Blot et år efter skiftet fra Lecce til Sporting har Morten Hjulmand etableret sig som en kæmpe profil i portugisisk fodbold.
Den danske landsholdsprofil var med til at vinde mesterskabet i sin første sæson i Sporting, og mandag kom det så frem i flere portugisiske medier, at Morten Hjulmand i næste sæson skal bære anførerbindet i Lissabon-klubben.
Ifølge den tidligere Sporting-profil Mario Jorge giver det rigtig god mening, at Morten Hjulmand skal være klubbens nye kaptajn.
– Ruben Amorim (Sportings cheftræner, red.) kender de her spillere bedre end nogen andre, og han ved, at de har de rette kvalifikationer til at være Sporting-anførere (Goncalo Inacio og Daniel Braganca skal være viceanførere, red.).
– I Hjulmands tilfælde er lederskab ikke noget, man tiltvinger sig. Det er noget, man gør sig fortjent til. Det er en anerkendelse af alt det, han har leveret i løbet af sæsonen. Han kan blive en komplet kaptajn. En leder i omklædningsrummet og på banen. Det er meget vigtigt, siger Mario Jorge til Record.
Også den tidligere Sporting-cheftræner Octavio Machado ser det som en klog beslutning at give Morten Hjulmand anførerbindet.
– Hjulmand er en spiller, som kom til Portugal og er blevet mere værdifuld. Jeg er ikke bekymret. Sporting har forberedt ham undervejs. Han har profilen til at være anfører, selvom han i visse situationer er nødt til at være lidt mere moderat i den måde, han udtrykker sig på. Men han har en god personlighed, og han er en god spiller, siger Octavio Machado til CMTV.
Augusto Inacio, der har en fortid som både spiller og cheftræner i Sporting, bakker også op om Morten Hjulmand som anfører.
– Uden Coates, Luis Neto og Adan (som alle har forladt Sporting denne sommer, red.) virker det for mig som, at det var et fredeligt valg. Det er åbenlyst, at det i disse situationer er træneren, der ved præcist, hvordan spillerne er. For mig virker Hjulmand som en karismatisk spiller, der har profilen til at være kaptajn, siger Inacio til O Jogo.
Ifølge avisen A Bola er der også lagt op til, at Sporting vil tilbyde Morten Hjulmand en forbedret kontrakt.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
– Det er et møghold!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Sendt hjem fra FC København-træning
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Her begynder næste sæson i Superligaen
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER