Lav skat lokker spillefirmaerne til Gibraltar

Stadig flere spilleselskaber lader sig registrere på Gibraltar. Skattefordelene er store



I de seneste år har flere og flere spilleselskaber søgt mod Gibraltar, når de skulle opsætte firmaets hovedkvarter på grund af lempelige skatteregler, og i en artikel i den engelske avis The Times blev der for nyligt spekuleret i, om Gibraltar var ved at udvikle sig til online gamblingens hovedstad.

Der er nu 15 spilleselskaber registreret på Gibraltar, øen der ligger ud for Spanien, og der er en voldsom efterspørgsel på arbejdskraft til disse firmaer. Det hævdes, at selskaber som Party Poker tilbyder “dusører” på op til 15000 kroner til medarbejdere, der får ansat de rette mennesker til de mange nye stillinger.

På nuværende tidspunkt beskæftiger spilleindustrien omkring 1800 personer, hvilket svarer til mere end 12% af Gibraltars samlede arbejdsstyrke, så man kan roligt sige, at industrien har sat et tykt fingeraftryk på øen, der åbnede dørene for spilleindustrien tilbage i 1989. I løbet af 1990’erne rykkede eksempelvis Ladbrokes til øen, der reklamerede med lavere skatter på indtægter, end bookmakerne kunne skaffe sig hjemme i Storbritannien.

Flytter fra Storbritannien

Online casinoer og pokerindustrien har i de seneste år været med til at føre online-gambling op på et helt nyt niveau med en milliardomsætning hvert år.

“Gibraltar er ikke meget andet end en plet på verdenskortet, men når det kommer til gambling, er det måske den vigtigste sted i verden”, udtalte Freddie Ballester fra Gibraltars “Betting and Gaming Association” til The Times.

På Gibraltar hævder man, at det er øens renommé som et af de mest hæderlige og velregulerede områder i verden for spilleindustrien, der har været med til at trække store spilleselskaber til.

Det er imidlertid ingen hemmelighed, at det største incitament for de mange firmaer, er den lave skat. I henhold til loven kan internet-spilleselskaber højst komme af med 425.000 pund, svarede til lidt over 4,5 mio. kroner, i skatter på et år. Og når man ser, at et selskab som PartyGaming sidste år lavede 308 mio. pund i profit, og rivalen 888.com tjente 32,2 mio. pund, begynder man at ane, hvorfor de vælger Gibraltar som hovedkvarter.

I juni besøgte den engelske kulturminister Richard Caborn Gibraltar, angiveligt under dække af at skulle studere, hvordan man drev de store spillefirmaer, men i korridorerne hviskes der om, at han også skulle have forsøgt at lokke cheferne til at forlægge residensen til Storbrittanien. Men selvom de om så blev tilbudt attraktive skatteaftaler, må det anses for tvivlsomt, at mange af dem sætter kurs mod London og omegn.

“Gibraltar er meget forsigtig med ikke at blive alt for afhængig af spilleselskaberne, såfremt succesen for onlinegambling nu skulle aftage af en eller anden grund, men jeg har svært ved at se det ske”, lød det fra førnævnte Mr. Ballester, der bakkes op af en af topcheferne.

“Regeringen på Gibraltar vil meget gerne have, at vi er her, hvilket gør det meget attraktivt for os, så jeg kan ikke forestille mig industrien flytte herfra. Deres lovgivning på skatteområdet betyder, at vi kan lade flere penge flyde tilbage til vores aktionærer, og det er i sidste ende også vores job”.







LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Frankrig – England

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Fransk klub overvejer Victor Bak

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn