Målløs Cornelius: Jeg har fundet min nye bror

Andreas Cornelius er vant til at trække overskrifter i Tyrkiet for sine bedrifter på banen, men efter tirsdagens pokalsejr stjal en hollandsk fan overskrifterne på sociale medier i Tyrkiet.



Andreas Cornelius har efter flere knap så vellykkede udlandsophold fundet sig til rette i tyrkiske Trabzonspor.

I indeværende sæson har han bidraget med flere vigtige mål, og tirsdag sparkede han det tyrkiske førerhold et skridt tættere på pokalfinalen med sejren på 1-0 over Kayserispor i klubbernes første møde.

Selvom den dansk angriber stjal showet på banen, så stjal en af klubbens fans rampelyset på sociale medier i kølvandet på sejren. Under jubelrusen på Şenol Güneş Stadium blev en video af hollandske Meine Kiewet lagt op på sociale medier, og han ligner til forveksling Andreas Cornelius. De to mødtes efterfølgende ved Trabzonspors træningsanlæg:

– Jeg er blevet virkelig berømt på sociale medier. Da du scorede, så blev dit navn råbt op, og han filmede mig, og alle har siden fortalt, at jeg er dig, siger Meine Kiewet i mødet med danskeren.

– Tyrkiske fans har spurgt, om jeg ikke er den rigtige Cornelius. Alle i byen har kigget efter mig, siger hollænderen.

Andreas Cornelius har også delt videoen af hans dobbeltgænger på det sociale medie Instagram, og han ser hurtigt muligheder for at skippe en træning eller to:

– Det er min nye bror, jeg har lige fundet ham. Hvis du vil, så kan vi bare skifte tøj, og så kan jeg tage hjem, siger Andreas Cornelius.

Klubbens cheftræner Abdullah Avcı vil næppe lave et sådant bytte, da danskeren er vital for klubbens succes. Han står noteret for 15 fuldtræffere i denne sæson, mens Trabzonspor cruiser mod det tyrkiske mesterskab.

Nedenfor kan du se videoen af Meine Kiewet og hans møde med Andreas Cornelius:





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zorniger fremhæver transfervindue

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spændende melding

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Tyskland – Paraguay

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til storklub?