Dagen i går var en af de travleste mediedage for Lynge Jakobsen i lang tid, og AaB’s sportsdirektør var hele mediemøllen igennem, inden han kunne gå træt til ro.
I aftes nåede han også lige at returnere tipsbladet.dk’s opkald fra tidligere og gav sig tid til at reflektere over forløbet med ansættelsen og fyringen af Bruce Rioch.
– Det var en svær beslutning. Voldsom svær. Jeg overtaler Bruce i sommer, og selvom det går skidt i ligaen, kommer vi i Champions Leagues gruppespil, hvilket har enorm betydning for AaB. Især i disse krisetider på de finansielle markeder, der måske kan betyde en nedgang i indtægter på sponsorsiden. Bruce får os i Champions Leagues gruppespil, så han har allerede på så kort tid haft en enorm økonomisk betydning for AaB, siger Lynge Jakobsen.
– Men pludselig står vi her ti runder inde i SAS Ligaen, og vi ligger under stregen. Jeg ved godt, at vi historisk plejer at komme skidt fra land i ligaen, men vi er nu en tredjedel henne i sæsonen, og så begynder jeg altså at blive bekymret. Så hvilke knapper skulle jeg dreje i?
– Jeg ved godt, at det her ikke er Bruces’ skyld. Jeg har selv lige så meget skyld. Men skulle jeg smide 25 spillere ud, eller var det bedre med én person? Skulle jeg selv tage konsekvensen og gå, for det var jo mig, der ansatte Bruce? Jeg valgte at skille mig af med én, og det blev så Bruce. Jeg indstillede til bestyrelsen, at vi skulle fyre ham, og det bakkede bestyrelsen mig op i.
Uenighed om strategien
Som der stod at læse i den pressemeddelelse, AaB udsendte om fyringen af Rioch, så var det uenighed om den sportslige strategi, som skulle føre AaB ud af krisen, der gjorde udslaget.
– Jeg vil ikke komme nærmere ind på detaljerne om uenighederme, for det bliver mellem Bruce og mig. Men jeg kan sige, at vi havde et åbenhjertigt møde, hvor jeg lagde mit syn på sagen frem, og han kom med nogle ting, han var utilfreds med. Vores afsked foregik på en ordentlig måde, siger Lynge Jakobsen.
Det er dog ingen hemmelighed, at Lynge Jakobsen ikke delte Bruce Riochs syn på kvaliteten hos de unge spillere i truppen, som Rioch ikke mente havde niveauet til at spille Champions League-fodbold, og derfor ikke skiftede dem ind mod Villarreal i tirsdags, selv da spillerne inde på banen så meget slidte ud.
– Jeg vil helst lade træneren om at stå for det taktiske med udskiftninger og den slags, men det er betænkeligt, hvis for mange spillere i en trup ikke nyder tillid fra træneren, siger Lynge Jakobsen.
Hovski-snovski efter mesterskab
Sportsdirektøren har svært ved at sætte fingeren på, hvorfor AaB har fået en så dårlig sæsonstart, men giver dog et bud.
– Vi blev mestre sidste år, og selvom vi i Nordjylland ikke er kendte for at gå og være hovski-snovski, så har vi nok haft svært ved at få benene ned på jorden igen efter det mesterskab.
At Bruce Rioch så ikke viste sig at være manden, der kunne få AaB’erne ned på jorden igen og vinde kampe i SAS Ligaen var ikke til at vide på daværende tidspunkt, ifølge Lynge Jakobsen.
– Jeg var igennem store overvejelser, da vi skulle finde vores nye træner i sommer. Det var en velovervejet beslutning, og den er der ingen grund til at fortryde. Jeg kunne ikke finde den rigtige mand til det permanente trænerjob, og så valgte jeg den bedste midlertidige løsning. Det havde været værre, hvis jeg havde ansat den forkerte permanente træner, og den værste situation var nok, hvis jeg havde givet Bruce Rioch en fire-årig kontrakt. Så havde vi stået her nu og skullet forhandle en fratrædelsesordning.
Søger det ultimative
Imens dønningerne efter Bruce Riochs afgang er ved at lægge sig, fortsætter Lynge Jakobsens intense jagt på AaB’s næste permanente træner, der fra januar skal overtage efter Allan Kuhn, der midlertidigt er forfremmet fra assistentrollen.
– Der er ikke så meget nyt at fortælle om det, andet end at jeg stadig arbejder hårdt på sagen hver eneste dag. Det er svært, for jeg søger måske det ultimative i vores nye træner. Og finder jeg endelig frem til en egnet kandidat, er der både ham selv og hans klub, jeg skal blive enig med.
– Jeg vil ikke kommentere på Magnus Haglund eller andre af de navne, der har været nævnt. Jeg tror snart, at alle navne i hele Norden har været bragt på bane, men jeg vil bare sige, at jeg gør alt hvad jeg kan for at finde den rigtige mand, understreger Lynge Jakobsen.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Stort dansk flop sat til salg
Her kan du se AGF mod Sabah FK
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
FCM-transfer i fare
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER