Legender bakker op om stor Hjulmand-beslutning

Sporting-cheftræner Ruben Amorim har valgt at udnævne Morten Hjulmand til ny anfører for Lissabon-klubben, og det er en beslutning, som flere klublegender bakker op om, selvom den danske landsholdsprofil kun har været i klubben i ét år.



Blot et år efter skiftet fra Lecce til Sporting har Morten Hjulmand etableret sig som en kæmpe profil i portugisisk fodbold. 

Den danske landsholdsprofil var med til at vinde mesterskabet i sin første sæson i Sporting, og mandag kom det så frem i flere portugisiske medier, at Morten Hjulmand i næste sæson skal bære anførerbindet i Lissabon-klubben. 

Ifølge den tidligere Sporting-profil Mario Jorge giver det rigtig god mening, at Morten Hjulmand skal være klubbens nye kaptajn. 

– Ruben Amorim (Sportings cheftræner, red.) kender de her spillere bedre end nogen andre, og han ved, at de har de rette kvalifikationer til at være Sporting-anførere (Goncalo Inacio og Daniel Braganca skal være viceanførere, red.).

– I Hjulmands tilfælde er lederskab ikke noget, man tiltvinger sig. Det er noget, man gør sig fortjent til. Det er en anerkendelse af alt det, han har leveret i løbet af sæsonen. Han kan blive en komplet kaptajn. En leder i omklædningsrummet og på banen. Det er meget vigtigt, siger Mario Jorge til Record. 

Også den tidligere Sporting-cheftræner Octavio Machado ser det som en klog beslutning at give Morten Hjulmand anførerbindet. 

– Hjulmand er en spiller, som kom til Portugal og er blevet mere værdifuld. Jeg er ikke bekymret. Sporting har forberedt ham undervejs. Han har profilen til at være anfører, selvom han i visse situationer er nødt til at være lidt mere moderat i den måde, han udtrykker sig på. Men han har en god personlighed, og han er en god spiller, siger Octavio Machado til CMTV. 

Augusto Inacio, der har en fortid som både spiller og cheftræner i Sporting, bakker også op om Morten Hjulmand som anfører. 

– Uden Coates, Luis Neto og Adan (som alle har forladt Sporting denne sommer, red.) virker det for mig som, at det var et fredeligt valg. Det er åbenlyst, at det i disse situationer er træneren, der ved præcist, hvordan spillerne er. For mig virker Hjulmand som en karismatisk spiller, der har profilen til at være kaptajn, siger Inacio til O Jogo. 

Ifølge avisen A Bola er der også lagt op til, at Sporting vil tilbyde Morten Hjulmand en forbedret kontrakt. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

FC København – FC Nordsjælland

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Utroligt: Brøndby må glæde sig

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Neestrup må undvære profil igen

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

FC København-boss reagerer på tilråb



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Derfor var Moukoko vraget

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Godt nyt – nu er han landet i København

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Randers FC – Vejle Boldklub

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte