Målkongen på Færøerne er pedel og blev født med en klumpfod

Den ubestridte målkonge på Færøerne Klæmint Olsen blev fodboldspiller imod alle odds.



Siger navnet Klæmint Olsen dig noget?

Det gør det med stor sandsynlighed ikke, med mindre du er fra Færøerne og går op i fodbold. I så fald siger det dig en hel masse.

Den 29-årige færing tørner til dagligt ud for NSI Runavik, og han er alletiders topscorer i den hjemlige liga med 173 mål. I sidste sæson blev han ligatopscorer på øen med 26 mål, og det placerer ham lunt i kampen om Den Gyldne Støvle, som gives til topscoreren i en europæisk topliga. Han er lige nu nummer 25.

Ved siden af fodbolden arbejder Klæmint Olsen som skolepedel, og det er et lille mirakel, at han overhovedet kan spille fodbold. Runavik-angriberen blev nemlig født med en klumpfod, og lægerne spåede ham alt andet end en fodboldkarriere.

– Allerede i starten af mit liv fik mine forældre at vide, at jeg aldrig ville kunne komme til at spille fodbold. Det var en motivation til at starte med, for jeg skulle jo overbevise lægerne om, at det kunne jeg sgu godt, siger Klæmint Olsen til Tipsbladet og fortsætter:

– Der er tydelig forskel på mine lægmuskler. Den i mit venstre ben er en del mindre, men jeg tror ikke, det er noget, der påvirker mig negativt. Den eneste forskel er, at jeg ikke kan hoppe fra venstre ben. Der er ingen springkraft i det. Når man er højrebenet, springer man normalt fra venstre ben, men det gør jeg så ikke.

En spiller med Klæmint Olsens målnæse kunne sikkert sagtens have fået en udmærket karriere i eksempelvis en mindre klub i Danmark, men et skifte til udlandet har aldrig tiltalt den tømreruddannede angriber.

– Nej, jeg har faktisk aldrig overvejet at skifte. Jeg er opvokset her i klubben og fik så chancen som fast mand i startopstillingen i 2009, hvor det hele også peakede rent pengemæssigt i budgettet. Men så gik det den anden vej, og klubben var ved at gå konkurs i 2012, så der startede vi på en frisk. Vi spillede kun med unge spillere fra Runavik, så det var en ny start, som vi så har bygget på siden hen.

– Måske er det derfor, at jeg ikke har skiftet klub. Jeg blev jo også anfører ret tidligt – da jeg var 22-23 år. Jeg har ikke haft lyst til at skifte, selv om der er flere penge i Klaksvik og Tórshavn, siger Klæmint Olsen.

Du kan læse et stort interview med Klæmint Olsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 



Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Alle storroser Dario Osorio

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Millionregn over Ståle Solbakken

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Lukas Lerager er færdig i FC København

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Steve Coopers højre hånd afviser

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Storklub meldes interesseret

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

– Det er så ringe, begge dele!

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks