Mads Hermansen hædret i England

Mads Hermansen er blevet hyldet for sine præstationer i England og er på kommet på årets hold i Championship.



Mads Hermansen har fra dag ét i Leicester City været en profil og en fanfavorit, og nu hædres den danske keeper også for sin første sæson i engelsk fodbold.

Ved de såkaldte EFL Awards søndag aften blev der nemlig løftet sløret for sæsonens hold i Championship, og det var med den tidligere Brøndby-stjerne på mål.

– Så glad for at komme på sæsonens hold i Championship. Fokus er nu på det vigtigste, at få oprykning sikret. Tak til alle i Leicester for støtten, skriver Mads Hermansen på Instagram og X om prisen.

Mads Hermansen, 23 år, har hidtil spillet 41 kampe i Championship for Leicester City, og han har blot indkasseret 38 kasser. Samtidig er det blevet til hele 12 clean sheets.

Og selvom han altså har været forrygende hvad angår det klassiske målmandsspil, har han også adskillige gange fået ros for sit spil med bolden. Det er nemlig en vigtig del af Leicesters spil, og da Hermansen for nylig lavede en fejl i opspillet, blev han beordret af sin cheftræner til ikke at sparke langt.

– Vi har vundet mange kampe i år på grund af Mads. Sådan noget kan ske. Det må ikke ske, at han begynder at spille lange bolde, for så skifter vi til vores reservemålmand. Vi vil gerne spille sådan her. Det (fejl, red.) kan ske…

– Mads var fantastisk i anden halvleg. Folk på stadion var helt sikkert mere nervøse, end han var. Men jeg sagde til ham: "Hvis du i anden halvleg sparker den langt, når vi bygger op, så ryger du ud. Fortsæt på samme måde." Han udviste personlighed og fortsatte med at spille korte afleveringer, lød det i den forbindelse fra cheftræner Enzo Maresca

Mads Hermansen kan desuden glæde sig over, at holdkammeraten Kiernan Dewsbury-Hall er på midtbanen af sæsonens hold.

Leicester City er aktuelt nummer to i Championship, men har en kamp i hånden. Hvis den kamp vindes, vil danskerklubben kravle op på førstepladsen og være et skridt tættere på oprykning til Premier League.



Egypten i kvartfinalen

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Rygter om AC Horsens-legende

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

‘En stor fejltagelse’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Her er Ajax-danskers millionløn

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Derfor blev Ruben Amorim fyret

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Nu kan han spille for FC København

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Falske Brøndby-rygter i omløb

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Medier fælder dom over Dorgu

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Victor Froholdt på “urørlig” liste

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Målkongen Biereth på vild liste

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Manchester City ramt af stort problem

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vil købe tidligere Superliga-profil

Den værste nogensinde?

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Glasgow kysser The Dons

Nordfransk point i Sydfrankrig

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Stor hæder til Suzuki

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse