Mafiaboss: Gambling stort problem

Ifølge den tidligere kaptajn i Colombo-familien Michael Franzese er gambling og aftalt spil et alvorligt problem i moderne sport. Tipsbladet er til konference om problemet.



Tipsbladet i London:

I 70’erne og 80’erne blev newyorkeren Michael Franzese en ledende figur i Colombo-familien, en af de fem mafia-familier, der styrede organiseret kriminalitet i New York og på den amerikanske østkyst.

Den skarpsindige mafia-leder tjente enorme beløb til Colombo-familien på skattesvindel og ulovlig gambling, men efter otte i fængsel har Franzese i snart to årtier arbejdet på den rigtige siden af loven sammen med de amerikanske myndigheder og store sportsligaer.

Franzese talte tirsdag aften på den idrætspolitiske konference PlayTheGame, og her advarede Franzese under et indlæg om aftalt spil mod at tro, at aftalt spil og ulovligt spil ikke er i problem i USA og i store europæiske sportsgrene såsom tennis og fodbold.

– Gambling ligger i forlængelse af spillernes konkurrence-instinkt. Jeg spiller golf med spillere fra NFL, og de skylder penge fra gambling mange steder. Atleters hang til at gamble er stærkere end andre menneskers, siger Michael Franzese.

Stort problem
Franzese har primært erfaring fra de amerikanske sportsligaer, men den gamle mafiaboss finder det naivt at tro, at det samme ikke finder sted i store professionelle sportsgrene i Europa. Den 58-årige amerikaner er bange for, hvordan professionel sport vil blive påvirket af aftalt spil i fremtiden.

– Jeg kan ikke se, at det skulle stilne af. Gambling bliver stadig mere udbredt, mere accepteret, mere mainstream. Gamblere og kriminelle vil fortsat gå efter spillere og ledere, siger Michael Franzese.

– Jeg får flere emails fra spillere i problemer, end jeg nogensinde så dengang (som medlem af mafiaen, Red.). Det er svært at se, hvornår en person er i problemer. Du kan bare gå i gang med computeren, tilføjer Franzese.

Lokkede spillere til
Franzese har efter eget udsagn arbejdet med og presset spillere fra adskillige sportsgrene til aftalt spil, da han var aktiv i Colombo-familien. Ifølge Franzese var det ikke voldsomt svært at presse professionelle udøvere til at påvirke udfaldet af en kamp.

– Jeg havde medarbejdere, der ringede til mig: ‘Nu er den og den spiller hos os og vil spille. Skal han have lov til det?’ ‘Ja’, svarede jeg, ‘selvfølgelig. Lad ham spille for 100.000, 150.000 dollars. Giv ham et tip på en hest, der taber. Vi skal have ham ind, fortæller Michael Franzese.

Franzese fortæller videre, hvordan udøveren efterhånden ville få en stor gæld og til sidst ikke kunne betale det, han skyldte. På det punkt gav Franzese og hans ansatte et tilbud, som udøveren – populært sagt – ikke kunne afslå.

– Vi siger til ham, at han skal vinde kampen. ‘Vi snyder ikke. Men du skal lade være med at slå ‘the spread’. Hvis holdet er favoritter med 10 point, skal du sørge for, at I vinder med seks. Hvis du ikke gør det, skal du ikke besvære dig med at finde mig. Jeg finder dig’, fortæller Michael Franzese.

Det seneste større tilfælde af aftalt spil i europæisk fodbold blev afsløret tidligere i år, hvor UEFA fandt den makedonske klub FK Pobeda skyldig i at have taget mod bestikkelse for at aftale udfaldet af en europæisk klub.







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Mere aktivitet på vej i FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Rekordtransfer?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Stor profil skifter til FC København

Hemmelig samtale med storklub

Ruben Amorim gjorde det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

– Det er meget svært for Nørgaard

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dyr dansk bomber til Everton?

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Kontramelding om transfer

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren