Liverpool tager sejr trods chokscoring

Bundholdet Southampton kom overraskende foran pĂĄ Anfield, men Liverpool strammede op og tog en 3-1-sejr.



Der skulle en chokføring til at vække topholdet Liverpool, der dog levede op til den store favoritværdighed og vandt 3-1 over Premier Leagues bundprop, Southampton.

Gæsterne med danske Albert Grønbæk fra start holdt ellers værterne fra fadet i første halvleg og formåede sågar at chokere med en føring kort før pausen.

Det var dog mere Liverpool, der ikke ramte niveau, end det var Southamptons fortjeneste. Og det blev der ændret på i anden halvleg.

Med to scoringer på to minutter kort efter pausen fik topholdet vendt kampen på hovedet og strøg på sikker sejrskurs.

Grønbæk gjorde ikke det store væsen af sig og blev pillet ud efter små 65 minutter.

Med sejren fortsætter Liverpool på ufortrøden mesterskabskurs, mens Southampton i den anden ende er på næsten lige så sikker kurs mod Championship.

Det var ellers ikke til at se i første halvleg, at det var en kamp mellem top og bund. Liverpool-træner Arne Slot havde karantæne, og han kunne fra tribunen se et hjemmehold, der slet ikke ramte niveau.

Kort inden pausen kom topholdet ogsĂĄ bagud efter en stor forsvarsblunder.

Keeper Alisson og forsvarsstyrmand Virgil van Dijk tøvede begge og kiggede passivt på bolden. Det udnyttede Southamptons William Smallbone til at opsnappe kuglen og sende den i kassen foran et paralyseret Anfield.

Selv om Arne Slot var karantæneramt, måtte han gerne være med i omklædningen i pausen, og der blev formentlig talt med store bogstaver.

Liverpool skiftede tre mand og kom ud som et forvandlet hold til anden halvleg.

Det virkede som et spørgsmål om tid, før udligningen faldt, og der skulle kun gå lidt mere end fem minutter, før det skete.

Luis Diaz strøg til baglinjen og fandt med en flad pasning Darwin Núñez, der sparkede Liverpool tilbage i kampen.

Southampton lignede nu den bundprop, som mandskabet er.

Minuttet efter udligningen nedlagde første halvlegs målscorer, Smallbone, Darwin Núñez, og så var Mohamed Salah efterfølgende sikker fra straffesparkspletten.

SĂĄ var arbejdet gjort. Ti minutter med foden pĂĄ gaspedalen var nok for Liverpool, der derfra skruede ned for tempoet igen.

Det var intet problem at holde Southampton fra en ny scoring, og i kampens slutfase blev sejren cementeret, da Salah igen var sikker fra de 11 meter.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og fĂĄ stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dĂĄrligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Frygter Christian Eriksen-problem

‘Vi mĂĄ se, hvad FC København vil’

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Stor klub har FCM-profil pĂĄ blokken, men…..