Mads Hermansen hyldes efter fantastisk debutkamp

Mads Hermansen debuterede for Leicester City med et brag søndag eftermiddag. Jannik Vestergaard er tilbage i varmen i den engelske klub.



Mads Hermansen stemplede søndag ind i engelsk fodbold med en pragtkamp for Leicester City.

Premier League-nedrykkerne lagde fra land i Englands næstbedste række med en 2-1-sejr over Coventry, og undervejs i opgøret diskede den tidligere Brøndby-målmand op med flere klasseredninger – du kan se én af dem i videoen i toppen af artiklen.

Lokalavisen Leicester Mercury har Mads Hermansen som kampens bedste spiller sammen med den dobbelte målscorer Kiernan Dewsbury-Hall. Begge får bedømmelsen 8 ud af 10.

– Han behøvede ikke blande sig i pasningsspillet, men han var hurtigt ude af sit felt for at rydde op, og han satte ligeledes spillet hurtigt i gang for at drive sine holdkammerater fremad. Forhindrede et mål fra Matt Godden tidligt i anden halvleg og lavede en vidunderlig redning på Haji Wrights afslutning kort inden Dewsbury-Halls sejrsmål, skriver avisen om Mads Hermansen.

Set med danske briller var det også værd at bemærke, at Jannik Vestergaard startede inde i ligapremieren efter at have været ude i kulden i Leicester i mere end et år. Den danske midtstopper spillede alle 90 minutter og ragede et gult kort til sig undervejs i kampen.

Jannik Vestergaard formåede ikke at imponere Leicester Mercury med sin præstation. Danskeren indkasserer 5 ud af 10 bolde – kun Jamie Vardy høster en lavere karakter. 

– Han var god i første halvleg, hvor han afleverede med stor selvtillid og erobrede et par bolde. I anden halvleg, hvor kampen åbnede sig mere, var han sårbar, og han så meget besværet ud over for Coventrys hurtige angribere, når de blev spillet dybt, lyder bedømmelsen fra avisens udsendte.

Opgøret var i øvrigt Enzo Marescas trænerdebut for Leicester. 






Bekymrende transfermelding for Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Liverpool præsenterer succestræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De 10 største stjerner, der misser VM

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark