Mads Bro Hansen færdig i AaB

AaB og Mads Bro Hansen er blevet enige om at indstille samarbejdet, selvom den 29-årige venstrekant egentlig havde kontrakt med AaB året ud.



Klub og spiller har været i dialog et stykke tid, da gennembrudsfarlige Mads Bro Hansen har haft vanskeligt ved at nå tilbage i fulde omdrejninger efter at have sprængt sin akillessene sidste sommer.



“Selvom tanken ikke er ny for mig, så ærgrer jeg mig stadig gul og grøn over at skulle sige farvel til Mads Bro, da hans udfordrende spillestil passer perfekt til vores måde at spille på,” siger AaB?s sportsdirektør Lynge Jacobsen.

“Heldigvis nåede Mads at vise sit kæmpe potentiale i AaB, men både psykisk og fysisk har Mads bedst af at træde et skridt til siden for at finde sin nye hverdag både på og uden for banen,” forklarer Lynge Jacobsen.

Mads Bro Hansen, der scorede ni gange i 74 optrædener på AaB?s bedste mandskab, fik fire og et halvt år på Hornevej.

“Det har været en god tid i Jyllands bedste klub, men bentøjet kan ikke længere holde til otte træningspas om ugen. Men jeg kan da godt ærgre mig, da jeg i Erik Hamrén mødte en træner, der lige præcis formåede at udnytte mine styrkeområder,” fortæller Mads Bro Hansen, der nu indleder en civil karriere.

“Beslutningen har været taget over et par måneder, og da jeg samtidig har fået et godt tilbud om et arbejde, så var valget ikke så svært,” understreger Mads Bro Hansen, som nu agter at prøve fodbolden af på et lidt lavere plan end SAS Ligaen.

j







Optakt til fredagens Serie A-opgør mellem Napoli og Cremonese LIVE

LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

– Niels Frederiksen er en legende!

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF – Viborg FF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lewandowski forlader FC Barcelona

Sønderjyske – FC Nordsjælland

FC Midtjylland – Brøndby IF

Så er det officielt

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Salah sender særlig besked

OB – Vejle Boldklub

FC København – Randers FC

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Froholdt med vild hæder i Portugal

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Fredericia – Silkeborg IF