Lyngby ansætter fuldtids cheftræner pr. 1. januar 2006

Lyngby Boldklub har netop offentliggjort navnet på deres nye cheftræner. Nedenstående er pressemeddelsen, som Onside.dk har modtaget her til aften.



“I perioden efter Lyngby FC?s konkurs har alle i klubben gjort et fantastisk stykke arbejde for at samle Lyngby Boldklub til en sund og stærk klub med mod på fremtiden. Vi føler, vi nu er klar til flere opgaver, hvorfor vi har valgt en ny struktur på de elitære opgaver i klubben”, udtaler formanden for Lyngby Boldklub, Mikkel Sørensen.



Ny fuldtids cheftræner.

Pr. 1. januar 2006 ansættes Kasper Hjulmand således som cheftræner på fuld tid i Lyngby Boldklub. Kasper er godt kendt i klubben, hvor han de seneste 6 år har haft forskellige opgaver, senest som ITU-træner. Han har således i tæt samarbejde med klubbens øvrige trænere været med til at bringe klubben tilbage til nuværende status.

Kasper Hjulmand er uddannet med A-licens og bliver endvidere brugt af DBU som underviser af kommende A-licens trænere. Endvidere har han tidligere været brugt som scout for det danske A-landshold.

På græsset skal Bent Christensen, der siden 1. januar 2004 har været cheftræner, fortsat køre parløb med Kasper Hjulmand. Da vi gerne vil opgradere vores netværk, herunder scouting, skal Bent Christensen dog fremover også varetage disse opgaver.

Til at supplere Kasper Hjulmand og Bent Christensen vil assistenttræner Dennis Foss Nielsen på 11. år være den rutinerede kraft omkring 1. holdet. Dennis Foss Nielsen vil fortsætte med klubbens 2. hold, som pt. ligger til oprykning til Kvalifikationsrækken.

/







VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

– Jeg er dybt chokeret og forundret

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brøndby melder duo færdig og teaser

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Holland – Japan

Saudi-Arabien – Uruguay



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Belgien – Egypten