‘Mærkeligt’: Van der Vaart bekymret for Priske

Brian Priske er kommet svingende fra start i Feyenoord, og i hollandske medier er der kritik af den danske cheftræner.



Brian Priske overtog denne sommer jobbet i  Feyenoord efter et par utroligt succesfulde sæsoner i Sparta Prag, men i det hollandske har starten været blandet.

Brian Priske og co. lagde ud med at vinde den hollandske supercup mod PSV Eindhoven, men side er det blevet til én sejr og to uafgjorte i Æresdivisionen. Senest spillede mandskabet uafgjort mod Sparta Rotterdam søndag.

Og i de hollandske medier er der kritik at spore.

– Brian Priske halter allerede efter i Feyenoord, skriver avisen Trouw og tilføjer

– Han kan meget vel have det sværeste job i hollandsk fodbold, Brian Priske. Danskeren efterfølger Arne Slot, der er rejst til Liverpool. Mod Sparta lignede Feyenoord et hold langt fra sidste års niveau. Feyenoord, der er dårlig i offensiven, kom ikke rigtig til nogen chancer.

– Afgørende spillere som Mats Wieffer og Yankuba Mintehs afgang gør sig gældende. Dagens Feyenoord er præget af spillere, der trækker tempo ud af kampen (Ramiz Zerrouki, Calvin Stengs), spillere med for få særlige kvaliteter (Igor Paixao, Ayase Ueda), og spillere, der ikke bidrager i offensiven (Gijs Smal). Timo Wellenreuther, der vandt målmandskonkurrencen over Justin Bijlow, er også ved at blive et problem for Feyenoord med sin anden fatale fejl i tre kampe.

Én episode vækker opsigt
Fra søndagens skuffende deler mod Sparta Rotterdam er der også én episode, der vækker opsigt i hollandske medier.

Det er udskiftningen af Quinten Timber. Hollænderen sagde “hvad mener du?” højlydt og lagde ikke skjul på sin skuffelse, da han forlod banen.

En reaktion, som Rafael van der Vaart mener er bekymrende for den danske træner.

– Da Timber reagerede sådan efter sin udskiftning, tænkte jeg: Jeg tror slet ikke, de kan lide ham, den nye træner.

– Det skete ikke under Arne Slot. Da han udskiftede nogen, gik spilleren stille og roligt til sidelinjen. Det var det. Det var et meget mærkeligt øjeblik, siger Van der Vaart i tv-programmet Studio Voetbal.

Brian Priske, 47 år, har tidligere været cheftræner i FC Midtjylland og Royal Antwerp. Han har kontrakt med Feyenoord til sommeren 2027. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Sådan kommer Danmark til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden