Tipsbladet i Helsingør.
Mads Hermansen er klædt i landsholdstøj stort set fra top til tå, når han slår sig ned foran den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladets udsendte, torsdag. Men det er ikke landsholdet, det skal handle om i første omgang.
– Nå, skal vi starte med at snakke lidt om Leicester, lyder det fra en journalist.
Mads Hermansen har nemlig fået et brag af en start i den engelske klub. Han har stået 10 kampe for Championship-klubben, hvoraf ni er blevet vundet, og så har han kun indkasseret seks mål. Desuden topper Leicester City rækken og har altså kurs mod en direkte oprykning til Premier League.
Så det er vel godkendt?
– Ja, det synes jeg, siger Mads Hermansen med et stort grin og tilføjer:
– Jeg vil faktisk sige, at vi har spillet kampe, hvor vi ikke skulle have lukket mål ind, så jeg synes endda, at hvis man kigger på det, er seks mål indkasseret lidt højt sat. Men det har været godt.
Hvorfor blev det lige Leicester i sommer og var andre klubber inde i billedet?
– Nu var det mit eget første transfervindue, så jeg havde ikke prøvet det før. Det er klart, at der var flere klubber, og mit bagland og jeg var løbende i dialog om, hvordan tingene skulle gøres. Og der var flere klubber inde over.
– Men jeg vil sige, at da Leicester kom og præsenterede deres plan, var det tæt på en “no-brainer”. Jeg synes, Leicester kom med det klart bedste setup og den bedste mulighed for mig, forklarer den tidligere Brøndby-spiller.
Hvordan har du det med de andre danskere i Leicester, Jannik Vestergaard og Daniel Iversen?
– Vi har et super godt samarbejde allesammen. Det er rart, at der er nogle danskere at kunne snakke dansk med. Nu tog Victor (Kristiansen, red.) desværre videre, men ja, det er dejligt at have nogle, man kan snakke med på dansk
Forhørte du dig hos nogle af dem, før du skiftede?
– Nej, jeg havde ikke nogle snakke med dem. Det er klart, at jeg hørte fra Kasper (Schmeichel) i forbindelse med landsholdet om, hvordan det er derovre, men jeg snakkede faktisk ikke med ham, efter at interessen kom. Det samme med Victor. Jeg havde en idé om, hvordan det var, men vi snakkede ikke direkte i forbindelse med skiftet.
Som sagt er Mads Hermansen kommet godt fra land i det engelske, og man skal ikke scrolle meget på Leicesters side på eksempelvis X for at finde fans, der er vilde med den danske keeper. At han er ved at blive en publikumsdarling, har Hermansen dog selv svært ved at sige.
– Det er svært at mærke om man er en publikumsdarling eller ej. Det er klart, at der er liv og glade dage, når holdet spiller godt, og jeg er glad for at bidrage med det, jeg kan. Jeg forsøger bare at spille så godt, jeg kan, og så er det dejligt, at der er nogle, der synes, jeg gør det godt, siger han og smiler.
Nu venter to kampe med landsholdet for Mads Hermansen, før han skal tilbage til Leicester og møde Swansea lørdag den 21. oktober.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER