Mads Hermansen har fra dag ét i Leicester City været en profil og en fanfavorit, og nu hædres den danske keeper også for sin første sæson i engelsk fodbold.
Ved de såkaldte EFL Awards søndag aften blev der nemlig løftet sløret for sæsonens hold i Championship, og det var med den tidligere Brøndby-stjerne på mål.
– Så glad for at komme på sæsonens hold i Championship. Fokus er nu på det vigtigste, at få oprykning sikret. Tak til alle i Leicester for støtten, skriver Mads Hermansen på Instagram og X om prisen.
Mads Hermansen, 23 år, har hidtil spillet 41 kampe i Championship for Leicester City, og han har blot indkasseret 38 kasser. Samtidig er det blevet til hele 12 clean sheets.
Og selvom han altså har været forrygende hvad angår det klassiske målmandsspil, har han også adskillige gange fået ros for sit spil med bolden. Det er nemlig en vigtig del af Leicesters spil, og da Hermansen for nylig lavede en fejl i opspillet, blev han beordret af sin cheftræner til ikke at sparke langt.
– Vi har vundet mange kampe i år på grund af Mads. Sådan noget kan ske. Det må ikke ske, at han begynder at spille lange bolde, for så skifter vi til vores reservemålmand. Vi vil gerne spille sådan her. Det (fejl, red.) kan ske…
– Mads var fantastisk i anden halvleg. Folk på stadion var helt sikkert mere nervøse, end han var. Men jeg sagde til ham: "Hvis du i anden halvleg sparker den langt, når vi bygger op, så ryger du ud. Fortsæt på samme måde." Han udviste personlighed og fortsatte med at spille korte afleveringer, lød det i den forbindelse fra cheftræner Enzo Maresca.
Mads Hermansen kan desuden glæde sig over, at holdkammeraten Kiernan Dewsbury-Hall er på midtbanen af sæsonens hold.
Leicester City er aktuelt nummer to i Championship, men har en kamp i hånden. Hvis den kamp vindes, vil danskerklubben kravle op på førstepladsen og være et skridt tættere på oprykning til Premier League.
So happy to be named for the Championship Team Of The Season. Now focus on the most important thing, getting the promotion secured. Thanks to all at @LCFC for the support 💙🦊 pic.twitter.com/E1tXihA1RE
— Mads Hermansen (@hermansenmads1) April 14, 2024
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
FC Midtjylland tangerer klubrekord
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
NYHEDER
Morten Olsen scorer nyt job
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
Avis fælder dom over danskeres tid i Man Utd
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
Højbjerg-scoring i Marseille-deler
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
Esbjerg melder sig ind i gyser-topstrid
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Manchester United henter comebacksejr
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale