Tipsbladet i Helsingør.
Mads Hermansen er klædt i landsholdstøj stort set fra top til tå, når han slår sig ned foran den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladets udsendte, torsdag. Men det er ikke landsholdet, det skal handle om i første omgang.
– Nå, skal vi starte med at snakke lidt om Leicester, lyder det fra en journalist.
Mads Hermansen har nemlig fået et brag af en start i den engelske klub. Han har stået 10 kampe for Championship-klubben, hvoraf ni er blevet vundet, og så har han kun indkasseret seks mål. Desuden topper Leicester City rækken og har altså kurs mod en direkte oprykning til Premier League.
Så det er vel godkendt?
– Ja, det synes jeg, siger Mads Hermansen med et stort grin og tilføjer:
– Jeg vil faktisk sige, at vi har spillet kampe, hvor vi ikke skulle have lukket mål ind, så jeg synes endda, at hvis man kigger på det, er seks mål indkasseret lidt højt sat. Men det har været godt.
Hvorfor blev det lige Leicester i sommer og var andre klubber inde i billedet?
– Nu var det mit eget første transfervindue, så jeg havde ikke prøvet det før. Det er klart, at der var flere klubber, og mit bagland og jeg var løbende i dialog om, hvordan tingene skulle gøres. Og der var flere klubber inde over.
– Men jeg vil sige, at da Leicester kom og præsenterede deres plan, var det tæt på en “no-brainer”. Jeg synes, Leicester kom med det klart bedste setup og den bedste mulighed for mig, forklarer den tidligere Brøndby-spiller.
Hvordan har du det med de andre danskere i Leicester, Jannik Vestergaard og Daniel Iversen?
– Vi har et super godt samarbejde allesammen. Det er rart, at der er nogle danskere at kunne snakke dansk med. Nu tog Victor (Kristiansen, red.) desværre videre, men ja, det er dejligt at have nogle, man kan snakke med på dansk
Forhørte du dig hos nogle af dem, før du skiftede?
– Nej, jeg havde ikke nogle snakke med dem. Det er klart, at jeg hørte fra Kasper (Schmeichel) i forbindelse med landsholdet om, hvordan det er derovre, men jeg snakkede faktisk ikke med ham, efter at interessen kom. Det samme med Victor. Jeg havde en idé om, hvordan det var, men vi snakkede ikke direkte i forbindelse med skiftet.
Som sagt er Mads Hermansen kommet godt fra land i det engelske, og man skal ikke scrolle meget på Leicesters side på eksempelvis X for at finde fans, der er vilde med den danske keeper. At han er ved at blive en publikumsdarling, har Hermansen dog selv svært ved at sige.
– Det er svært at mærke om man er en publikumsdarling eller ej. Det er klart, at der er liv og glade dage, når holdet spiller godt, og jeg er glad for at bidrage med det, jeg kan. Jeg forsøger bare at spille så godt, jeg kan, og så er det dejligt, at der er nogle, der synes, jeg gør det godt, siger han og smiler.
Nu venter to kampe med landsholdet for Mads Hermansen, før han skal tilbage til Leicester og møde Swansea lørdag den 21. oktober.
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
MEDIE
På vej til storklub
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
AVIS
Stopper alle forhandlinger
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART