Hårdt, interessant, lærerig, svær og turbulent.
Sådan beskriver Peter Løvenkrands de 12 måneder, hvor han var cheftræner for Fremad Amager.
Det gør den tidligere Rangers-stjerne i et interview med Tipsbladet.
– Det var en turbulent og meget interessant første sæson som cheftræner. Det har jeg lært ufatteligt meget af. Jeg føler, jeg har fået 10 års erfaring på et år, siger Peter Løvenkrands og fortsætter:
– Men det har skabt en god jord for fremtiden. Det har været hårdt og svært, men jeg har nydt og elsket at komme til træning hver dag.
Den 42-årige dansker sikrede Fremad Amager en ny sæson i Danmarks næstbedste fodboldrække, selvom det så sort ud i løbet af sæsonen.
Derfor tør Peter Løvenkrands godt kalde sæsonen på banen for en succes.
– Jeg arbejdede med tre ejere og to assistenttrænere. Men det var en succes. Alle regnede med, vi rykkede ned, da vi lå sidst på et tidspunkt. Det var en fantastisk rekord, vi havde i den sidste halvdel.
– Hvis vi havde haft det hold fra begyndelsen, som vi havde i den sidste halvdel, havde vi været en del af top seks, tror jeg.
Når det gik så godt, hvorfor valgte I så at stoppe samarbejdet?
– Der var nogle ting mellem klubben og jeg. Jeg ville gerne have nogle ting, som kunne gavne holdet. Eksempelvis lidt bedre faciliteter. Og så kunne jeg godt tænke mig at prøve noget større.
– De nye ejere gav os noget ro. De gjorde, hvad de kunne. Det er bare mig personligt, der syntes, nogle ting kunne være bedre. Men de gjorde et fantastisk stykke arbejde. Det var heller ikke en nem periode for dem.
Du har tidligere talt om udfordringer. Kan du uddybe det en smule?
– De russiske ejere var svære at arbejde med. Assistenttræneren arbejdede mere for ejerne end for mig. Og han var ikke på det niveau, jeg mente, han skulle være på. Det var ikke nemt.
– Det fik vi rettet op på med de amerikanske ejere. De gjorde, hvad de kunne, og vi fik nogle dygtige spillere ind. Vi havde et helt andet hold.
Desværre blev Fremad Amager ligeledes ramt af, at lønnen til de ansatte i klubben ikke kom.
I den periode oplevede Peter Løvenkrands en gruppe, der stod sammen.
– Der er ingen tvivl om, at der var en masse problemer, men jeg nød alligevel at komme på arbejde. Det var en god klub med mange dejlige mennesker, som udlignede det negative.
– Og selvom lønnen ikke kom som planlagt, var der ikke panik. Selvfølgelig var spillerne frustreret. Det burde ikke ske, men de var dygtige til at holde hovedet højt. Pierre Kanstrup var en af dem, som gav ro og talte for holdet, som der var brug for. Vi stod sammen.
Afsluttende fortæller den tidligere fodboldspiller, at han har brugt en masse tid med sin familie, siden han forlod Fremad Amager tidligere på sommeren.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
Schweiz sender Colombia ud af VM
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’