Det er den serbiske tv-station B92, der i et program om de kriminelle forhold i serbisk fodbold kan afsløre, at Zeljko Raznatovic alias ”Arkan” som ejer af fodboldklubben FK Obilic i 1998 ville hævne sig på den daværende UEFA-præsident.
Arkan var sur over, at han som eftersøgt af krigsforbryderdomstolen i Haag fik forbud af UEFA mod at repræsentere sin klub, da den skulle spille kvalifikation til Champions League.
Lennart Johansson har overfor B92 bekræftet historien, men siger nu til den svenske avis Aftonbladet, at han ikke er blevet truet af ”Arkan”.
Til gengæld siger han, at han modtog anonyme trusler i forbindelse med Jugoslaviens udelukkelse fra EM i 1992, og at der må være tale om en misforståelse i forbindelse med interviewet med B92. Det afvises af den serbiske tv-station.
”Arkan”, der havde en mangeårig karriere som mafiaboss, døde i en regn af maskingeværkugler på et hotel i Beograd i januar 2000. Han var eftersøgt i flere lande for mord og bankrøveri. Hans fascistiske milits deltog i de etniske udrensninger både i Bosnien og Kosovo.
”Arkan” overtog FK Obilic i 1997, og ifølge B92 vandt klubben det jugoslaviske mesterskab et år senere efter omfattende svindel, bestikkelse og dødstrusler mod modstanderholdenes spillere.
Klubben ejes i dag af enken og popsangerinden Svetlana Raznatovic. Hun stod også i spidsen for FK Obilic sidst klubben spillede europæisk fodbold. Det var i 2001, hvor FC København slog serberne ud med sammenlagt 4-2.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
FC København bekræfter transfer
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER