Lennart Johansson skulle myrdes

Den nu afdøde serbiske krigsforbryder “Arkan” planlagde at myrde UEFAs præsident Lennart Johansson.



Det er den serbiske tv-station B92, der i et program om de kriminelle forhold i serbisk fodbold kan afsløre, at Zeljko Raznatovic alias ”Arkan” som ejer af fodboldklubben FK Obilic i 1998 ville hævne sig på den daværende UEFA-præsident.

Arkan var sur over, at han som eftersøgt af krigsforbryderdomstolen i Haag fik forbud af UEFA mod at repræsentere sin klub, da den skulle spille kvalifikation til Champions League.

Lennart Johansson har overfor B92 bekræftet historien, men siger nu til den svenske avis Aftonbladet, at han ikke er blevet truet af ”Arkan”.

Til gengæld siger han, at han modtog anonyme trusler i forbindelse med Jugoslaviens udelukkelse fra EM i 1992, og at der må være tale om en misforståelse i forbindelse med interviewet med B92. Det afvises af den serbiske tv-station.

”Arkan”, der havde en mangeårig karriere som mafiaboss, døde i en regn af maskingeværkugler på et hotel i Beograd i januar 2000. Han var eftersøgt i flere lande for mord og bankrøveri. Hans fascistiske milits deltog i de etniske udrensninger både i Bosnien og Kosovo.

”Arkan” overtog FK Obilic i 1997, og ifølge B92 vandt klubben det jugoslaviske mesterskab et år senere efter omfattende svindel, bestikkelse og dødstrusler mod modstanderholdenes spillere.

Klubben ejes i dag af enken og popsangerinden Svetlana Raznatovic. Hun stod også i spidsen for FK Obilic sidst klubben spillede europæisk fodbold. Det var i 2001, hvor FC København slog serberne ud med sammenlagt 4-2.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg

Jordan – Argentina