Legende var vågen i syv dage efter kokainoverdosis

Mario Jardel var ustoppelig i 2001/02-sæsonen, men brasilianeren havde sine problemer udenfor banen.



Mario Jardel var i en periode en af Europas farligste angribere, men brasilianeren havde også sine problemer udenfor grønsværen, da han var toppen i starten af årtusindet.

I det brasilianske reality-program Big Brother Famosos har den i dag 48-årige Mario Jardel således givet et indblik i hans hang til kokain, som kom ud af kontrol i det samme år, som brasilianeren vandt Den Gyldne Støvle for næsen af folk som Thierry Henry og David Trezeguet, nemlig 2002.

– Jeg blev viklet ind i det miljø gennem ren nysgerrighed, da jeg spillede i Europa. De tilbød det [kokain, red.] til mig, og jeg begyndte at indtage det regelmæssigt, når jeg var på ferie, for i forbindelse med selve kampene var der dopingkontrol. Det er et af fodboldens store problemer. Du har mange penge, og der er masser af friselser, venskaber og ting, der vækker din nysgerrighed, lød det, ifølge det hollandske medie Voetbal Zone, fra Jardel. 

– I december tog jeg en overdosis af kokain, og jeg var vågen i syv dage. For alle dem, der ser op til mig nu, var jeg helt sikkert ikke et godt forbillede. Jeg bestilte kvinder, og jeg sad fast i en overbevisning om, at der intet kunne ske for mig, at alt var fint. 

Ifølge Mario Jardel blev han i sidste ende reddet af, at hans hustru valgte at ledsage at ham hver eneste gang, han festede. 

Mario Jardel tørnede ud for portugisiske Sporting CP i 2001/02-sæsonen, hvor brasilianeren scorede 48 mål i 36 kampe. 





Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start




LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

FCN sikrer sejren i de døende sekunder



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Silkeborg IF – FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kæmpe transfer under opsejling

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB