Når FC Københavns Hjalte Bo Nørregaard løber på banen onsdag aften i Brøndby til A-landskampen mod Wales bliver han ikke alene årets debutant nummer 12 på landsholdet. Han bliver også “mælkedreng” nummer 30, der når hele vejen.
Hjalte Nørregaard modtog i 1999 Arlas talentpris for U/18-landsholdet, og han er den 30. spiller af de som gennem årene har modtaget talentprisen, som opnår debut på A-landsholdet. Den seneste var Morten “Duncan” Rasmussen i kampen mod Malta.
Faktisk kan Arla-talent nummer 31 også få debut mod Wales, da det nykårede talent Mathias “Zanka” Jørgensen er med i den danske trup i stedet for Anders Møller Christensen. “Zanka” modtog mandag prisen, som Arla har besluttet at nedskære fra tre til en.
Tidligere belønnede man spillere fra U/17-, U/19- og U/21-landsholdet i en lang tradition, der blev indført i 1987 og altså indtil nu har udmøntet sig i at en tredjedel af prismodtagerne har levet op til forventninger og forhåbninger ved at komme på det rigtige landshold,
Når Hjalte Nørregaard debuterer i aften har han i øvrigt selskab af to spillere i truppen, som også var med til hans allerførste kamp i DBU-regi. Det er Patrick Mtiliga og Søren Larsen, som også var med i en U/16-landskamp mod Tjekkiet i Polen i 1997.
– Jeg er glad og stolt over at få debut, siger Hjalte Nørregaard, som dog ikke tør sætte næsen op efter også at komme til at lave et afgørende mål, som han før har gjort det på Brøndby stadion.
Hjaltes far, Klaus Nørregaard, er i øvrigt noteret for ni A-landskampe, og dermed tilføres listen med fædre-sønner på landsholdet endnu et navn.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TRANSFER