Lyngby ansætter fuldtids cheftræner pr. 1. januar 2006

Lyngby Boldklub har netop offentliggjort navnet på deres nye cheftræner. Nedenstående er pressemeddelsen, som Onside.dk har modtaget her til aften.



“I perioden efter Lyngby FC?s konkurs har alle i klubben gjort et fantastisk stykke arbejde for at samle Lyngby Boldklub til en sund og stærk klub med mod på fremtiden. Vi føler, vi nu er klar til flere opgaver, hvorfor vi har valgt en ny struktur på de elitære opgaver i klubben”, udtaler formanden for Lyngby Boldklub, Mikkel Sørensen.



Ny fuldtids cheftræner.

Pr. 1. januar 2006 ansættes Kasper Hjulmand således som cheftræner på fuld tid i Lyngby Boldklub. Kasper er godt kendt i klubben, hvor han de seneste 6 år har haft forskellige opgaver, senest som ITU-træner. Han har således i tæt samarbejde med klubbens øvrige trænere været med til at bringe klubben tilbage til nuværende status.

Kasper Hjulmand er uddannet med A-licens og bliver endvidere brugt af DBU som underviser af kommende A-licens trænere. Endvidere har han tidligere været brugt som scout for det danske A-landshold.

På græsset skal Bent Christensen, der siden 1. januar 2004 har været cheftræner, fortsat køre parløb med Kasper Hjulmand. Da vi gerne vil opgradere vores netværk, herunder scouting, skal Bent Christensen dog fremover også varetage disse opgaver.

Til at supplere Kasper Hjulmand og Bent Christensen vil assistenttræner Dennis Foss Nielsen på 11. år være den rutinerede kraft omkring 1. holdet. Dennis Foss Nielsen vil fortsætte med klubbens 2. hold, som pt. ligger til oprykning til Kvalifikationsrækken.

/









LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Uventet skifte?

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte