Tipsbladet i London:
I 70’erne og 80’erne blev newyorkeren Michael Franzese en ledende figur i Colombo-familien, en af de fem mafia-familier, der styrede organiseret kriminalitet i New York og på den amerikanske østkyst.
Den skarpsindige mafia-leder tjente enorme beløb til Colombo-familien på skattesvindel og ulovlig gambling, men efter otte i fængsel har Franzese i snart to årtier arbejdet på den rigtige siden af loven sammen med de amerikanske myndigheder og store sportsligaer.
Franzese talte tirsdag aften på den idrætspolitiske konference PlayTheGame, og her advarede Franzese under et indlæg om aftalt spil mod at tro, at aftalt spil og ulovligt spil ikke er i problem i USA og i store europæiske sportsgrene såsom tennis og fodbold.
– Gambling ligger i forlængelse af spillernes konkurrence-instinkt. Jeg spiller golf med spillere fra NFL, og de skylder penge fra gambling mange steder. Atleters hang til at gamble er stærkere end andre menneskers, siger Michael Franzese.
Stort problem
Franzese har primært erfaring fra de amerikanske sportsligaer, men den gamle mafiaboss finder det naivt at tro, at det samme ikke finder sted i store professionelle sportsgrene i Europa. Den 58-årige amerikaner er bange for, hvordan professionel sport vil blive påvirket af aftalt spil i fremtiden.
– Jeg kan ikke se, at det skulle stilne af. Gambling bliver stadig mere udbredt, mere accepteret, mere mainstream. Gamblere og kriminelle vil fortsat gå efter spillere og ledere, siger Michael Franzese.
– Jeg får flere emails fra spillere i problemer, end jeg nogensinde så dengang (som medlem af mafiaen, Red.). Det er svært at se, hvornår en person er i problemer. Du kan bare gå i gang med computeren, tilføjer Franzese.
Lokkede spillere til
Franzese har efter eget udsagn arbejdet med og presset spillere fra adskillige sportsgrene til aftalt spil, da han var aktiv i Colombo-familien. Ifølge Franzese var det ikke voldsomt svært at presse professionelle udøvere til at påvirke udfaldet af en kamp.
– Jeg havde medarbejdere, der ringede til mig: ‘Nu er den og den spiller hos os og vil spille. Skal han have lov til det?’ ‘Ja’, svarede jeg, ‘selvfølgelig. Lad ham spille for 100.000, 150.000 dollars. Giv ham et tip på en hest, der taber. Vi skal have ham ind, fortæller Michael Franzese.
Franzese fortæller videre, hvordan udøveren efterhånden ville få en stor gæld og til sidst ikke kunne betale det, han skyldte. På det punkt gav Franzese og hans ansatte et tilbud, som udøveren – populært sagt – ikke kunne afslå.
– Vi siger til ham, at han skal vinde kampen. ‘Vi snyder ikke. Men du skal lade være med at slå ‘the spread’. Hvis holdet er favoritter med 10 point, skal du sørge for, at I vinder med seks. Hvis du ikke gør det, skal du ikke besvære dig med at finde mig. Jeg finder dig’, fortæller Michael Franzese.
Det seneste større tilfælde af aftalt spil i europæisk fodbold blev afsløret tidligere i år, hvor UEFA fandt den makedonske klub FK Pobeda skyldig i at have taget mod bestikkelse for at aftale udfaldet af en europæisk klub.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT