Lyngby ansætter fuldtids cheftræner pr. 1. januar 2006

Lyngby Boldklub har netop offentliggjort navnet på deres nye cheftræner. Nedenstående er pressemeddelsen, som Onside.dk har modtaget her til aften.



“I perioden efter Lyngby FC?s konkurs har alle i klubben gjort et fantastisk stykke arbejde for at samle Lyngby Boldklub til en sund og stærk klub med mod på fremtiden. Vi føler, vi nu er klar til flere opgaver, hvorfor vi har valgt en ny struktur på de elitære opgaver i klubben”, udtaler formanden for Lyngby Boldklub, Mikkel Sørensen.



Ny fuldtids cheftræner.

Pr. 1. januar 2006 ansættes Kasper Hjulmand således som cheftræner på fuld tid i Lyngby Boldklub. Kasper er godt kendt i klubben, hvor han de seneste 6 år har haft forskellige opgaver, senest som ITU-træner. Han har således i tæt samarbejde med klubbens øvrige trænere været med til at bringe klubben tilbage til nuværende status.

Kasper Hjulmand er uddannet med A-licens og bliver endvidere brugt af DBU som underviser af kommende A-licens trænere. Endvidere har han tidligere været brugt som scout for det danske A-landshold.

På græsset skal Bent Christensen, der siden 1. januar 2004 har været cheftræner, fortsat køre parløb med Kasper Hjulmand. Da vi gerne vil opgradere vores netværk, herunder scouting, skal Bent Christensen dog fremover også varetage disse opgaver.

Til at supplere Kasper Hjulmand og Bent Christensen vil assistenttræner Dennis Foss Nielsen på 11. år være den rutinerede kraft omkring 1. holdet. Dennis Foss Nielsen vil fortsætte med klubbens 2. hold, som pt. ligger til oprykning til Kvalifikationsrækken.

/









LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Norge – Senegal

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Interessant melding om VM-profil

Spanien – Saudi-Arabien

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tordner mod VM-træner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag