Tipsbladet i London:
I 70’erne og 80’erne blev newyorkeren Michael Franzese en ledende figur i Colombo-familien, en af de fem mafia-familier, der styrede organiseret kriminalitet i New York og på den amerikanske østkyst.
Den skarpsindige mafia-leder tjente enorme beløb til Colombo-familien på skattesvindel og ulovlig gambling, men efter otte i fængsel har Franzese i snart to årtier arbejdet på den rigtige siden af loven sammen med de amerikanske myndigheder og store sportsligaer.
Franzese talte tirsdag aften på den idrætspolitiske konference PlayTheGame, og her advarede Franzese under et indlæg om aftalt spil mod at tro, at aftalt spil og ulovligt spil ikke er i problem i USA og i store europæiske sportsgrene såsom tennis og fodbold.
– Gambling ligger i forlængelse af spillernes konkurrence-instinkt. Jeg spiller golf med spillere fra NFL, og de skylder penge fra gambling mange steder. Atleters hang til at gamble er stærkere end andre menneskers, siger Michael Franzese.
Stort problem
Franzese har primært erfaring fra de amerikanske sportsligaer, men den gamle mafiaboss finder det naivt at tro, at det samme ikke finder sted i store professionelle sportsgrene i Europa. Den 58-årige amerikaner er bange for, hvordan professionel sport vil blive påvirket af aftalt spil i fremtiden.
– Jeg kan ikke se, at det skulle stilne af. Gambling bliver stadig mere udbredt, mere accepteret, mere mainstream. Gamblere og kriminelle vil fortsat gå efter spillere og ledere, siger Michael Franzese.
– Jeg får flere emails fra spillere i problemer, end jeg nogensinde så dengang (som medlem af mafiaen, Red.). Det er svært at se, hvornår en person er i problemer. Du kan bare gå i gang med computeren, tilføjer Franzese.
Lokkede spillere til
Franzese har efter eget udsagn arbejdet med og presset spillere fra adskillige sportsgrene til aftalt spil, da han var aktiv i Colombo-familien. Ifølge Franzese var det ikke voldsomt svært at presse professionelle udøvere til at påvirke udfaldet af en kamp.
– Jeg havde medarbejdere, der ringede til mig: ‘Nu er den og den spiller hos os og vil spille. Skal han have lov til det?’ ‘Ja’, svarede jeg, ‘selvfølgelig. Lad ham spille for 100.000, 150.000 dollars. Giv ham et tip på en hest, der taber. Vi skal have ham ind, fortæller Michael Franzese.
Franzese fortæller videre, hvordan udøveren efterhånden ville få en stor gæld og til sidst ikke kunne betale det, han skyldte. På det punkt gav Franzese og hans ansatte et tilbud, som udøveren – populært sagt – ikke kunne afslå.
– Vi siger til ham, at han skal vinde kampen. ‘Vi snyder ikke. Men du skal lade være med at slå ‘the spread’. Hvis holdet er favoritter med 10 point, skal du sørge for, at I vinder med seks. Hvis du ikke gør det, skal du ikke besvære dig med at finde mig. Jeg finder dig’, fortæller Michael Franzese.
Det seneste større tilfælde af aftalt spil i europæisk fodbold blev afsløret tidligere i år, hvor UEFA fandt den makedonske klub FK Pobeda skyldig i at have taget mod bestikkelse for at aftale udfaldet af en europæisk klub.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE