Lovpriser dansk profil: Er James Maddison bedre?

Newcastle kunne lige så godt hente danskeren, som de kunne hente James Maddison.



Nyrige Newcastle er på jagt efter forstærkninger, inden transfermarkedet lukker, og i øjeblikket florerer der især historier om James Maddison i engelske medier.

Leicester kræver imidlertid mere end 440 millioner kroner for den engelske midtbanespiller, hvilket Newcastle tøver med at betale. Det undrer derfor den tidligere Celtic-stjerne John Hartson, at klubben ikke kigger mod en spiller som Matt O'Riley i stedet.

Det siger han til Go Radio.

– Jeg tror, Celtic ville kigge på det, hvis de blev tilbudt 440 millioner kroner. Er Maddison bedre end O'Riley? Han har udviklet sig meget, siden han var i Aberdeen, men nu hvor han er i Leicester, gør det ham så ti gange dyrere end en spiller fra den skotske Premiership?

– O'Riley er enormt vigtig for Ange Postecoglou og Celtic, hvis de skal bevæge sig fremad. Jeg prøver bare at sige, at hvis O'Riley er 35 eller 44 millioner kroner værd, hvad gør så Maddison 440 millioner kroner værd? Det er udelukkende, fordi det er Newcastle, og fordi alle ved, de har masser af penge og måske gerne vil betale 440 millioner kroner for ham.

– Hvad ville Celtic acceptere? Jeg ville være skuffet, hvis han skifter efter så kort tid. Hvis de skal lade ham gå, skal de betales mange penge.

Undervejs i udsendelsen ringede en lytter ind og sagde, at Matt O'Riley er 105 millioner kroner værd. Det er for lavt sat, mener John Hartson.

– Maddison er 440 millioner kroner værd, og O'Riley er 105 millioner kroner værd? Celtic er ikke nødsaget til at tage pengene. Jeg siger ikke, han skal koste 440 millioner kroner, men de bør kigge efter et sted mellem 158 og 175 millioner kroner. Matt O'Riley er noget specielt, og han bliver kun bedre. Han er en vidunderlig spiller.

Matt O'Riley har lavet 4 mål og 3 assists i 21 kampe for Celtic.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC København – OB

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde