Lyngby ansætter fuldtids cheftræner pr. 1. januar 2006

Lyngby Boldklub har netop offentliggjort navnet på deres nye cheftræner. Nedenstående er pressemeddelsen, som Onside.dk har modtaget her til aften.



“I perioden efter Lyngby FC?s konkurs har alle i klubben gjort et fantastisk stykke arbejde for at samle Lyngby Boldklub til en sund og stærk klub med mod på fremtiden. Vi føler, vi nu er klar til flere opgaver, hvorfor vi har valgt en ny struktur på de elitære opgaver i klubben”, udtaler formanden for Lyngby Boldklub, Mikkel Sørensen.



Ny fuldtids cheftræner.

Pr. 1. januar 2006 ansættes Kasper Hjulmand således som cheftræner på fuld tid i Lyngby Boldklub. Kasper er godt kendt i klubben, hvor han de seneste 6 år har haft forskellige opgaver, senest som ITU-træner. Han har således i tæt samarbejde med klubbens øvrige trænere været med til at bringe klubben tilbage til nuværende status.

Kasper Hjulmand er uddannet med A-licens og bliver endvidere brugt af DBU som underviser af kommende A-licens trænere. Endvidere har han tidligere været brugt som scout for det danske A-landshold.

På græsset skal Bent Christensen, der siden 1. januar 2004 har været cheftræner, fortsat køre parløb med Kasper Hjulmand. Da vi gerne vil opgradere vores netværk, herunder scouting, skal Bent Christensen dog fremover også varetage disse opgaver.

Til at supplere Kasper Hjulmand og Bent Christensen vil assistenttræner Dennis Foss Nielsen på 11. år være den rutinerede kraft omkring 1. holdet. Dennis Foss Nielsen vil fortsætte med klubbens 2. hold, som pt. ligger til oprykning til Kvalifikationsrækken.

/







LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Storklub missede Højlund

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner