For få år siden var Nikola Saric anerkendt som et af Danmarks absolut største talenter. Den i dag 20-årige kreative offensivspiller skrev kontrakt med Liverpool og blev kåret til årest U/17-talent i 2007. Men tingene gik ikke som planlagt i Liverpool. Saric var ofte skadet, og han fik derfor aldrig det store gennembrud i den traditionsrige engelske klub.
Nu har Nikola Saric fundet sig en ny klub. Hans kontrakt med Liverpool udløber denne sommer, og han har derfor været i stand til at skifte ganske gratis. Saric har valgt en klub, som kan give ham spilletid og mulighed for at få et gennembrud på førsteholdsniveau. Saric skifter til den kroatiske storklub Hajduk Split.
– Nikola skriver kontrakt med Hajduk Split i aften. Alt er på plads. Der bliver formentlig tale om en tre-årig kontrakt, siger Nikola Saric’ far og rådgiver, Predrag Saric, til tipsbladet.dk.
Saric har valgt Hajduk Split i konkurrence med over tyve andre klubber, der også ønskede hans underskrift. Valget var ikke let, men meget taler for, at Hajduk er den rigtige klub for den 20-årige dansker med de bosniske rødder.
– Det er en stor klub med en stor historie og masser af potentiale. Det er også en klub, der passer godt til Nikola, fordi de gerne satser på unge spillere, forklarer Predrag Saric fra Københavns Lufthavn, hvorfra han og sønnen i disse minutter flyver til Kroatien.
Hajduk Split er – i selskab med Dinamo Zagreb – en af Kroatiens to største klubber. Klubben fra havnebyen har vundet det kroatiske mesterskab seks gange og det jugoslaviske ditto hele ni gange. I den forløbne sæson måtte klubben, der trænes af den tidligere bulgarske landsholdsstjerne Krasimir Balakov, dog nøjes med en andenplads.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
‘Rødt kort er svært at vurdere’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TOPNYHED