Når FC Københavns Hjalte Bo Nørregaard løber på banen onsdag aften i Brøndby til A-landskampen mod Wales bliver han ikke alene årets debutant nummer 12 på landsholdet. Han bliver også “mælkedreng” nummer 30, der når hele vejen.
Hjalte Nørregaard modtog i 1999 Arlas talentpris for U/18-landsholdet, og han er den 30. spiller af de som gennem årene har modtaget talentprisen, som opnår debut på A-landsholdet. Den seneste var Morten “Duncan” Rasmussen i kampen mod Malta.
Faktisk kan Arla-talent nummer 31 også få debut mod Wales, da det nykårede talent Mathias “Zanka” Jørgensen er med i den danske trup i stedet for Anders Møller Christensen. “Zanka” modtog mandag prisen, som Arla har besluttet at nedskære fra tre til en.
Tidligere belønnede man spillere fra U/17-, U/19- og U/21-landsholdet i en lang tradition, der blev indført i 1987 og altså indtil nu har udmøntet sig i at en tredjedel af prismodtagerne har levet op til forventninger og forhåbninger ved at komme på det rigtige landshold,
Når Hjalte Nørregaard debuterer i aften har han i øvrigt selskab af to spillere i truppen, som også var med til hans allerførste kamp i DBU-regi. Det er Patrick Mtiliga og Søren Larsen, som også var med i en U/16-landskamp mod Tjekkiet i Polen i 1997.
– Jeg er glad og stolt over at få debut, siger Hjalte Nørregaard, som dog ikke tør sætte næsen op efter også at komme til at lave et afgørende mål, som han før har gjort det på Brøndby stadion.
Hjaltes far, Klaus Nørregaard, er i øvrigt noteret for ni A-landskampe, og dermed tilføres listen med fædre-sønner på landsholdet endnu et navn.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT