Mærker presset i FCM: Flere følger med

Thomas Thomasberg tager modgangen i FC Midtjylland roligt, selv om trykket er mærkbart større end de andre steder, han har arbejdet som træner.



FC Midtjylland lignede en overgang den klare favorit til mesterskabet og et hold, der burde have været i Champions League.

Sådan er det overhovedet ikke længere i slutningen af november, hvor FC Midtjylland har tabt seks af de otte seneste kampe og skal hænge på i de sidste uger af 2024, før man håber at stå stærkere til 2025.

Og de dårlige resultater og markant dårligere spil smitter også af på opfattelsen af cheftræner Thomas Thomasberg, der har sin første resultatkrise, siden han tilbage til klubben i marts 2023.

Det dårlige spil får tvivlen til at sprede sig, men internt er der ingen tvivl, siger FCM-cheftræneren, der tager presset på ham som træner ganske roligt.

– Jeg ved, hvordan jeg er indrettet, så hver gang, der er udfordringer, ved jeg fra min karriere som spiller og træner, at jeg nok skal vise, at jeg skal klare det og finde en vej ud af det. Det går jeg på arbejde for hver eneste dag. Vi holder sammen i staben og truppen og er sammen om det her med mig øverst, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Jeg kan godt af og til være lidt i tvivl, det er meget menneskeligt, men derfra til at der ikke er nogen plan, der er der langt. Når vi skifter systemer, er det ikke fordi vi svæver rundt, vi leder efter en vej ud af det så hurtigt som muligt. Der navigerer vi efter en balance, hvor vi forsøger at finde de rigtige løsninger og hjælpe truppen uden at lave alt om.

Eftertænksomme miner på FCM-bænken. FCM-ledelsen understreger overfor Tipsbladet, at der ikke er skyggen af tvivl om Thomasbergs rolle og ansættelse. Foto: Alamy

– Så jeg kan godt være i det. Og jeg lærer stadigvæk som fodboldtræner, det er jeg ikke for gammel til, siger Thomasberg.

At nogle fans gerne så ham udskiftet og hans chef Peter Sand bliver spurgt til jobsikkerheden kan ikke ryste FCM-træneren.

– Selvfølgelig er presset og omstændighederne omkring en klub som den her anderledes. Der er mere tryk på fra fans og medier, hvor det går lidt mere ubemærket hen i andre klubber, der ikke er blandt de allerstørste i Danmark. Og det giver noget ekstra at forholde sig til internt og eksternt, men det vidste jeg også på forhånd. Det skal jeg navigere i nu, siger Thomas Thomasberg.

Julehumøret i FC Midtjylland bliver med garanti påvirket af de to sidste ligakampe i 2024, hvor man mandag møder Silkeborg IF og søndag har Vejle.





Helt vild med Brøndby-profil




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Helt vild med Brøndby-profil

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hugo Ekitike misser VM

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Langer ud efter Peter Sørensen

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Arsenal – Sporting CP

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Blæst fuldstændig omkuld

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby er de dårligste i Europa

Bayern München – Real Madrid

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Laver aftale med Frederik Birk

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

22 millioner kroner!

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Heldige danske damer slår Sverige

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal