Lynge Jakobsen: Det er også min skyld

Lynge Jakobsen taler ud om fyringen af Bruce Rioch i interview med tipsbladet.dk. AaB’s sportsdirektør vil ikke bebrejde Bruce Rioch alting i holdets dårlige sæsonstart og påteger sig sin del af skylden.



Dagen i går var en af de travleste mediedage for Lynge Jakobsen i lang tid, og AaB’s sportsdirektør var hele mediemøllen igennem, inden han kunne gå træt til ro.

I aftes nåede han også lige at returnere tipsbladet.dk’s opkald fra tidligere og gav sig tid til at reflektere over forløbet med ansættelsen og fyringen af Bruce Rioch.

– Det var en svær beslutning. Voldsom svær. Jeg overtaler Bruce i sommer, og selvom det går skidt i ligaen, kommer vi i Champions Leagues gruppespil, hvilket har enorm betydning for AaB. Især i disse krisetider på de finansielle markeder, der måske kan betyde en nedgang i indtægter på sponsorsiden. Bruce får os i Champions Leagues gruppespil, så han har allerede på så kort tid haft en enorm økonomisk betydning for AaB, siger Lynge Jakobsen.

– Men pludselig står vi her ti runder inde i SAS Ligaen, og vi ligger under stregen. Jeg ved godt, at vi historisk plejer at komme skidt fra land i ligaen, men vi er nu en tredjedel henne i sæsonen, og så begynder jeg altså at blive bekymret. Så hvilke knapper skulle jeg dreje i?

– Jeg ved godt, at det her ikke er Bruces’ skyld. Jeg har selv lige så meget skyld. Men skulle jeg smide 25 spillere ud, eller var det bedre med én person? Skulle jeg selv tage konsekvensen og gå, for det var jo mig, der ansatte Bruce? Jeg valgte at skille mig af med én, og det blev så Bruce. Jeg indstillede til bestyrelsen, at vi skulle fyre ham, og det bakkede bestyrelsen mig op i.

Uenighed om strategien

Som der stod at læse i den pressemeddelelse, AaB udsendte om fyringen af Rioch, så var det uenighed om den sportslige strategi, som skulle føre AaB ud af krisen, der gjorde udslaget.

– Jeg vil ikke komme nærmere ind på detaljerne om uenighederme, for det bliver mellem Bruce og mig. Men jeg kan sige, at vi havde et åbenhjertigt møde, hvor jeg lagde mit syn på sagen frem, og han kom med nogle ting, han var utilfreds med. Vores afsked foregik på en ordentlig måde, siger Lynge Jakobsen.

Det er dog ingen hemmelighed, at Lynge Jakobsen ikke delte Bruce Riochs syn på kvaliteten hos de unge spillere i truppen, som Rioch ikke mente havde niveauet til at spille Champions League-fodbold, og derfor ikke skiftede dem ind mod Villarreal i tirsdags, selv da spillerne inde på banen så meget slidte ud.

– Jeg vil helst lade træneren om at stå for det taktiske med udskiftninger og den slags, men det er betænkeligt, hvis for mange spillere i en trup ikke nyder tillid fra træneren, siger Lynge Jakobsen.

Hovski-snovski efter mesterskab

Sportsdirektøren har svært ved at sætte fingeren på, hvorfor AaB har fået en så dårlig sæsonstart, men giver dog et bud.

– Vi blev mestre sidste år, og selvom vi i Nordjylland ikke er kendte for at gå og være hovski-snovski, så har vi nok haft svært ved at få benene ned på jorden igen efter det mesterskab.

At Bruce Rioch så ikke viste sig at være manden, der kunne få AaB’erne ned på jorden igen og vinde kampe i SAS Ligaen var ikke til at vide på daværende tidspunkt, ifølge Lynge Jakobsen.

– Jeg var igennem store overvejelser, da vi skulle finde vores nye træner i sommer. Det var en velovervejet beslutning, og den er der ingen grund til at fortryde. Jeg kunne ikke finde den rigtige mand til det permanente trænerjob, og så valgte jeg den bedste midlertidige løsning. Det havde været værre, hvis jeg havde ansat den forkerte permanente træner, og den værste situation var nok, hvis jeg havde givet Bruce Rioch en fire-årig kontrakt. Så havde vi stået her nu og skullet forhandle en fratrædelsesordning.

Søger det ultimative

Imens dønningerne efter Bruce Riochs afgang er ved at lægge sig, fortsætter Lynge Jakobsens intense jagt på AaB’s næste permanente træner, der fra januar skal overtage efter Allan Kuhn, der midlertidigt er forfremmet fra assistentrollen.

– Der er ikke så meget nyt at fortælle om det, andet end at jeg stadig arbejder hårdt på sagen hver eneste dag. Det er svært, for jeg søger måske det ultimative i vores nye træner. Og finder jeg endelig frem til en egnet kandidat, er der både ham selv og hans klub, jeg skal blive enig med.

– Jeg vil ikke kommentere på Magnus Haglund eller andre af de navne, der har været nævnt. Jeg tror snart, at alle navne i hele Norden har været bragt på bane, men jeg vil bare sige, at jeg gør alt hvad jeg kan for at finde den rigtige mand, understreger Lynge Jakobsen.





Vild aften! Kun sket én gang før




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Hård dom over Franks fremtid



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Godt nyt – nu er han landet i København

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

‘Kontraktchok’ i Manchester United



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

– Hold nu kæft med Arsenal!

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ekspert: Det mest positive for FCK

Dansk målsluger skifter til topklub

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

– Det var en skuffelse

Her kan du se FC København mod Viborg FF

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Forventer kæmpe jobtilbud

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Thomas Frank fyret

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Nægtet Brøndby-skifte

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’