Mads Hermansen stemplede søndag ind i engelsk fodbold med en pragtkamp for Leicester City.
Premier League-nedrykkerne lagde fra land i Englands næstbedste række med en 2-1-sejr over Coventry, og undervejs i opgøret diskede den tidligere Brøndby-målmand op med flere klasseredninger – du kan se én af dem i videoen i toppen af artiklen.
Lokalavisen Leicester Mercury har Mads Hermansen som kampens bedste spiller sammen med den dobbelte målscorer Kiernan Dewsbury-Hall. Begge får bedømmelsen 8 ud af 10.
– Han behøvede ikke blande sig i pasningsspillet, men han var hurtigt ude af sit felt for at rydde op, og han satte ligeledes spillet hurtigt i gang for at drive sine holdkammerater fremad. Forhindrede et mål fra Matt Godden tidligt i anden halvleg og lavede en vidunderlig redning på Haji Wrights afslutning kort inden Dewsbury-Halls sejrsmål, skriver avisen om Mads Hermansen.
Set med danske briller var det også værd at bemærke, at Jannik Vestergaard startede inde i ligapremieren efter at have været ude i kulden i Leicester i mere end et år. Den danske midtstopper spillede alle 90 minutter og ragede et gult kort til sig undervejs i kampen.
Jannik Vestergaard formåede ikke at imponere Leicester Mercury med sin præstation. Danskeren indkasserer 5 ud af 10 bolde – kun Jamie Vardy høster en lavere karakter.
– Han var god i første halvleg, hvor han afleverede med stor selvtillid og erobrede et par bolde. I anden halvleg, hvor kampen åbnede sig mere, var han sårbar, og han så meget besværet ud over for Coventrys hurtige angribere, når de blev spillet dybt, lyder bedømmelsen fra avisens udsendte.
Opgøret var i øvrigt Enzo Marescas trænerdebut for Leicester.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Færdig: Nu er han rejst til København
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Neymar er tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Snart sker det
OPTAKT