Legende håner bizart De Gea-optrin

David de Gea noterede sig i torsdagens opgør mod Arsenal for en besynderlig aktion, da spanieren kastede sig i græsset efter at være blevet trådt over tæerne af en holdkammerat. Det endte med at koste et mål, og efterfølgende kunne Thierry Henry ikke holde sig fra at gøre grin med Manchester United-målmandens optrin.



Manchester United hentede torsdag en vigtig 3-2-sejr over Arsenal, men de røde djævle kom bagud på bizar vis efter 13 minutter, da Emile Smith-Rowe sparkede bolden i mål fra kanten af feltet.

David de Gea forsøgte ikke engang at stoppe forsøget, for Manchester United-målmanden lå og vred sig i græsset, fordi holdkammeraten Fred få sekunder forinden havde trådt ham over tæerne. 

I første omgang virkede det til, at målet ikke ville blive godkendt, men efter flere minutters forvirring fløjtede dommer Martin Atkinson for, at der var mål til Arsenal. Atkinson blev herefter omringet af rasende Manchester United-spillere, men i Sky Sports-studiet havde Arsenal-legenden Thierry Henry ikke den store medlidenhed. 

– Alan [Shearer, red.] sagde, at der var mål, da bolden røg ind. Og jeg erklærede mig enig, for jeg ikke hørte noget fløjt fra dommeren. Så har du problemet. Hvis der blev fløjtet inden bolden gik ind, så kan vi tage diskussionen. Men den eneste regel, jeg kender, er at man spiller indtil dommeren fløjter. Så der er mål. Og den sidste gang, jeg så sådan en situation, var da jeg var 11 år, hvor min målmand gik ud for at hente en sandwich og forlod målet, lød det således fra Thierry Henry, der dermed sendte lidt af en stikpille til David de Gea.

Bruno Fernandes fik dog udlignet i slutningen af første halvleg, og efter to scoringer af Cristiano Ronaldo efter pausen lykkedes det Manchester Uniited at sikre sig en 3-2-sejr. 





Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Manchester City – Brentford

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Det var en af de værste dage

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub