Gibraltar. Skattefordelene er store



I de seneste år har flere og flere spilleselskaber søgt mod Gibraltar, når de skulle opsætte firmaets hovedkvarter på grund af lempelige skatteregler, og i en artikel i den engelske avis The Times blev der for nyligt spekuleret i, om Gibraltar var ved at udvikle sig til online gamblingens hovedstad.

Der er nu 15 spilleselskaber registreret på Gibraltar, øen der ligger ud for Spanien, og der er en voldsom efterspørgsel på arbejdskraft til disse firmaer. Det hævdes, at selskaber som Party Poker tilbyder “dusører” på op til 15000 kroner til medarbejdere, der får ansat de rette mennesker til de mange nye stillinger.

På nuværende tidspunkt beskæftiger spilleindustrien omkring 1800 personer, hvilket svarer til mere end 12% af Gibraltars samlede arbejdsstyrke, så man kan roligt sige, at industrien har sat et tykt fingeraftryk på øen, der åbnede dørene for spilleindustrien tilbage i 1989. I løbet af 1990’erne rykkede eksempelvis Ladbrokes til øen, der reklamerede med lavere skatter på indtægter, end bookmakerne kunne skaffe sig hjemme i Storbritannien.

Flytter fra Storbritannien

Online casinoer og pokerindustrien har i de seneste år været med til at føre online-gambling op på et helt nyt niveau med en milliardomsætning hvert år.

“Gibraltar er ikke meget andet end en plet på verdenskortet, men når det kommer til gambling, er det måske den vigtigste sted i verden”, udtalte Freddie Ballester fra Gibraltars “Betting and Gaming Association” til The Times.

På Gibraltar hævder man, at det er øens renommé som et af de mest hæderlige og velregulerede områder i verden for spilleindustrien, der har været med til at trække store spilleselskaber til.

Det er imidlertid ingen hemmelighed, at det største incitament for de mange firmaer, er den lave skat. I henhold til loven kan internet-spilleselskaber højst komme af med 425.000 pund, svarede til lidt over 4,5 mio. kroner, i skatter på et år. Og når man ser, at et selskab som PartyGaming sidste år lavede 308 mio. pund i profit, og rivalen 888.com tjente 32,2 mio. pund, begynder man at ane, hvorfor de vælger Gibraltar som hovedkvarter.

I juni besøgte den engelske kulturminister Richard Caborn Gibraltar, angiveligt under dække af at skulle studere, hvordan man drev de store spillefirmaer, men i korridorerne hviskes der om, at han også skulle have forsøgt at lokke cheferne til at forlægge residensen til Storbrittanien. Men selvom de om så blev tilbudt attraktive skatteaftaler, må det anses for tvivlsomt, at mange af dem sætter kurs mod London og omegn.

“Gibraltar er meget forsigtig med ikke at blive alt for afhængig af spilleselskaberne, såfremt succesen for onlinegambling nu skulle aftage af en eller anden grund, men jeg har svært ved at se det ske”, lød det fra førnævnte Mr. Ballester, der bakkes op af en af topcheferne.

“Regeringen på Gibraltar vil meget gerne have, at vi er her, hvilket gør det meget attraktivt for os, så jeg kan ikke forestille mig industrien flytte herfra. Deres lovgivning på skatteområdet betyder, at vi kan lade flere penge flyde tilbage til vores aktionærer, og det er i sidste ende også vores job”.







Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

United overvejer disse fem managers

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Markant transfermelding om Højlund



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Liverpool – Tottenham

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Sønderjyske – AGF

Peter Kjær: Her er min bekymring

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Farzam: En gave for FC København

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Frimann uenig – Det er en tendens

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Inter smider point i toppen af Serie A

Supercomputer spår FCM-nedtur

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud