Mafiaboss: Gambling stort problem

Ifølge den tidligere kaptajn i Colombo-familien Michael Franzese er gambling og aftalt spil et alvorligt problem i moderne sport. Tipsbladet er til konference om problemet.



Tipsbladet i London:

I 70’erne og 80’erne blev newyorkeren Michael Franzese en ledende figur i Colombo-familien, en af de fem mafia-familier, der styrede organiseret kriminalitet i New York og på den amerikanske østkyst.

Den skarpsindige mafia-leder tjente enorme beløb til Colombo-familien på skattesvindel og ulovlig gambling, men efter otte i fængsel har Franzese i snart to årtier arbejdet på den rigtige siden af loven sammen med de amerikanske myndigheder og store sportsligaer.

Franzese talte tirsdag aften på den idrætspolitiske konference PlayTheGame, og her advarede Franzese under et indlæg om aftalt spil mod at tro, at aftalt spil og ulovligt spil ikke er i problem i USA og i store europæiske sportsgrene såsom tennis og fodbold.

– Gambling ligger i forlængelse af spillernes konkurrence-instinkt. Jeg spiller golf med spillere fra NFL, og de skylder penge fra gambling mange steder. Atleters hang til at gamble er stærkere end andre menneskers, siger Michael Franzese.

Stort problem
Franzese har primært erfaring fra de amerikanske sportsligaer, men den gamle mafiaboss finder det naivt at tro, at det samme ikke finder sted i store professionelle sportsgrene i Europa. Den 58-årige amerikaner er bange for, hvordan professionel sport vil blive påvirket af aftalt spil i fremtiden.

– Jeg kan ikke se, at det skulle stilne af. Gambling bliver stadig mere udbredt, mere accepteret, mere mainstream. Gamblere og kriminelle vil fortsat gå efter spillere og ledere, siger Michael Franzese.

– Jeg får flere emails fra spillere i problemer, end jeg nogensinde så dengang (som medlem af mafiaen, Red.). Det er svært at se, hvornår en person er i problemer. Du kan bare gå i gang med computeren, tilføjer Franzese.

Lokkede spillere til
Franzese har efter eget udsagn arbejdet med og presset spillere fra adskillige sportsgrene til aftalt spil, da han var aktiv i Colombo-familien. Ifølge Franzese var det ikke voldsomt svært at presse professionelle udøvere til at påvirke udfaldet af en kamp.

– Jeg havde medarbejdere, der ringede til mig: ‘Nu er den og den spiller hos os og vil spille. Skal han have lov til det?’ ‘Ja’, svarede jeg, ‘selvfølgelig. Lad ham spille for 100.000, 150.000 dollars. Giv ham et tip på en hest, der taber. Vi skal have ham ind, fortæller Michael Franzese.

Franzese fortæller videre, hvordan udøveren efterhånden ville få en stor gæld og til sidst ikke kunne betale det, han skyldte. På det punkt gav Franzese og hans ansatte et tilbud, som udøveren – populært sagt – ikke kunne afslå.

– Vi siger til ham, at han skal vinde kampen. ‘Vi snyder ikke. Men du skal lade være med at slå ‘the spread’. Hvis holdet er favoritter med 10 point, skal du sørge for, at I vinder med seks. Hvis du ikke gør det, skal du ikke besvære dig med at finde mig. Jeg finder dig’, fortæller Michael Franzese.

Det seneste større tilfælde af aftalt spil i europæisk fodbold blev afsløret tidligere i år, hvor UEFA fandt den makedonske klub FK Pobeda skyldig i at have taget mod bestikkelse for at aftale udfaldet af en europæisk klub.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

To danske klubber jagter formstærk angriber

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Afsløring: Randers køber ny angriber

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Viaplay deler stor nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Klubber holder øje med AaB-profil

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Mere aktivitet på vej i FC København

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Rekordtransfer?

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Hemmelig samtale med storklub

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Spøjs spiller på besøg i Danmark

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer