Siger navnet Klæmint Olsen dig noget?
Det gør det med stor sandsynlighed ikke, med mindre du er fra Færøerne og går op i fodbold. I så fald siger det dig en hel masse.
Den 29-årige færing tørner til dagligt ud for NSI Runavik, og han er alletiders topscorer i den hjemlige liga med 173 mål. I sidste sæson blev han ligatopscorer på øen med 26 mål, og det placerer ham lunt i kampen om Den Gyldne Støvle, som gives til topscoreren i en europæisk topliga. Han er lige nu nummer 25.
Ved siden af fodbolden arbejder Klæmint Olsen som skolepedel, og det er et lille mirakel, at han overhovedet kan spille fodbold. Runavik-angriberen blev nemlig født med en klumpfod, og lægerne spåede ham alt andet end en fodboldkarriere.
– Allerede i starten af mit liv fik mine forældre at vide, at jeg aldrig ville kunne komme til at spille fodbold. Det var en motivation til at starte med, for jeg skulle jo overbevise lægerne om, at det kunne jeg sgu godt, siger Klæmint Olsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Der er tydelig forskel på mine lægmuskler. Den i mit venstre ben er en del mindre, men jeg tror ikke, det er noget, der påvirker mig negativt. Den eneste forskel er, at jeg ikke kan hoppe fra venstre ben. Der er ingen springkraft i det. Når man er højrebenet, springer man normalt fra venstre ben, men det gør jeg så ikke.
En spiller med Klæmint Olsens målnæse kunne sikkert sagtens have fået en udmærket karriere i eksempelvis en mindre klub i Danmark, men et skifte til udlandet har aldrig tiltalt den tømreruddannede angriber.
– Nej, jeg har faktisk aldrig overvejet at skifte. Jeg er opvokset her i klubben og fik så chancen som fast mand i startopstillingen i 2009, hvor det hele også peakede rent pengemæssigt i budgettet. Men så gik det den anden vej, og klubben var ved at gå konkurs i 2012, så der startede vi på en frisk. Vi spillede kun med unge spillere fra Runavik, så det var en ny start, som vi så har bygget på siden hen.
– Måske er det derfor, at jeg ikke har skiftet klub. Jeg blev jo også anfører ret tidligt – da jeg var 22-23 år. Jeg har ikke haft lyst til at skifte, selv om der er flere penge i Klaksvik og Tórshavn, siger Klæmint Olsen.
Du kan læse et stort interview med Klæmint Olsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
