Hvad er bedre end en? To, lyder svaret ofte.
Det kan Caden Clark tilsyneladende skrive under på. Han har været involveret i ikke bare en, men to transfers denne sommer.
På transfervinduets sidste dag blev den 20-årige amerikanske offensivspiller udlejet fra RB Leipzig til Vendsyssel FF i den næstbedste danske række, NordicBet Ligaen, frem til årsskiftet.
Og nu er han så involveret i sin anden transfer på godt en uge. Minnesota United fra MLS meddeler, at Caden Clark kommer til klubben i foråret 2024 – altså lige efter at hans lejeaftale med Vendsyssel FF udløber.
– Caden Clark er en talentfuld, ung fodboldspiller, som er begejstret for at komme til vores klub. Vi føler, at vi nu har hentet og udviklet en god gruppe af unge spillere, som sætter os et godt sted og vil hjælpe med at sætte standarden for klubben i løbet af de næste par år.
– Caden er en knægt fra Minnesota, hvilket er endnu et stort plus for os: Han kommer hjem. Vi ved, hvad han er i stand til, og vi har set hans talent her i Major League Soccer. Vi er virkelig begejstrede for at få ham med til næste sæson, og jeg ved, at vores fans også vil være begejstrede, siger cheftræner i Minnesota United, Adrian Heath, til klubbens hjemmeside.
Caden Clark, 20 år, har tilbragt de seneste år i Red Bull-systemet, hvor han trods sin unge alder står noteret for 50 kampe og otte mål for New York Red Bulls, der gør sig i MLS. I RB Leipzig har han aldrig fået debut.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
OPTAKT
Uruguay – Spanien
OPTAKT
Senegal – Irak
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
New Zealand – Belgien
TOPNYHED