Manchester United hentede torsdag en vigtig 3-2-sejr over Arsenal, men de røde djævle kom bagud på bizar vis efter 13 minutter, da Emile Smith-Rowe sparkede bolden i mål fra kanten af feltet.
David de Gea forsøgte ikke engang at stoppe forsøget, for Manchester United-målmanden lå og vred sig i græsset, fordi holdkammeraten Fred få sekunder forinden havde trådt ham over tæerne.
I første omgang virkede det til, at målet ikke ville blive godkendt, men efter flere minutters forvirring fløjtede dommer Martin Atkinson for, at der var mål til Arsenal. Atkinson blev herefter omringet af rasende Manchester United-spillere, men i Sky Sports-studiet havde Arsenal-legenden Thierry Henry ikke den store medlidenhed.
– Alan [Shearer, red.] sagde, at der var mål, da bolden røg ind. Og jeg erklærede mig enig, for jeg ikke hørte noget fløjt fra dommeren. Så har du problemet. Hvis der blev fløjtet inden bolden gik ind, så kan vi tage diskussionen. Men den eneste regel, jeg kender, er at man spiller indtil dommeren fløjter. Så der er mål. Og den sidste gang, jeg så sådan en situation, var da jeg var 11 år, hvor min målmand gik ud for at hente en sandwich og forlod målet, lød det således fra Thierry Henry, der dermed sendte lidt af en stikpille til David de Gea.
Bruno Fernandes fik dog udlignet i slutningen af første halvleg, og efter to scoringer af Cristiano Ronaldo efter pausen lykkedes det Manchester Uniited at sikre sig en 3-2-sejr.
Henry’s Sandwich story. I’m done 🤣🤣🤣🤣 pic.twitter.com/eheO8sMICj
— AFC Rob (@afc_rob) December 2, 2021
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
