Blot et år efter skiftet fra Lecce til Sporting har Morten Hjulmand etableret sig som en kæmpe profil i portugisisk fodbold.
Den danske landsholdsprofil var med til at vinde mesterskabet i sin første sæson i Sporting, og mandag kom det så frem i flere portugisiske medier, at Morten Hjulmand i næste sæson skal bære anførerbindet i Lissabon-klubben.
Ifølge den tidligere Sporting-profil Mario Jorge giver det rigtig god mening, at Morten Hjulmand skal være klubbens nye kaptajn.
– Ruben Amorim (Sportings cheftræner, red.) kender de her spillere bedre end nogen andre, og han ved, at de har de rette kvalifikationer til at være Sporting-anførere (Goncalo Inacio og Daniel Braganca skal være viceanførere, red.).
– I Hjulmands tilfælde er lederskab ikke noget, man tiltvinger sig. Det er noget, man gør sig fortjent til. Det er en anerkendelse af alt det, han har leveret i løbet af sæsonen. Han kan blive en komplet kaptajn. En leder i omklædningsrummet og på banen. Det er meget vigtigt, siger Mario Jorge til Record.
Også den tidligere Sporting-cheftræner Octavio Machado ser det som en klog beslutning at give Morten Hjulmand anførerbindet.
– Hjulmand er en spiller, som kom til Portugal og er blevet mere værdifuld. Jeg er ikke bekymret. Sporting har forberedt ham undervejs. Han har profilen til at være anfører, selvom han i visse situationer er nødt til at være lidt mere moderat i den måde, han udtrykker sig på. Men han har en god personlighed, og han er en god spiller, siger Octavio Machado til CMTV.
Augusto Inacio, der har en fortid som både spiller og cheftræner i Sporting, bakker også op om Morten Hjulmand som anfører.
– Uden Coates, Luis Neto og Adan (som alle har forladt Sporting denne sommer, red.) virker det for mig som, at det var et fredeligt valg. Det er åbenlyst, at det i disse situationer er træneren, der ved præcist, hvordan spillerne er. For mig virker Hjulmand som en karismatisk spiller, der har profilen til at være kaptajn, siger Inacio til O Jogo.
Ifølge avisen A Bola er der også lagt op til, at Sporting vil tilbyde Morten Hjulmand en forbedret kontrakt.

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Superliga-klub smadrer transferrekord

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Forstår intet af stor dansk transfer

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Kæmpe milliontab

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Må acceptere stor lønnedgang

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

“Et kup” at hente dansk angriber

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Aflyser sommerferien

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Diogo Jota død i trafikulykke

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Er han Viborgs næste cheftræner?

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

FC København-handel er gået i hårdknude

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

FCK-kamp afblæst

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Lover transfers

Tæt på ny klub

Dansker i stort Premier League-skifte?

Nu kan de hentes gratis

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

FCK-emne præsenteret i ny klub

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid