Mads Hermansen hædret i England

Mads Hermansen er blevet hyldet for sine præstationer i England og er på kommet på årets hold i Championship.



Mads Hermansen har fra dag ét i Leicester City været en profil og en fanfavorit, og nu hædres den danske keeper også for sin første sæson i engelsk fodbold.

Ved de såkaldte EFL Awards søndag aften blev der nemlig løftet sløret for sæsonens hold i Championship, og det var med den tidligere Brøndby-stjerne på mål.

– Så glad for at komme på sæsonens hold i Championship. Fokus er nu på det vigtigste, at få oprykning sikret. Tak til alle i Leicester for støtten, skriver Mads Hermansen på Instagram og X om prisen.

Mads Hermansen, 23 år, har hidtil spillet 41 kampe i Championship for Leicester City, og han har blot indkasseret 38 kasser. Samtidig er det blevet til hele 12 clean sheets.

Og selvom han altså har været forrygende hvad angår det klassiske målmandsspil, har han også adskillige gange fået ros for sit spil med bolden. Det er nemlig en vigtig del af Leicesters spil, og da Hermansen for nylig lavede en fejl i opspillet, blev han beordret af sin cheftræner til ikke at sparke langt.

– Vi har vundet mange kampe i år på grund af Mads. Sådan noget kan ske. Det må ikke ske, at han begynder at spille lange bolde, for så skifter vi til vores reservemålmand. Vi vil gerne spille sådan her. Det (fejl, red.) kan ske…

– Mads var fantastisk i anden halvleg. Folk på stadion var helt sikkert mere nervøse, end han var. Men jeg sagde til ham: "Hvis du i anden halvleg sparker den langt, når vi bygger op, så ryger du ud. Fortsæt på samme måde." Han udviste personlighed og fortsatte med at spille korte afleveringer, lød det i den forbindelse fra cheftræner Enzo Maresca

Mads Hermansen kan desuden glæde sig over, at holdkammeraten Kiernan Dewsbury-Hall er på midtbanen af sæsonens hold.

Leicester City er aktuelt nummer to i Championship, men har en kamp i hånden. Hvis den kamp vindes, vil danskerklubben kravle op på førstepladsen og være et skridt tættere på oprykning til Premier League.



Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Steve Cooper skifter tre mand

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Viktor Claesson bliver i FC København

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe triumf for Frank

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Her sætter Vingegaard grænsen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur