Lennart Johansson skulle myrdes

Den nu afdøde serbiske krigsforbryder “Arkan” planlagde at myrde UEFAs præsident Lennart Johansson.



Det er den serbiske tv-station B92, der i et program om de kriminelle forhold i serbisk fodbold kan afsløre, at Zeljko Raznatovic alias ”Arkan” som ejer af fodboldklubben FK Obilic i 1998 ville hævne sig på den daværende UEFA-præsident.

Arkan var sur over, at han som eftersøgt af krigsforbryderdomstolen i Haag fik forbud af UEFA mod at repræsentere sin klub, da den skulle spille kvalifikation til Champions League.

Lennart Johansson har overfor B92 bekræftet historien, men siger nu til den svenske avis Aftonbladet, at han ikke er blevet truet af ”Arkan”.

Til gengæld siger han, at han modtog anonyme trusler i forbindelse med Jugoslaviens udelukkelse fra EM i 1992, og at der må være tale om en misforståelse i forbindelse med interviewet med B92. Det afvises af den serbiske tv-station.

”Arkan”, der havde en mangeårig karriere som mafiaboss, døde i en regn af maskingeværkugler på et hotel i Beograd i januar 2000. Han var eftersøgt i flere lande for mord og bankrøveri. Hans fascistiske milits deltog i de etniske udrensninger både i Bosnien og Kosovo.

”Arkan” overtog FK Obilic i 1997, og ifølge B92 vandt klubben det jugoslaviske mesterskab et år senere efter omfattende svindel, bestikkelse og dødstrusler mod modstanderholdenes spillere.

Klubben ejes i dag af enken og popsangerinden Svetlana Raznatovic. Hun stod også i spidsen for FK Obilic sidst klubben spillede europæisk fodbold. Det var i 2001, hvor FC København slog serberne ud med sammenlagt 4-2.







LIVE

VM-LIVE: Surt show

Spår rekordtransfer i dette vindue

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer