Legende var vågen i syv dage efter kokainoverdosis

Mario Jardel var ustoppelig i 2001/02-sæsonen, men brasilianeren havde sine problemer udenfor banen.



Mario Jardel var i en periode en af Europas farligste angribere, men brasilianeren havde også sine problemer udenfor grønsværen, da han var toppen i starten af årtusindet.

I det brasilianske reality-program Big Brother Famosos har den i dag 48-årige Mario Jardel således givet et indblik i hans hang til kokain, som kom ud af kontrol i det samme år, som brasilianeren vandt Den Gyldne Støvle for næsen af folk som Thierry Henry og David Trezeguet, nemlig 2002.

– Jeg blev viklet ind i det miljø gennem ren nysgerrighed, da jeg spillede i Europa. De tilbød det [kokain, red.] til mig, og jeg begyndte at indtage det regelmæssigt, når jeg var på ferie, for i forbindelse med selve kampene var der dopingkontrol. Det er et af fodboldens store problemer. Du har mange penge, og der er masser af friselser, venskaber og ting, der vækker din nysgerrighed, lød det, ifølge det hollandske medie Voetbal Zone, fra Jardel. 

– I december tog jeg en overdosis af kokain, og jeg var vågen i syv dage. For alle dem, der ser op til mig nu, var jeg helt sikkert ikke et godt forbillede. Jeg bestilte kvinder, og jeg sad fast i en overbevisning om, at der intet kunne ske for mig, at alt var fint. 

Ifølge Mario Jardel blev han i sidste ende reddet af, at hans hustru valgte at ledsage at ham hver eneste gang, han festede. 

Mario Jardel tørnede ud for portugisiske Sporting CP i 2001/02-sæsonen, hvor brasilianeren scorede 48 mål i 36 kampe. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Schweiz – Algeriet

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Australien – Egypten

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Colombia – Ghana