Nyrige Newcastle er på jagt efter forstærkninger, inden transfermarkedet lukker, og i øjeblikket florerer der især historier om James Maddison i engelske medier.
Leicester kræver imidlertid mere end 440 millioner kroner for den engelske midtbanespiller, hvilket Newcastle tøver med at betale. Det undrer derfor den tidligere Celtic-stjerne John Hartson, at klubben ikke kigger mod en spiller som Matt O'Riley i stedet.
Det siger han til Go Radio.
– Jeg tror, Celtic ville kigge på det, hvis de blev tilbudt 440 millioner kroner. Er Maddison bedre end O'Riley? Han har udviklet sig meget, siden han var i Aberdeen, men nu hvor han er i Leicester, gør det ham så ti gange dyrere end en spiller fra den skotske Premiership?
– O'Riley er enormt vigtig for Ange Postecoglou og Celtic, hvis de skal bevæge sig fremad. Jeg prøver bare at sige, at hvis O'Riley er 35 eller 44 millioner kroner værd, hvad gør så Maddison 440 millioner kroner værd? Det er udelukkende, fordi det er Newcastle, og fordi alle ved, de har masser af penge og måske gerne vil betale 440 millioner kroner for ham.
– Hvad ville Celtic acceptere? Jeg ville være skuffet, hvis han skifter efter så kort tid. Hvis de skal lade ham gå, skal de betales mange penge.
Undervejs i udsendelsen ringede en lytter ind og sagde, at Matt O'Riley er 105 millioner kroner værd. Det er for lavt sat, mener John Hartson.
– Maddison er 440 millioner kroner værd, og O'Riley er 105 millioner kroner værd? Celtic er ikke nødsaget til at tage pengene. Jeg siger ikke, han skal koste 440 millioner kroner, men de bør kigge efter et sted mellem 158 og 175 millioner kroner. Matt O'Riley er noget specielt, og han bliver kun bedre. Han er en vidunderlig spiller.
Matt O'Riley har lavet 4 mål og 3 assists i 21 kampe for Celtic.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TOPNYHED