Blot et år efter skiftet fra Lecce til Sporting har Morten Hjulmand etableret sig som en kæmpe profil i portugisisk fodbold.
Den danske landsholdsprofil var med til at vinde mesterskabet i sin første sæson i Sporting, og mandag kom det så frem i flere portugisiske medier, at Morten Hjulmand i næste sæson skal bære anførerbindet i Lissabon-klubben.
Ifølge den tidligere Sporting-profil Mario Jorge giver det rigtig god mening, at Morten Hjulmand skal være klubbens nye kaptajn.
– Ruben Amorim (Sportings cheftræner, red.) kender de her spillere bedre end nogen andre, og han ved, at de har de rette kvalifikationer til at være Sporting-anførere (Goncalo Inacio og Daniel Braganca skal være viceanførere, red.).
– I Hjulmands tilfælde er lederskab ikke noget, man tiltvinger sig. Det er noget, man gør sig fortjent til. Det er en anerkendelse af alt det, han har leveret i løbet af sæsonen. Han kan blive en komplet kaptajn. En leder i omklædningsrummet og på banen. Det er meget vigtigt, siger Mario Jorge til Record.
Også den tidligere Sporting-cheftræner Octavio Machado ser det som en klog beslutning at give Morten Hjulmand anførerbindet.
– Hjulmand er en spiller, som kom til Portugal og er blevet mere værdifuld. Jeg er ikke bekymret. Sporting har forberedt ham undervejs. Han har profilen til at være anfører, selvom han i visse situationer er nødt til at være lidt mere moderat i den måde, han udtrykker sig på. Men han har en god personlighed, og han er en god spiller, siger Octavio Machado til CMTV.
Augusto Inacio, der har en fortid som både spiller og cheftræner i Sporting, bakker også op om Morten Hjulmand som anfører.
– Uden Coates, Luis Neto og Adan (som alle har forladt Sporting denne sommer, red.) virker det for mig som, at det var et fredeligt valg. Det er åbenlyst, at det i disse situationer er træneren, der ved præcist, hvordan spillerne er. For mig virker Hjulmand som en karismatisk spiller, der har profilen til at være kaptajn, siger Inacio til O Jogo.
Ifølge avisen A Bola er der også lagt op til, at Sporting vil tilbyde Morten Hjulmand en forbedret kontrakt.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
I chok over Nicolai Poulsen
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide