Mærker presset i FCM: Flere følger med

Thomas Thomasberg tager modgangen i FC Midtjylland roligt, selv om trykket er mærkbart større end de andre steder, han har arbejdet som træner.



FC Midtjylland lignede en overgang den klare favorit til mesterskabet og et hold, der burde have været i Champions League.

Sådan er det overhovedet ikke længere i slutningen af november, hvor FC Midtjylland har tabt seks af de otte seneste kampe og skal hænge på i de sidste uger af 2024, før man håber at stå stærkere til 2025.

Og de dårlige resultater og markant dårligere spil smitter også af på opfattelsen af cheftræner Thomas Thomasberg, der har sin første resultatkrise, siden han tilbage til klubben i marts 2023.

Det dårlige spil får tvivlen til at sprede sig, men internt er der ingen tvivl, siger FCM-cheftræneren, der tager presset på ham som træner ganske roligt.

– Jeg ved, hvordan jeg er indrettet, så hver gang, der er udfordringer, ved jeg fra min karriere som spiller og træner, at jeg nok skal vise, at jeg skal klare det og finde en vej ud af det. Det går jeg på arbejde for hver eneste dag. Vi holder sammen i staben og truppen og er sammen om det her med mig øverst, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Jeg kan godt af og til være lidt i tvivl, det er meget menneskeligt, men derfra til at der ikke er nogen plan, der er der langt. Når vi skifter systemer, er det ikke fordi vi svæver rundt, vi leder efter en vej ud af det så hurtigt som muligt. Der navigerer vi efter en balance, hvor vi forsøger at finde de rigtige løsninger og hjælpe truppen uden at lave alt om.

Eftertænksomme miner på FCM-bænken. FCM-ledelsen understreger overfor Tipsbladet, at der ikke er skyggen af tvivl om Thomasbergs rolle og ansættelse. Foto: Alamy

– Så jeg kan godt være i det. Og jeg lærer stadigvæk som fodboldtræner, det er jeg ikke for gammel til, siger Thomasberg.

At nogle fans gerne så ham udskiftet og hans chef Peter Sand bliver spurgt til jobsikkerheden kan ikke ryste FCM-træneren.

– Selvfølgelig er presset og omstændighederne omkring en klub som den her anderledes. Der er mere tryk på fra fans og medier, hvor det går lidt mere ubemærket hen i andre klubber, der ikke er blandt de allerstørste i Danmark. Og det giver noget ekstra at forholde sig til internt og eksternt, men det vidste jeg også på forhånd. Det skal jeg navigere i nu, siger Thomas Thomasberg.

Julehumøret i FC Midtjylland bliver med garanti påvirket af de to sidste ligakampe i 2024, hvor man mandag møder Silkeborg IF og søndag har Vejle.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Han er ulykkelig’

Skyder Brøndby-transfer ned



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Meldes varm på ung Superliga-profil

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Viborg FF – OB

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

FC København – Lyngby BK

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

LIVE: FCK smider sejren

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’