Mafiaboss: Gambling stort problem

Ifølge den tidligere kaptajn i Colombo-familien Michael Franzese er gambling og aftalt spil et alvorligt problem i moderne sport. Tipsbladet er til konference om problemet.



Tipsbladet i London:

I 70’erne og 80’erne blev newyorkeren Michael Franzese en ledende figur i Colombo-familien, en af de fem mafia-familier, der styrede organiseret kriminalitet i New York og på den amerikanske østkyst.

Den skarpsindige mafia-leder tjente enorme beløb til Colombo-familien på skattesvindel og ulovlig gambling, men efter otte i fængsel har Franzese i snart to årtier arbejdet på den rigtige siden af loven sammen med de amerikanske myndigheder og store sportsligaer.

Franzese talte tirsdag aften på den idrætspolitiske konference PlayTheGame, og her advarede Franzese under et indlæg om aftalt spil mod at tro, at aftalt spil og ulovligt spil ikke er i problem i USA og i store europæiske sportsgrene såsom tennis og fodbold.

– Gambling ligger i forlængelse af spillernes konkurrence-instinkt. Jeg spiller golf med spillere fra NFL, og de skylder penge fra gambling mange steder. Atleters hang til at gamble er stærkere end andre menneskers, siger Michael Franzese.

Stort problem
Franzese har primært erfaring fra de amerikanske sportsligaer, men den gamle mafiaboss finder det naivt at tro, at det samme ikke finder sted i store professionelle sportsgrene i Europa. Den 58-årige amerikaner er bange for, hvordan professionel sport vil blive påvirket af aftalt spil i fremtiden.

– Jeg kan ikke se, at det skulle stilne af. Gambling bliver stadig mere udbredt, mere accepteret, mere mainstream. Gamblere og kriminelle vil fortsat gå efter spillere og ledere, siger Michael Franzese.

– Jeg får flere emails fra spillere i problemer, end jeg nogensinde så dengang (som medlem af mafiaen, Red.). Det er svært at se, hvornår en person er i problemer. Du kan bare gå i gang med computeren, tilføjer Franzese.

Lokkede spillere til
Franzese har efter eget udsagn arbejdet med og presset spillere fra adskillige sportsgrene til aftalt spil, da han var aktiv i Colombo-familien. Ifølge Franzese var det ikke voldsomt svært at presse professionelle udøvere til at påvirke udfaldet af en kamp.

– Jeg havde medarbejdere, der ringede til mig: ‘Nu er den og den spiller hos os og vil spille. Skal han have lov til det?’ ‘Ja’, svarede jeg, ‘selvfølgelig. Lad ham spille for 100.000, 150.000 dollars. Giv ham et tip på en hest, der taber. Vi skal have ham ind, fortæller Michael Franzese.

Franzese fortæller videre, hvordan udøveren efterhånden ville få en stor gæld og til sidst ikke kunne betale det, han skyldte. På det punkt gav Franzese og hans ansatte et tilbud, som udøveren – populært sagt – ikke kunne afslå.

– Vi siger til ham, at han skal vinde kampen. ‘Vi snyder ikke. Men du skal lade være med at slå ‘the spread’. Hvis holdet er favoritter med 10 point, skal du sørge for, at I vinder med seks. Hvis du ikke gør det, skal du ikke besvære dig med at finde mig. Jeg finder dig’, fortæller Michael Franzese.

Det seneste større tilfælde af aftalt spil i europæisk fodbold blev afsløret tidligere i år, hvor UEFA fandt den makedonske klub FK Pobeda skyldig i at have taget mod bestikkelse for at aftale udfaldet af en europæisk klub.





Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Chido Obi var ustyrlig



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Nartey scorede igen for Lyon



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

– Det er en gigantisk fiasko

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

FC Midtjylland kørte OB over

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

AGF dummer sig mod Fredericia

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Boilesen peger på FC København

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia