Det er den serbiske tv-station B92, der i et program om de kriminelle forhold i serbisk fodbold kan afsløre, at Zeljko Raznatovic alias ”Arkan” som ejer af fodboldklubben FK Obilic i 1998 ville hævne sig på den daværende UEFA-præsident.
Arkan var sur over, at han som eftersøgt af krigsforbryderdomstolen i Haag fik forbud af UEFA mod at repræsentere sin klub, da den skulle spille kvalifikation til Champions League.
Lennart Johansson har overfor B92 bekræftet historien, men siger nu til den svenske avis Aftonbladet, at han ikke er blevet truet af ”Arkan”.
Til gengæld siger han, at han modtog anonyme trusler i forbindelse med Jugoslaviens udelukkelse fra EM i 1992, og at der må være tale om en misforståelse i forbindelse med interviewet med B92. Det afvises af den serbiske tv-station.
”Arkan”, der havde en mangeårig karriere som mafiaboss, døde i en regn af maskingeværkugler på et hotel i Beograd i januar 2000. Han var eftersøgt i flere lande for mord og bankrøveri. Hans fascistiske milits deltog i de etniske udrensninger både i Bosnien og Kosovo.
”Arkan” overtog FK Obilic i 1997, og ifølge B92 vandt klubben det jugoslaviske mesterskab et år senere efter omfattende svindel, bestikkelse og dødstrusler mod modstanderholdenes spillere.
Klubben ejes i dag af enken og popsangerinden Svetlana Raznatovic. Hun stod også i spidsen for FK Obilic sidst klubben spillede europæisk fodbold. Det var i 2001, hvor FC København slog serberne ud med sammenlagt 4-2.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TRANSFER