Mads Hermansen hyldes efter fantastisk debutkamp

Mads Hermansen debuterede for Leicester City med et brag søndag eftermiddag. Jannik Vestergaard er tilbage i varmen i den engelske klub.



Mads Hermansen stemplede søndag ind i engelsk fodbold med en pragtkamp for Leicester City.

Premier League-nedrykkerne lagde fra land i Englands næstbedste række med en 2-1-sejr over Coventry, og undervejs i opgøret diskede den tidligere Brøndby-målmand op med flere klasseredninger – du kan se én af dem i videoen i toppen af artiklen.

Lokalavisen Leicester Mercury har Mads Hermansen som kampens bedste spiller sammen med den dobbelte målscorer Kiernan Dewsbury-Hall. Begge får bedømmelsen 8 ud af 10.

– Han behøvede ikke blande sig i pasningsspillet, men han var hurtigt ude af sit felt for at rydde op, og han satte ligeledes spillet hurtigt i gang for at drive sine holdkammerater fremad. Forhindrede et mål fra Matt Godden tidligt i anden halvleg og lavede en vidunderlig redning på Haji Wrights afslutning kort inden Dewsbury-Halls sejrsmål, skriver avisen om Mads Hermansen.

Set med danske briller var det også værd at bemærke, at Jannik Vestergaard startede inde i ligapremieren efter at have været ude i kulden i Leicester i mere end et år. Den danske midtstopper spillede alle 90 minutter og ragede et gult kort til sig undervejs i kampen.

Jannik Vestergaard formåede ikke at imponere Leicester Mercury med sin præstation. Danskeren indkasserer 5 ud af 10 bolde – kun Jamie Vardy høster en lavere karakter. 

– Han var god i første halvleg, hvor han afleverede med stor selvtillid og erobrede et par bolde. I anden halvleg, hvor kampen åbnede sig mere, var han sårbar, og han så meget besværet ud over for Coventrys hurtige angribere, når de blev spillet dybt, lyder bedømmelsen fra avisens udsendte.

Opgøret var i øvrigt Enzo Marescas trænerdebut for Leicester. 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Forhandler om Albert Grønbæk

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Derfor kommer han IKKE til FC København

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby