Lige skiftet til Danmark: Nu købes han af MLS-klub

MLS-klubben Minnesota United køber den unge amerikaner Caden Clark, der netop er skiftet til Vendsyssel FF på en lejeaftale.



Hvad er bedre end en? To, lyder svaret ofte.

Det kan Caden Clark tilsyneladende skrive under på. Han har været involveret i ikke bare en, men to transfers denne sommer.

På transfervinduets sidste dag blev den 20-årige amerikanske offensivspiller udlejet fra RB Leipzig til Vendsyssel FF i den næstbedste danske række, NordicBet Ligaen, frem til årsskiftet.

Og nu er han så involveret i sin anden transfer på godt en uge. Minnesota United fra MLS meddeler, at Caden Clark kommer til klubben i foråret 2024 – altså lige efter at hans lejeaftale med Vendsyssel FF udløber.

– Caden Clark er en talentfuld, ung fodboldspiller, som er begejstret for at komme til vores klub. Vi føler, at vi nu har hentet og udviklet en god gruppe af unge spillere, som sætter os et godt sted og vil hjælpe med at sætte standarden for klubben i løbet af de næste par år.

– Caden er en knægt fra Minnesota, hvilket er endnu et stort plus for os: Han kommer hjem. Vi ved, hvad han er i stand til, og vi har set hans talent her i Major League Soccer. Vi er virkelig begejstrede for at få ham med til næste sæson, og jeg ved, at vores fans også vil være begejstrede, siger cheftræner i Minnesota United, Adrian Heath, til klubbens hjemmeside.

Caden Clark, 20 år, har tilbragt de seneste år i Red Bull-systemet, hvor han trods sin unge alder står noteret for 50 kampe og otte mål for New York Red Bulls, der gør sig i MLS. I RB Leipzig har han aldrig fået debut.  







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Millionregn over ‘PC’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Afsløring: DBU-boss stopper

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Bo Svensson med hård kritik