Manchester United hentede torsdag en vigtig 3-2-sejr over Arsenal, men de røde djævle kom bagud på bizar vis efter 13 minutter, da Emile Smith-Rowe sparkede bolden i mål fra kanten af feltet.
David de Gea forsøgte ikke engang at stoppe forsøget, for Manchester United-målmanden lå og vred sig i græsset, fordi holdkammeraten Fred få sekunder forinden havde trådt ham over tæerne.
I første omgang virkede det til, at målet ikke ville blive godkendt, men efter flere minutters forvirring fløjtede dommer Martin Atkinson for, at der var mål til Arsenal. Atkinson blev herefter omringet af rasende Manchester United-spillere, men i Sky Sports-studiet havde Arsenal-legenden Thierry Henry ikke den store medlidenhed.
– Alan [Shearer, red.] sagde, at der var mål, da bolden røg ind. Og jeg erklærede mig enig, for jeg ikke hørte noget fløjt fra dommeren. Så har du problemet. Hvis der blev fløjtet inden bolden gik ind, så kan vi tage diskussionen. Men den eneste regel, jeg kender, er at man spiller indtil dommeren fløjter. Så der er mål. Og den sidste gang, jeg så sådan en situation, var da jeg var 11 år, hvor min målmand gik ud for at hente en sandwich og forlod målet, lød det således fra Thierry Henry, der dermed sendte lidt af en stikpille til David de Gea.
Bruno Fernandes fik dog udlignet i slutningen af første halvleg, og efter to scoringer af Cristiano Ronaldo efter pausen lykkedes det Manchester Uniited at sikre sig en 3-2-sejr.
Henry’s Sandwich story. I’m done 🤣🤣🤣🤣 pic.twitter.com/eheO8sMICj
— AFC Rob (@afc_rob) December 2, 2021
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
OPTAKT
USA – Belgien
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
