Legende håner bizart De Gea-optrin

David de Gea noterede sig i torsdagens opgør mod Arsenal for en besynderlig aktion, da spanieren kastede sig i græsset efter at være blevet trådt over tæerne af en holdkammerat. Det endte med at koste et mål, og efterfølgende kunne Thierry Henry ikke holde sig fra at gøre grin med Manchester United-målmandens optrin.



Manchester United hentede torsdag en vigtig 3-2-sejr over Arsenal, men de røde djævle kom bagud på bizar vis efter 13 minutter, da Emile Smith-Rowe sparkede bolden i mål fra kanten af feltet.

David de Gea forsøgte ikke engang at stoppe forsøget, for Manchester United-målmanden lå og vred sig i græsset, fordi holdkammeraten Fred få sekunder forinden havde trådt ham over tæerne. 

I første omgang virkede det til, at målet ikke ville blive godkendt, men efter flere minutters forvirring fløjtede dommer Martin Atkinson for, at der var mål til Arsenal. Atkinson blev herefter omringet af rasende Manchester United-spillere, men i Sky Sports-studiet havde Arsenal-legenden Thierry Henry ikke den store medlidenhed. 

– Alan [Shearer, red.] sagde, at der var mål, da bolden røg ind. Og jeg erklærede mig enig, for jeg ikke hørte noget fløjt fra dommeren. Så har du problemet. Hvis der blev fløjtet inden bolden gik ind, så kan vi tage diskussionen. Men den eneste regel, jeg kender, er at man spiller indtil dommeren fløjter. Så der er mål. Og den sidste gang, jeg så sådan en situation, var da jeg var 11 år, hvor min målmand gik ud for at hente en sandwich og forlod målet, lød det således fra Thierry Henry, der dermed sendte lidt af en stikpille til David de Gea.

Bruno Fernandes fik dog udlignet i slutningen af første halvleg, og efter to scoringer af Cristiano Ronaldo efter pausen lykkedes det Manchester Uniited at sikre sig en 3-2-sejr. 



Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Aldrig nogensinde FCK

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Stort Yussuf Poulsen-chok

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– Lidt af en bombe

Dansker færdig i Ajax?

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Brøndby bekræfter salg

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz