Brian Priske overtog denne sommer jobbet i Feyenoord efter et par utroligt succesfulde sæsoner i Sparta Prag, men i det hollandske har starten været blandet.
Brian Priske og co. lagde ud med at vinde den hollandske supercup mod PSV Eindhoven, men side er det blevet til én sejr og to uafgjorte i Æresdivisionen. Senest spillede mandskabet uafgjort mod Sparta Rotterdam søndag.
Og i de hollandske medier er der kritik at spore.
– Brian Priske halter allerede efter i Feyenoord, skriver avisen Trouw og tilføjer
– Han kan meget vel have det sværeste job i hollandsk fodbold, Brian Priske. Danskeren efterfølger Arne Slot, der er rejst til Liverpool. Mod Sparta lignede Feyenoord et hold langt fra sidste års niveau. Feyenoord, der er dårlig i offensiven, kom ikke rigtig til nogen chancer.
– Afgørende spillere som Mats Wieffer og Yankuba Mintehs afgang gør sig gældende. Dagens Feyenoord er præget af spillere, der trækker tempo ud af kampen (Ramiz Zerrouki, Calvin Stengs), spillere med for få særlige kvaliteter (Igor Paixao, Ayase Ueda), og spillere, der ikke bidrager i offensiven (Gijs Smal). Timo Wellenreuther, der vandt målmandskonkurrencen over Justin Bijlow, er også ved at blive et problem for Feyenoord med sin anden fatale fejl i tre kampe.
Én episode vækker opsigt
Fra søndagens skuffende deler mod Sparta Rotterdam er der også én episode, der vækker opsigt i hollandske medier.
Det er udskiftningen af Quinten Timber. Hollænderen sagde “hvad mener du?” højlydt og lagde ikke skjul på sin skuffelse, da han forlod banen.
En reaktion, som Rafael van der Vaart mener er bekymrende for den danske træner.
– Da Timber reagerede sådan efter sin udskiftning, tænkte jeg: Jeg tror slet ikke, de kan lide ham, den nye træner.
– Det skete ikke under Arne Slot. Da han udskiftede nogen, gik spilleren stille og roligt til sidelinjen. Det var det. Det var et meget mærkeligt øjeblik, siger Van der Vaart i tv-programmet Studio Voetbal.
Brian Priske, 47 år, har tidligere været cheftræner i FC Midtjylland og Royal Antwerp. Han har kontrakt med Feyenoord til sommeren 2027.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TransferLIVE: Spurs præsenter tredje køb
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøler sender Mexico videre
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Zanka ville spille gratis for FC København
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
OPTAKT
Skotland – Marokko
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
MEDIE