Mælkedreng nr. 30 i Brøndby

Hjalte Bo Nørregaard bliver det 30. landsholdstalent som når hele vejen til A-holdet.



Når FC Københavns Hjalte Bo Nørregaard løber på banen onsdag aften i Brøndby til A-landskampen mod Wales bliver han ikke alene årets debutant nummer 12 på landsholdet. Han bliver også “mælkedreng” nummer 30, der når hele vejen.

Hjalte Nørregaard modtog i 1999 Arlas talentpris for U/18-landsholdet, og han er den 30. spiller af de som gennem årene har modtaget talentprisen, som opnår debut på A-landsholdet. Den seneste var Morten “Duncan” Rasmussen i kampen mod Malta.

Faktisk kan Arla-talent nummer 31 også få debut mod Wales, da det nykårede talent Mathias “Zanka” Jørgensen er med i den danske trup i stedet for Anders Møller Christensen. “Zanka” modtog mandag prisen, som Arla har besluttet at nedskære fra tre til en.

Tidligere belønnede man spillere fra U/17-, U/19- og U/21-landsholdet i en lang tradition, der blev indført i 1987 og altså indtil nu har udmøntet sig i at en tredjedel af prismodtagerne har levet op til forventninger og forhåbninger ved at komme på det rigtige landshold,

Når Hjalte Nørregaard debuterer i aften har han i øvrigt selskab af to spillere i truppen, som også var med til hans allerførste kamp i DBU-regi. Det er Patrick Mtiliga og Søren Larsen, som også var med i en U/16-landskamp mod Tjekkiet i Polen i 1997.

– Jeg er glad og stolt over at få debut, siger Hjalte Nørregaard, som dog ikke tør sætte næsen op efter også at komme til at lave et afgørende mål, som han før har gjort det på Brøndby stadion.

Hjaltes far, Klaus Nørregaard, er i øvrigt noteret for ni A-landskampe, og dermed tilføres listen med fædre-sønner på landsholdet endnu et navn.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

De vil købe Munashe Garananga i FCK

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris