Liverpool tager sejr trods chokscoring

Bundholdet Southampton kom overraskende foran på Anfield, men Liverpool strammede op og tog en 3-1-sejr.



Der skulle en chokføring til at vække topholdet Liverpool, der dog levede op til den store favoritværdighed og vandt 3-1 over Premier Leagues bundprop, Southampton.

Gæsterne med danske Albert Grønbæk fra start holdt ellers værterne fra fadet i første halvleg og formåede sågar at chokere med en føring kort før pausen.

Det var dog mere Liverpool, der ikke ramte niveau, end det var Southamptons fortjeneste. Og det blev der ændret på i anden halvleg.

Med to scoringer på to minutter kort efter pausen fik topholdet vendt kampen på hovedet og strøg på sikker sejrskurs.

Grønbæk gjorde ikke det store væsen af sig og blev pillet ud efter små 65 minutter.

Med sejren fortsætter Liverpool på ufortrøden mesterskabskurs, mens Southampton i den anden ende er på næsten lige så sikker kurs mod Championship.

Det var ellers ikke til at se i første halvleg, at det var en kamp mellem top og bund. Liverpool-træner Arne Slot havde karantæne, og han kunne fra tribunen se et hjemmehold, der slet ikke ramte niveau.

Kort inden pausen kom topholdet også bagud efter en stor forsvarsblunder.

Keeper Alisson og forsvarsstyrmand Virgil van Dijk tøvede begge og kiggede passivt på bolden. Det udnyttede Southamptons William Smallbone til at opsnappe kuglen og sende den i kassen foran et paralyseret Anfield.

Selv om Arne Slot var karantæneramt, måtte han gerne være med i omklædningen i pausen, og der blev formentlig talt med store bogstaver.

Liverpool skiftede tre mand og kom ud som et forvandlet hold til anden halvleg.

Det virkede som et spørgsmål om tid, før udligningen faldt, og der skulle kun gå lidt mere end fem minutter, før det skete.

Luis Diaz strøg til baglinjen og fandt med en flad pasning Darwin Núñez, der sparkede Liverpool tilbage i kampen.

Southampton lignede nu den bundprop, som mandskabet er.

Minuttet efter udligningen nedlagde første halvlegs målscorer, Smallbone, Darwin Núñez, og så var Mohamed Salah efterfølgende sikker fra straffesparkspletten.

Så var arbejdet gjort. Ti minutter med foden på gaspedalen var nok for Liverpool, der derfra skruede ned for tempoet igen.

Det var intet problem at holde Southampton fra en ny scoring, og i kampens slutfase blev sejren cementeret, da Salah igen var sikker fra de 11 meter.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Dansk stortalents værdi eksploderer

Chelsea – Tottenham

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Roy Keane slagter dansk stjerne

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

I dialog – stor klub vil have denne dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt