Mads Bro Hansen færdig i AaB

AaB og Mads Bro Hansen er blevet enige om at indstille samarbejdet, selvom den 29-årige venstrekant egentlig havde kontrakt med AaB året ud.



Klub og spiller har været i dialog et stykke tid, da gennembrudsfarlige Mads Bro Hansen har haft vanskeligt ved at nå tilbage i fulde omdrejninger efter at have sprængt sin akillessene sidste sommer.



“Selvom tanken ikke er ny for mig, så ærgrer jeg mig stadig gul og grøn over at skulle sige farvel til Mads Bro, da hans udfordrende spillestil passer perfekt til vores måde at spille på,” siger AaB?s sportsdirektør Lynge Jacobsen.

“Heldigvis nåede Mads at vise sit kæmpe potentiale i AaB, men både psykisk og fysisk har Mads bedst af at træde et skridt til siden for at finde sin nye hverdag både på og uden for banen,” forklarer Lynge Jacobsen.

Mads Bro Hansen, der scorede ni gange i 74 optrædener på AaB?s bedste mandskab, fik fire og et halvt år på Hornevej.

“Det har været en god tid i Jyllands bedste klub, men bentøjet kan ikke længere holde til otte træningspas om ugen. Men jeg kan da godt ærgre mig, da jeg i Erik Hamrén mødte en træner, der lige præcis formåede at udnytte mine styrkeområder,” fortæller Mads Bro Hansen, der nu indleder en civil karriere.

“Beslutningen har været taget over et par måneder, og da jeg samtidig har fået et godt tilbud om et arbejde, så var valget ikke så svært,” understreger Mads Bro Hansen, som nu agter at prøve fodbolden af på et lidt lavere plan end SAS Ligaen.

j









LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

De kan være færdige i Brøndby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg