Mario Jardel var i en periode en af Europas farligste angribere, men brasilianeren havde også sine problemer udenfor grønsværen, da han var toppen i starten af årtusindet.
I det brasilianske reality-program Big Brother Famosos har den i dag 48-årige Mario Jardel således givet et indblik i hans hang til kokain, som kom ud af kontrol i det samme år, som brasilianeren vandt Den Gyldne Støvle for næsen af folk som Thierry Henry og David Trezeguet, nemlig 2002.
– Jeg blev viklet ind i det miljø gennem ren nysgerrighed, da jeg spillede i Europa. De tilbød det [kokain, red.] til mig, og jeg begyndte at indtage det regelmæssigt, når jeg var på ferie, for i forbindelse med selve kampene var der dopingkontrol. Det er et af fodboldens store problemer. Du har mange penge, og der er masser af friselser, venskaber og ting, der vækker din nysgerrighed, lød det, ifølge det hollandske medie Voetbal Zone, fra Jardel.
– I december tog jeg en overdosis af kokain, og jeg var vågen i syv dage. For alle dem, der ser op til mig nu, var jeg helt sikkert ikke et godt forbillede. Jeg bestilte kvinder, og jeg sad fast i en overbevisning om, at der intet kunne ske for mig, at alt var fint.
Ifølge Mario Jardel blev han i sidste ende reddet af, at hans hustru valgte at ledsage at ham hver eneste gang, han festede.
Mario Jardel tørnede ud for portugisiske Sporting CP i 2001/02-sæsonen, hvor brasilianeren scorede 48 mål i 36 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
