Liverpool tager sejr trods chokscoring

Bundholdet Southampton kom overraskende foran på Anfield, men Liverpool strammede op og tog en 3-1-sejr.



Der skulle en chokføring til at vække topholdet Liverpool, der dog levede op til den store favoritværdighed og vandt 3-1 over Premier Leagues bundprop, Southampton.

Gæsterne med danske Albert Grønbæk fra start holdt ellers værterne fra fadet i første halvleg og formåede sågar at chokere med en føring kort før pausen.

Det var dog mere Liverpool, der ikke ramte niveau, end det var Southamptons fortjeneste. Og det blev der ændret på i anden halvleg.

Med to scoringer på to minutter kort efter pausen fik topholdet vendt kampen på hovedet og strøg på sikker sejrskurs.

Grønbæk gjorde ikke det store væsen af sig og blev pillet ud efter små 65 minutter.

Med sejren fortsætter Liverpool på ufortrøden mesterskabskurs, mens Southampton i den anden ende er på næsten lige så sikker kurs mod Championship.

Det var ellers ikke til at se i første halvleg, at det var en kamp mellem top og bund. Liverpool-træner Arne Slot havde karantæne, og han kunne fra tribunen se et hjemmehold, der slet ikke ramte niveau.

Kort inden pausen kom topholdet også bagud efter en stor forsvarsblunder.

Keeper Alisson og forsvarsstyrmand Virgil van Dijk tøvede begge og kiggede passivt på bolden. Det udnyttede Southamptons William Smallbone til at opsnappe kuglen og sende den i kassen foran et paralyseret Anfield.

Selv om Arne Slot var karantæneramt, måtte han gerne være med i omklædningen i pausen, og der blev formentlig talt med store bogstaver.

Liverpool skiftede tre mand og kom ud som et forvandlet hold til anden halvleg.

Det virkede som et spørgsmål om tid, før udligningen faldt, og der skulle kun gå lidt mere end fem minutter, før det skete.

Luis Diaz strøg til baglinjen og fandt med en flad pasning Darwin Núñez, der sparkede Liverpool tilbage i kampen.

Southampton lignede nu den bundprop, som mandskabet er.

Minuttet efter udligningen nedlagde første halvlegs målscorer, Smallbone, Darwin Núñez, og så var Mohamed Salah efterfølgende sikker fra straffesparkspletten.

Så var arbejdet gjort. Ti minutter med foden på gaspedalen var nok for Liverpool, der derfra skruede ned for tempoet igen.

Det var intet problem at holde Southampton fra en ny scoring, og i kampens slutfase blev sejren cementeret, da Salah igen var sikker fra de 11 meter.

/ritzau/





Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA




LIVE

TransferLIVE: Man Utd forbereder bud på PL-stjerne

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Jonas Wind til danskerklub?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘AC’-forlængelse på plads, men…



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!