Mads Bro Hansen færdig i AaB

AaB og Mads Bro Hansen er blevet enige om at indstille samarbejdet, selvom den 29-årige venstrekant egentlig havde kontrakt med AaB året ud.



Klub og spiller har været i dialog et stykke tid, da gennembrudsfarlige Mads Bro Hansen har haft vanskeligt ved at nå tilbage i fulde omdrejninger efter at have sprængt sin akillessene sidste sommer.



“Selvom tanken ikke er ny for mig, så ærgrer jeg mig stadig gul og grøn over at skulle sige farvel til Mads Bro, da hans udfordrende spillestil passer perfekt til vores måde at spille på,” siger AaB?s sportsdirektør Lynge Jacobsen.

“Heldigvis nåede Mads at vise sit kæmpe potentiale i AaB, men både psykisk og fysisk har Mads bedst af at træde et skridt til siden for at finde sin nye hverdag både på og uden for banen,” forklarer Lynge Jacobsen.

Mads Bro Hansen, der scorede ni gange i 74 optrædener på AaB?s bedste mandskab, fik fire og et halvt år på Hornevej.

“Det har været en god tid i Jyllands bedste klub, men bentøjet kan ikke længere holde til otte træningspas om ugen. Men jeg kan da godt ærgre mig, da jeg i Erik Hamrén mødte en træner, der lige præcis formåede at udnytte mine styrkeområder,” fortæller Mads Bro Hansen, der nu indleder en civil karriere.

“Beslutningen har været taget over et par måneder, og da jeg samtidig har fået et godt tilbud om et arbejde, så var valget ikke så svært,” understreger Mads Bro Hansen, som nu agter at prøve fodbolden af på et lidt lavere plan end SAS Ligaen.

j









LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Begejstret for Jacob Neestrup

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

‘Det er jeg træt af’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne