Lyngby ansætter fuldtids cheftræner pr. 1. januar 2006

Lyngby Boldklub har netop offentliggjort navnet på deres nye cheftræner. Nedenstående er pressemeddelsen, som Onside.dk har modtaget her til aften.



“I perioden efter Lyngby FC?s konkurs har alle i klubben gjort et fantastisk stykke arbejde for at samle Lyngby Boldklub til en sund og stærk klub med mod på fremtiden. Vi føler, vi nu er klar til flere opgaver, hvorfor vi har valgt en ny struktur på de elitære opgaver i klubben”, udtaler formanden for Lyngby Boldklub, Mikkel Sørensen.



Ny fuldtids cheftræner.

Pr. 1. januar 2006 ansættes Kasper Hjulmand således som cheftræner på fuld tid i Lyngby Boldklub. Kasper er godt kendt i klubben, hvor han de seneste 6 år har haft forskellige opgaver, senest som ITU-træner. Han har således i tæt samarbejde med klubbens øvrige trænere været med til at bringe klubben tilbage til nuværende status.

Kasper Hjulmand er uddannet med A-licens og bliver endvidere brugt af DBU som underviser af kommende A-licens trænere. Endvidere har han tidligere været brugt som scout for det danske A-landshold.

På græsset skal Bent Christensen, der siden 1. januar 2004 har været cheftræner, fortsat køre parløb med Kasper Hjulmand. Da vi gerne vil opgradere vores netværk, herunder scouting, skal Bent Christensen dog fremover også varetage disse opgaver.

Til at supplere Kasper Hjulmand og Bent Christensen vil assistenttræner Dennis Foss Nielsen på 11. år være den rutinerede kraft omkring 1. holdet. Dennis Foss Nielsen vil fortsætte med klubbens 2. hold, som pt. ligger til oprykning til Kvalifikationsrækken.

/







‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Spændende transfermelding om Maxsø

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Donald Trump bekræfter

‘Det var verdens undergang’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen