Nyrige Newcastle er på jagt efter forstærkninger, inden transfermarkedet lukker, og i øjeblikket florerer der især historier om James Maddison i engelske medier.
Leicester kræver imidlertid mere end 440 millioner kroner for den engelske midtbanespiller, hvilket Newcastle tøver med at betale. Det undrer derfor den tidligere Celtic-stjerne John Hartson, at klubben ikke kigger mod en spiller som Matt O'Riley i stedet.
Det siger han til Go Radio.
– Jeg tror, Celtic ville kigge på det, hvis de blev tilbudt 440 millioner kroner. Er Maddison bedre end O'Riley? Han har udviklet sig meget, siden han var i Aberdeen, men nu hvor han er i Leicester, gør det ham så ti gange dyrere end en spiller fra den skotske Premiership?
– O'Riley er enormt vigtig for Ange Postecoglou og Celtic, hvis de skal bevæge sig fremad. Jeg prøver bare at sige, at hvis O'Riley er 35 eller 44 millioner kroner værd, hvad gør så Maddison 440 millioner kroner værd? Det er udelukkende, fordi det er Newcastle, og fordi alle ved, de har masser af penge og måske gerne vil betale 440 millioner kroner for ham.
– Hvad ville Celtic acceptere? Jeg ville være skuffet, hvis han skifter efter så kort tid. Hvis de skal lade ham gå, skal de betales mange penge.
Undervejs i udsendelsen ringede en lytter ind og sagde, at Matt O'Riley er 105 millioner kroner værd. Det er for lavt sat, mener John Hartson.
– Maddison er 440 millioner kroner værd, og O'Riley er 105 millioner kroner værd? Celtic er ikke nødsaget til at tage pengene. Jeg siger ikke, han skal koste 440 millioner kroner, men de bør kigge efter et sted mellem 158 og 175 millioner kroner. Matt O'Riley er noget specielt, og han bliver kun bedre. Han er en vidunderlig spiller.
Matt O'Riley har lavet 4 mål og 3 assists i 21 kampe for Celtic.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER