Mælkedreng nr. 30 i Brøndby

Hjalte Bo Nørregaard bliver det 30. landsholdstalent som når hele vejen til A-holdet.



Når FC Københavns Hjalte Bo Nørregaard løber på banen onsdag aften i Brøndby til A-landskampen mod Wales bliver han ikke alene årets debutant nummer 12 på landsholdet. Han bliver også “mælkedreng” nummer 30, der når hele vejen.

Hjalte Nørregaard modtog i 1999 Arlas talentpris for U/18-landsholdet, og han er den 30. spiller af de som gennem årene har modtaget talentprisen, som opnår debut på A-landsholdet. Den seneste var Morten “Duncan” Rasmussen i kampen mod Malta.

Faktisk kan Arla-talent nummer 31 også få debut mod Wales, da det nykårede talent Mathias “Zanka” Jørgensen er med i den danske trup i stedet for Anders Møller Christensen. “Zanka” modtog mandag prisen, som Arla har besluttet at nedskære fra tre til en.

Tidligere belønnede man spillere fra U/17-, U/19- og U/21-landsholdet i en lang tradition, der blev indført i 1987 og altså indtil nu har udmøntet sig i at en tredjedel af prismodtagerne har levet op til forventninger og forhåbninger ved at komme på det rigtige landshold,

Når Hjalte Nørregaard debuterer i aften har han i øvrigt selskab af to spillere i truppen, som også var med til hans allerførste kamp i DBU-regi. Det er Patrick Mtiliga og Søren Larsen, som også var med i en U/16-landskamp mod Tjekkiet i Polen i 1997.

– Jeg er glad og stolt over at få debut, siger Hjalte Nørregaard, som dog ikke tør sætte næsen op efter også at komme til at lave et afgørende mål, som han før har gjort det på Brøndby stadion.

Hjaltes far, Klaus Nørregaard, er i øvrigt noteret for ni A-landskampe, og dermed tilføres listen med fædre-sønner på landsholdet endnu et navn.






Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Her kan du se FC København mod FC Polissya

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Ny FC København-stjerne imponerer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Endnu et forbund i kødet på FIFA



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker i rekordtransfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Her er FC Københavns pris på William Clem

DBU indkaldt til møde

Revser FC København: ‘Arrogant’

Jagter dansk landsholdsspiller

Superliga-retur?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Surt show – dumpet!

Har budt en milliard

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub