Mads Hermansen hyldes efter fantastisk debutkamp

Mads Hermansen debuterede for Leicester City med et brag søndag eftermiddag. Jannik Vestergaard er tilbage i varmen i den engelske klub.



Mads Hermansen stemplede søndag ind i engelsk fodbold med en pragtkamp for Leicester City.

Premier League-nedrykkerne lagde fra land i Englands næstbedste række med en 2-1-sejr over Coventry, og undervejs i opgøret diskede den tidligere Brøndby-målmand op med flere klasseredninger – du kan se én af dem i videoen i toppen af artiklen.

Lokalavisen Leicester Mercury har Mads Hermansen som kampens bedste spiller sammen med den dobbelte målscorer Kiernan Dewsbury-Hall. Begge får bedømmelsen 8 ud af 10.

– Han behøvede ikke blande sig i pasningsspillet, men han var hurtigt ude af sit felt for at rydde op, og han satte ligeledes spillet hurtigt i gang for at drive sine holdkammerater fremad. Forhindrede et mål fra Matt Godden tidligt i anden halvleg og lavede en vidunderlig redning på Haji Wrights afslutning kort inden Dewsbury-Halls sejrsmål, skriver avisen om Mads Hermansen.

Set med danske briller var det også værd at bemærke, at Jannik Vestergaard startede inde i ligapremieren efter at have været ude i kulden i Leicester i mere end et år. Den danske midtstopper spillede alle 90 minutter og ragede et gult kort til sig undervejs i kampen.

Jannik Vestergaard formåede ikke at imponere Leicester Mercury med sin præstation. Danskeren indkasserer 5 ud af 10 bolde – kun Jamie Vardy høster en lavere karakter. 

– Han var god i første halvleg, hvor han afleverede med stor selvtillid og erobrede et par bolde. I anden halvleg, hvor kampen åbnede sig mere, var han sårbar, og han så meget besværet ud over for Coventrys hurtige angribere, når de blev spillet dybt, lyder bedømmelsen fra avisens udsendte.

Opgøret var i øvrigt Enzo Marescas trænerdebut for Leicester. 





TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Vind et gavekort til Unisport

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Uventet skifte?

De vil have Rashford

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Riemer lover: De får debut

Jagter tidligere AGF’er

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Vender tilbage til skærmen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby