Nyrige Newcastle er på jagt efter forstærkninger, inden transfermarkedet lukker, og i øjeblikket florerer der især historier om James Maddison i engelske medier.
Leicester kræver imidlertid mere end 440 millioner kroner for den engelske midtbanespiller, hvilket Newcastle tøver med at betale. Det undrer derfor den tidligere Celtic-stjerne John Hartson, at klubben ikke kigger mod en spiller som Matt O'Riley i stedet.
Det siger han til Go Radio.
– Jeg tror, Celtic ville kigge på det, hvis de blev tilbudt 440 millioner kroner. Er Maddison bedre end O'Riley? Han har udviklet sig meget, siden han var i Aberdeen, men nu hvor han er i Leicester, gør det ham så ti gange dyrere end en spiller fra den skotske Premiership?
– O'Riley er enormt vigtig for Ange Postecoglou og Celtic, hvis de skal bevæge sig fremad. Jeg prøver bare at sige, at hvis O'Riley er 35 eller 44 millioner kroner værd, hvad gør så Maddison 440 millioner kroner værd? Det er udelukkende, fordi det er Newcastle, og fordi alle ved, de har masser af penge og måske gerne vil betale 440 millioner kroner for ham.
– Hvad ville Celtic acceptere? Jeg ville være skuffet, hvis han skifter efter så kort tid. Hvis de skal lade ham gå, skal de betales mange penge.
Undervejs i udsendelsen ringede en lytter ind og sagde, at Matt O'Riley er 105 millioner kroner værd. Det er for lavt sat, mener John Hartson.
– Maddison er 440 millioner kroner værd, og O'Riley er 105 millioner kroner værd? Celtic er ikke nødsaget til at tage pengene. Jeg siger ikke, han skal koste 440 millioner kroner, men de bør kigge efter et sted mellem 158 og 175 millioner kroner. Matt O'Riley er noget specielt, og han bliver kun bedre. Han er en vidunderlig spiller.
Matt O'Riley har lavet 4 mål og 3 assists i 21 kampe for Celtic.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER