Det er den serbiske tv-station B92, der i et program om de kriminelle forhold i serbisk fodbold kan afsløre, at Zeljko Raznatovic alias ”Arkan” som ejer af fodboldklubben FK Obilic i 1998 ville hævne sig på den daværende UEFA-præsident.
Arkan var sur over, at han som eftersøgt af krigsforbryderdomstolen i Haag fik forbud af UEFA mod at repræsentere sin klub, da den skulle spille kvalifikation til Champions League.
Lennart Johansson har overfor B92 bekræftet historien, men siger nu til den svenske avis Aftonbladet, at han ikke er blevet truet af ”Arkan”.
Til gengæld siger han, at han modtog anonyme trusler i forbindelse med Jugoslaviens udelukkelse fra EM i 1992, og at der må være tale om en misforståelse i forbindelse med interviewet med B92. Det afvises af den serbiske tv-station.
”Arkan”, der havde en mangeårig karriere som mafiaboss, døde i en regn af maskingeværkugler på et hotel i Beograd i januar 2000. Han var eftersøgt i flere lande for mord og bankrøveri. Hans fascistiske milits deltog i de etniske udrensninger både i Bosnien og Kosovo.
”Arkan” overtog FK Obilic i 1997, og ifølge B92 vandt klubben det jugoslaviske mesterskab et år senere efter omfattende svindel, bestikkelse og dødstrusler mod modstanderholdenes spillere.
Klubben ejes i dag af enken og popsangerinden Svetlana Raznatovic. Hun stod også i spidsen for FK Obilic sidst klubben spillede europæisk fodbold. Det var i 2001, hvor FC København slog serberne ud med sammenlagt 4-2.
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER