Siger navnet Klæmint Olsen dig noget?
Det gør det med stor sandsynlighed ikke, med mindre du er fra Færøerne og går op i fodbold. I så fald siger det dig en hel masse.
Den 29-årige færing tørner til dagligt ud for NSI Runavik, og han er alletiders topscorer i den hjemlige liga med 173 mål. I sidste sæson blev han ligatopscorer på øen med 26 mål, og det placerer ham lunt i kampen om Den Gyldne Støvle, som gives til topscoreren i en europæisk topliga. Han er lige nu nummer 25.
Ved siden af fodbolden arbejder Klæmint Olsen som skolepedel, og det er et lille mirakel, at han overhovedet kan spille fodbold. Runavik-angriberen blev nemlig født med en klumpfod, og lægerne spåede ham alt andet end en fodboldkarriere.
– Allerede i starten af mit liv fik mine forældre at vide, at jeg aldrig ville kunne komme til at spille fodbold. Det var en motivation til at starte med, for jeg skulle jo overbevise lægerne om, at det kunne jeg sgu godt, siger Klæmint Olsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Der er tydelig forskel på mine lægmuskler. Den i mit venstre ben er en del mindre, men jeg tror ikke, det er noget, der påvirker mig negativt. Den eneste forskel er, at jeg ikke kan hoppe fra venstre ben. Der er ingen springkraft i det. Når man er højrebenet, springer man normalt fra venstre ben, men det gør jeg så ikke.
En spiller med Klæmint Olsens målnæse kunne sikkert sagtens have fået en udmærket karriere i eksempelvis en mindre klub i Danmark, men et skifte til udlandet har aldrig tiltalt den tømreruddannede angriber.
– Nej, jeg har faktisk aldrig overvejet at skifte. Jeg er opvokset her i klubben og fik så chancen som fast mand i startopstillingen i 2009, hvor det hele også peakede rent pengemæssigt i budgettet. Men så gik det den anden vej, og klubben var ved at gå konkurs i 2012, så der startede vi på en frisk. Vi spillede kun med unge spillere fra Runavik, så det var en ny start, som vi så har bygget på siden hen.
– Måske er det derfor, at jeg ikke har skiftet klub. Jeg blev jo også anfører ret tidligt – da jeg var 22-23 år. Jeg har ikke haft lyst til at skifte, selv om der er flere penge i Klaksvik og Tórshavn, siger Klæmint Olsen.
Du kan læse et stort interview med Klæmint Olsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
Har ikke spillet kamp i tre uger
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
MEDIE
I spil til stort job
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Bo Svensson favorit til stort job
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
