Mads Hermansen hædret i England

Mads Hermansen er blevet hyldet for sine præstationer i England og er på kommet på årets hold i Championship.



Mads Hermansen har fra dag ét i Leicester City været en profil og en fanfavorit, og nu hædres den danske keeper også for sin første sæson i engelsk fodbold.

Ved de såkaldte EFL Awards søndag aften blev der nemlig løftet sløret for sæsonens hold i Championship, og det var med den tidligere Brøndby-stjerne på mål.

– Så glad for at komme på sæsonens hold i Championship. Fokus er nu på det vigtigste, at få oprykning sikret. Tak til alle i Leicester for støtten, skriver Mads Hermansen på Instagram og X om prisen.

Mads Hermansen, 23 år, har hidtil spillet 41 kampe i Championship for Leicester City, og han har blot indkasseret 38 kasser. Samtidig er det blevet til hele 12 clean sheets.

Og selvom han altså har været forrygende hvad angår det klassiske målmandsspil, har han også adskillige gange fået ros for sit spil med bolden. Det er nemlig en vigtig del af Leicesters spil, og da Hermansen for nylig lavede en fejl i opspillet, blev han beordret af sin cheftræner til ikke at sparke langt.

– Vi har vundet mange kampe i år på grund af Mads. Sådan noget kan ske. Det må ikke ske, at han begynder at spille lange bolde, for så skifter vi til vores reservemålmand. Vi vil gerne spille sådan her. Det (fejl, red.) kan ske…

– Mads var fantastisk i anden halvleg. Folk på stadion var helt sikkert mere nervøse, end han var. Men jeg sagde til ham: "Hvis du i anden halvleg sparker den langt, når vi bygger op, så ryger du ud. Fortsæt på samme måde." Han udviste personlighed og fortsatte med at spille korte afleveringer, lød det i den forbindelse fra cheftræner Enzo Maresca

Mads Hermansen kan desuden glæde sig over, at holdkammeraten Kiernan Dewsbury-Hall er på midtbanen af sæsonens hold.

Leicester City er aktuelt nummer to i Championship, men har en kamp i hånden. Hvis den kamp vindes, vil danskerklubben kravle op på førstepladsen og være et skridt tættere på oprykning til Premier League.



Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

– Brøndby har min støtte

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Deler godt FC København-nyt

David Nielsen, den er til dig!

– FCK er ikke det bedste sted

Kæmpebøde for dokumentsvindel

Thomas Frank har fået en undskyldning

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

FC Midtjylland – AGF

De tager over for Ivan Prelec

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vejle fyrer Prelec

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Vigtigt nyt for Brian Riemer

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Scorer hvert 49. minut

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Hattrickhelt var meget frustreret

Kaster hård dom over Eriksen