Mads Hermansen stemplede søndag ind i engelsk fodbold med en pragtkamp for Leicester City.
Premier League-nedrykkerne lagde fra land i Englands næstbedste række med en 2-1-sejr over Coventry, og undervejs i opgøret diskede den tidligere Brøndby-målmand op med flere klasseredninger – du kan se én af dem i videoen i toppen af artiklen.
Lokalavisen Leicester Mercury har Mads Hermansen som kampens bedste spiller sammen med den dobbelte målscorer Kiernan Dewsbury-Hall. Begge får bedømmelsen 8 ud af 10.
– Han behøvede ikke blande sig i pasningsspillet, men han var hurtigt ude af sit felt for at rydde op, og han satte ligeledes spillet hurtigt i gang for at drive sine holdkammerater fremad. Forhindrede et mål fra Matt Godden tidligt i anden halvleg og lavede en vidunderlig redning på Haji Wrights afslutning kort inden Dewsbury-Halls sejrsmål, skriver avisen om Mads Hermansen.
Set med danske briller var det også værd at bemærke, at Jannik Vestergaard startede inde i ligapremieren efter at have været ude i kulden i Leicester i mere end et år. Den danske midtstopper spillede alle 90 minutter og ragede et gult kort til sig undervejs i kampen.
Jannik Vestergaard formåede ikke at imponere Leicester Mercury med sin præstation. Danskeren indkasserer 5 ud af 10 bolde – kun Jamie Vardy høster en lavere karakter.
– Han var god i første halvleg, hvor han afleverede med stor selvtillid og erobrede et par bolde. I anden halvleg, hvor kampen åbnede sig mere, var han sårbar, og han så meget besværet ud over for Coventrys hurtige angribere, når de blev spillet dybt, lyder bedømmelsen fra avisens udsendte.
Opgøret var i øvrigt Enzo Marescas trænerdebut for Leicester.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT