For få år siden var Nikola Saric anerkendt som et af Danmarks absolut største talenter. Den i dag 20-årige kreative offensivspiller skrev kontrakt med Liverpool og blev kåret til årest U/17-talent i 2007. Men tingene gik ikke som planlagt i Liverpool. Saric var ofte skadet, og han fik derfor aldrig det store gennembrud i den traditionsrige engelske klub.
Nu har Nikola Saric fundet sig en ny klub. Hans kontrakt med Liverpool udløber denne sommer, og han har derfor været i stand til at skifte ganske gratis. Saric har valgt en klub, som kan give ham spilletid og mulighed for at få et gennembrud på førsteholdsniveau. Saric skifter til den kroatiske storklub Hajduk Split.
– Nikola skriver kontrakt med Hajduk Split i aften. Alt er på plads. Der bliver formentlig tale om en tre-årig kontrakt, siger Nikola Saric’ far og rådgiver, Predrag Saric, til tipsbladet.dk.
Saric har valgt Hajduk Split i konkurrence med over tyve andre klubber, der også ønskede hans underskrift. Valget var ikke let, men meget taler for, at Hajduk er den rigtige klub for den 20-årige dansker med de bosniske rødder.
– Det er en stor klub med en stor historie og masser af potentiale. Det er også en klub, der passer godt til Nikola, fordi de gerne satser på unge spillere, forklarer Predrag Saric fra Københavns Lufthavn, hvorfra han og sønnen i disse minutter flyver til Kroatien.
Hajduk Split er – i selskab med Dinamo Zagreb – en af Kroatiens to største klubber. Klubben fra havnebyen har vundet det kroatiske mesterskab seks gange og det jugoslaviske ditto hele ni gange. I den forløbne sæson måtte klubben, der trænes af den tidligere bulgarske landsholdsstjerne Krasimir Balakov, dog nøjes med en andenplads.
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Brøndby henter keeper – her er planen
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!