Dagen i går var en af de travleste mediedage for Lynge Jakobsen i lang tid, og AaB’s sportsdirektør var hele mediemøllen igennem, inden han kunne gå træt til ro.
I aftes nåede han også lige at returnere tipsbladet.dk’s opkald fra tidligere og gav sig tid til at reflektere over forløbet med ansættelsen og fyringen af Bruce Rioch.
– Det var en svær beslutning. Voldsom svær. Jeg overtaler Bruce i sommer, og selvom det går skidt i ligaen, kommer vi i Champions Leagues gruppespil, hvilket har enorm betydning for AaB. Især i disse krisetider på de finansielle markeder, der måske kan betyde en nedgang i indtægter på sponsorsiden. Bruce får os i Champions Leagues gruppespil, så han har allerede på så kort tid haft en enorm økonomisk betydning for AaB, siger Lynge Jakobsen.
– Men pludselig står vi her ti runder inde i SAS Ligaen, og vi ligger under stregen. Jeg ved godt, at vi historisk plejer at komme skidt fra land i ligaen, men vi er nu en tredjedel henne i sæsonen, og så begynder jeg altså at blive bekymret. Så hvilke knapper skulle jeg dreje i?
– Jeg ved godt, at det her ikke er Bruces’ skyld. Jeg har selv lige så meget skyld. Men skulle jeg smide 25 spillere ud, eller var det bedre med én person? Skulle jeg selv tage konsekvensen og gå, for det var jo mig, der ansatte Bruce? Jeg valgte at skille mig af med én, og det blev så Bruce. Jeg indstillede til bestyrelsen, at vi skulle fyre ham, og det bakkede bestyrelsen mig op i.
Uenighed om strategien
Som der stod at læse i den pressemeddelelse, AaB udsendte om fyringen af Rioch, så var det uenighed om den sportslige strategi, som skulle føre AaB ud af krisen, der gjorde udslaget.
– Jeg vil ikke komme nærmere ind på detaljerne om uenighederme, for det bliver mellem Bruce og mig. Men jeg kan sige, at vi havde et åbenhjertigt møde, hvor jeg lagde mit syn på sagen frem, og han kom med nogle ting, han var utilfreds med. Vores afsked foregik på en ordentlig måde, siger Lynge Jakobsen.
Det er dog ingen hemmelighed, at Lynge Jakobsen ikke delte Bruce Riochs syn på kvaliteten hos de unge spillere i truppen, som Rioch ikke mente havde niveauet til at spille Champions League-fodbold, og derfor ikke skiftede dem ind mod Villarreal i tirsdags, selv da spillerne inde på banen så meget slidte ud.
– Jeg vil helst lade træneren om at stå for det taktiske med udskiftninger og den slags, men det er betænkeligt, hvis for mange spillere i en trup ikke nyder tillid fra træneren, siger Lynge Jakobsen.
Hovski-snovski efter mesterskab
Sportsdirektøren har svært ved at sætte fingeren på, hvorfor AaB har fået en så dårlig sæsonstart, men giver dog et bud.
– Vi blev mestre sidste år, og selvom vi i Nordjylland ikke er kendte for at gå og være hovski-snovski, så har vi nok haft svært ved at få benene ned på jorden igen efter det mesterskab.
At Bruce Rioch så ikke viste sig at være manden, der kunne få AaB’erne ned på jorden igen og vinde kampe i SAS Ligaen var ikke til at vide på daværende tidspunkt, ifølge Lynge Jakobsen.
– Jeg var igennem store overvejelser, da vi skulle finde vores nye træner i sommer. Det var en velovervejet beslutning, og den er der ingen grund til at fortryde. Jeg kunne ikke finde den rigtige mand til det permanente trænerjob, og så valgte jeg den bedste midlertidige løsning. Det havde været værre, hvis jeg havde ansat den forkerte permanente træner, og den værste situation var nok, hvis jeg havde givet Bruce Rioch en fire-årig kontrakt. Så havde vi stået her nu og skullet forhandle en fratrædelsesordning.
Søger det ultimative
Imens dønningerne efter Bruce Riochs afgang er ved at lægge sig, fortsætter Lynge Jakobsens intense jagt på AaB’s næste permanente træner, der fra januar skal overtage efter Allan Kuhn, der midlertidigt er forfremmet fra assistentrollen.
– Der er ikke så meget nyt at fortælle om det, andet end at jeg stadig arbejder hårdt på sagen hver eneste dag. Det er svært, for jeg søger måske det ultimative i vores nye træner. Og finder jeg endelig frem til en egnet kandidat, er der både ham selv og hans klub, jeg skal blive enig med.
– Jeg vil ikke kommentere på Magnus Haglund eller andre af de navne, der har været nævnt. Jeg tror snart, at alle navne i hele Norden har været bragt på bane, men jeg vil bare sige, at jeg gør alt hvad jeg kan for at finde den rigtige mand, understreger Lynge Jakobsen.
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT