Mærker presset i FCM: Flere følger med

Thomas Thomasberg tager modgangen i FC Midtjylland roligt, selv om trykket er mærkbart større end de andre steder, han har arbejdet som træner.



FC Midtjylland lignede en overgang den klare favorit til mesterskabet og et hold, der burde have været i Champions League.

Sådan er det overhovedet ikke længere i slutningen af november, hvor FC Midtjylland har tabt seks af de otte seneste kampe og skal hænge på i de sidste uger af 2024, før man håber at stå stærkere til 2025.

Og de dårlige resultater og markant dårligere spil smitter også af på opfattelsen af cheftræner Thomas Thomasberg, der har sin første resultatkrise, siden han tilbage til klubben i marts 2023.

Det dårlige spil får tvivlen til at sprede sig, men internt er der ingen tvivl, siger FCM-cheftræneren, der tager presset på ham som træner ganske roligt.

– Jeg ved, hvordan jeg er indrettet, så hver gang, der er udfordringer, ved jeg fra min karriere som spiller og træner, at jeg nok skal vise, at jeg skal klare det og finde en vej ud af det. Det går jeg på arbejde for hver eneste dag. Vi holder sammen i staben og truppen og er sammen om det her med mig øverst, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Jeg kan godt af og til være lidt i tvivl, det er meget menneskeligt, men derfra til at der ikke er nogen plan, der er der langt. Når vi skifter systemer, er det ikke fordi vi svæver rundt, vi leder efter en vej ud af det så hurtigt som muligt. Der navigerer vi efter en balance, hvor vi forsøger at finde de rigtige løsninger og hjælpe truppen uden at lave alt om.

Eftertænksomme miner på FCM-bænken. FCM-ledelsen understreger overfor Tipsbladet, at der ikke er skyggen af tvivl om Thomasbergs rolle og ansættelse. Foto: Alamy

– Så jeg kan godt være i det. Og jeg lærer stadigvæk som fodboldtræner, det er jeg ikke for gammel til, siger Thomasberg.

At nogle fans gerne så ham udskiftet og hans chef Peter Sand bliver spurgt til jobsikkerheden kan ikke ryste FCM-træneren.

– Selvfølgelig er presset og omstændighederne omkring en klub som den her anderledes. Der er mere tryk på fra fans og medier, hvor det går lidt mere ubemærket hen i andre klubber, der ikke er blandt de allerstørste i Danmark. Og det giver noget ekstra at forholde sig til internt og eksternt, men det vidste jeg også på forhånd. Det skal jeg navigere i nu, siger Thomas Thomasberg.

Julehumøret i FC Midtjylland bliver med garanti påvirket af de to sidste ligakampe i 2024, hvor man mandag møder Silkeborg IF og søndag har Vejle.





Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Liverpool-spiller i chokskifte?

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

De vil købe FC Midtjylland-profil

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Jagtet af FCK – nu skifter han

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

På vej til storklub

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Philadelphia Union forhandler om dansker

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Storklub lurer på Mohamed Salah

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Lurer på dyr dansk stjerne

Stopper alle forhandlinger

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF