Legender bakker op om stor Hjulmand-beslutning

Sporting-cheftræner Ruben Amorim har valgt at udnævne Morten Hjulmand til ny anfører for Lissabon-klubben, og det er en beslutning, som flere klublegender bakker op om, selvom den danske landsholdsprofil kun har været i klubben i ét år.



Blot et år efter skiftet fra Lecce til Sporting har Morten Hjulmand etableret sig som en kæmpe profil i portugisisk fodbold. 

Den danske landsholdsprofil var med til at vinde mesterskabet i sin første sæson i Sporting, og mandag kom det så frem i flere portugisiske medier, at Morten Hjulmand i næste sæson skal bære anførerbindet i Lissabon-klubben. 

Ifølge den tidligere Sporting-profil Mario Jorge giver det rigtig god mening, at Morten Hjulmand skal være klubbens nye kaptajn. 

– Ruben Amorim (Sportings cheftræner, red.) kender de her spillere bedre end nogen andre, og han ved, at de har de rette kvalifikationer til at være Sporting-anførere (Goncalo Inacio og Daniel Braganca skal være viceanførere, red.).

– I Hjulmands tilfælde er lederskab ikke noget, man tiltvinger sig. Det er noget, man gør sig fortjent til. Det er en anerkendelse af alt det, han har leveret i løbet af sæsonen. Han kan blive en komplet kaptajn. En leder i omklædningsrummet og på banen. Det er meget vigtigt, siger Mario Jorge til Record. 

Også den tidligere Sporting-cheftræner Octavio Machado ser det som en klog beslutning at give Morten Hjulmand anførerbindet. 

– Hjulmand er en spiller, som kom til Portugal og er blevet mere værdifuld. Jeg er ikke bekymret. Sporting har forberedt ham undervejs. Han har profilen til at være anfører, selvom han i visse situationer er nødt til at være lidt mere moderat i den måde, han udtrykker sig på. Men han har en god personlighed, og han er en god spiller, siger Octavio Machado til CMTV. 

Augusto Inacio, der har en fortid som både spiller og cheftræner i Sporting, bakker også op om Morten Hjulmand som anfører. 

– Uden Coates, Luis Neto og Adan (som alle har forladt Sporting denne sommer, red.) virker det for mig som, at det var et fredeligt valg. Det er åbenlyst, at det i disse situationer er træneren, der ved præcist, hvordan spillerne er. For mig virker Hjulmand som en karismatisk spiller, der har profilen til at være kaptajn, siger Inacio til O Jogo. 

Ifølge avisen A Bola er der også lagt op til, at Sporting vil tilbyde Morten Hjulmand en forbedret kontrakt. 



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Benhård transfermelding

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Supercomputer: Værste nogensinde!

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Det er til dumpekarakter

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Du har udstråling som tagpap

Marokko mishandler Mali

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt