Målkongen på Færøerne er pedel og blev født med en klumpfod

Den ubestridte målkonge på Færøerne Klæmint Olsen blev fodboldspiller imod alle odds.



Siger navnet Klæmint Olsen dig noget?

Det gør det med stor sandsynlighed ikke, med mindre du er fra Færøerne og går op i fodbold. I så fald siger det dig en hel masse.

Den 29-årige færing tørner til dagligt ud for NSI Runavik, og han er alletiders topscorer i den hjemlige liga med 173 mål. I sidste sæson blev han ligatopscorer på øen med 26 mål, og det placerer ham lunt i kampen om Den Gyldne Støvle, som gives til topscoreren i en europæisk topliga. Han er lige nu nummer 25.

Ved siden af fodbolden arbejder Klæmint Olsen som skolepedel, og det er et lille mirakel, at han overhovedet kan spille fodbold. Runavik-angriberen blev nemlig født med en klumpfod, og lægerne spåede ham alt andet end en fodboldkarriere.

– Allerede i starten af mit liv fik mine forældre at vide, at jeg aldrig ville kunne komme til at spille fodbold. Det var en motivation til at starte med, for jeg skulle jo overbevise lægerne om, at det kunne jeg sgu godt, siger Klæmint Olsen til Tipsbladet og fortsætter:

– Der er tydelig forskel på mine lægmuskler. Den i mit venstre ben er en del mindre, men jeg tror ikke, det er noget, der påvirker mig negativt. Den eneste forskel er, at jeg ikke kan hoppe fra venstre ben. Der er ingen springkraft i det. Når man er højrebenet, springer man normalt fra venstre ben, men det gør jeg så ikke.

En spiller med Klæmint Olsens målnæse kunne sikkert sagtens have fået en udmærket karriere i eksempelvis en mindre klub i Danmark, men et skifte til udlandet har aldrig tiltalt den tømreruddannede angriber.

– Nej, jeg har faktisk aldrig overvejet at skifte. Jeg er opvokset her i klubben og fik så chancen som fast mand i startopstillingen i 2009, hvor det hele også peakede rent pengemæssigt i budgettet. Men så gik det den anden vej, og klubben var ved at gå konkurs i 2012, så der startede vi på en frisk. Vi spillede kun med unge spillere fra Runavik, så det var en ny start, som vi så har bygget på siden hen.

– Måske er det derfor, at jeg ikke har skiftet klub. Jeg blev jo også anfører ret tidligt – da jeg var 22-23 år. Jeg har ikke haft lyst til at skifte, selv om der er flere penge i Klaksvik og Tórshavn, siger Klæmint Olsen.

Du kan læse et stort interview med Klæmint Olsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 





Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Kæk Wass: Han filmede!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tullberg revser medier og roser Neestrup



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Joakim Mæhle åbner op

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

En historisk katastrofe for Danmark

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Tottenham præsenterer ny træner

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Rasmus Højlund har ikke set det før

Chelsea med historiens største PL-underskud

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kæmpe stjerne besøger København

Orient kan vinde i Vest

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne