Mads Hermansen har fra dag ét i Leicester City været en profil og en fanfavorit, og nu hædres den danske keeper også for sin første sæson i engelsk fodbold.
Ved de såkaldte EFL Awards søndag aften blev der nemlig løftet sløret for sæsonens hold i Championship, og det var med den tidligere Brøndby-stjerne på mål.
– Så glad for at komme på sæsonens hold i Championship. Fokus er nu på det vigtigste, at få oprykning sikret. Tak til alle i Leicester for støtten, skriver Mads Hermansen på Instagram og X om prisen.
Mads Hermansen, 23 år, har hidtil spillet 41 kampe i Championship for Leicester City, og han har blot indkasseret 38 kasser. Samtidig er det blevet til hele 12 clean sheets.
Og selvom han altså har været forrygende hvad angår det klassiske målmandsspil, har han også adskillige gange fået ros for sit spil med bolden. Det er nemlig en vigtig del af Leicesters spil, og da Hermansen for nylig lavede en fejl i opspillet, blev han beordret af sin cheftræner til ikke at sparke langt.
– Vi har vundet mange kampe i år på grund af Mads. Sådan noget kan ske. Det må ikke ske, at han begynder at spille lange bolde, for så skifter vi til vores reservemålmand. Vi vil gerne spille sådan her. Det (fejl, red.) kan ske…
– Mads var fantastisk i anden halvleg. Folk på stadion var helt sikkert mere nervøse, end han var. Men jeg sagde til ham: "Hvis du i anden halvleg sparker den langt, når vi bygger op, så ryger du ud. Fortsæt på samme måde." Han udviste personlighed og fortsatte med at spille korte afleveringer, lød det i den forbindelse fra cheftræner Enzo Maresca.
Mads Hermansen kan desuden glæde sig over, at holdkammeraten Kiernan Dewsbury-Hall er på midtbanen af sæsonens hold.
Leicester City er aktuelt nummer to i Championship, men har en kamp i hånden. Hvis den kamp vindes, vil danskerklubben kravle op på førstepladsen og være et skridt tættere på oprykning til Premier League.
So happy to be named for the Championship Team Of The Season. Now focus on the most important thing, getting the promotion secured. Thanks to all at @LCFC for the support 💙🦊 pic.twitter.com/E1tXihA1RE
— Mads Hermansen (@hermansenmads1) April 14, 2024
LIVE
LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
– Niels Frederiksen er en legende!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
OPTAKT
FC København – Randers FC
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Froholdt med vild hæder i Portugal