Mario Jardel var i en periode en af Europas farligste angribere, men brasilianeren havde også sine problemer udenfor grønsværen, da han var toppen i starten af årtusindet.
I det brasilianske reality-program Big Brother Famosos har den i dag 48-årige Mario Jardel således givet et indblik i hans hang til kokain, som kom ud af kontrol i det samme år, som brasilianeren vandt Den Gyldne Støvle for næsen af folk som Thierry Henry og David Trezeguet, nemlig 2002.
– Jeg blev viklet ind i det miljø gennem ren nysgerrighed, da jeg spillede i Europa. De tilbød det [kokain, red.] til mig, og jeg begyndte at indtage det regelmæssigt, når jeg var på ferie, for i forbindelse med selve kampene var der dopingkontrol. Det er et af fodboldens store problemer. Du har mange penge, og der er masser af friselser, venskaber og ting, der vækker din nysgerrighed, lød det, ifølge det hollandske medie Voetbal Zone, fra Jardel.
– I december tog jeg en overdosis af kokain, og jeg var vågen i syv dage. For alle dem, der ser op til mig nu, var jeg helt sikkert ikke et godt forbillede. Jeg bestilte kvinder, og jeg sad fast i en overbevisning om, at der intet kunne ske for mig, at alt var fint.
Ifølge Mario Jardel blev han i sidste ende reddet af, at hans hustru valgte at ledsage at ham hver eneste gang, han festede.
Mario Jardel tørnede ud for portugisiske Sporting CP i 2001/02-sæsonen, hvor brasilianeren scorede 48 mål i 36 kampe.
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
