Magisk aften for Carlo Holse

Danske Carlo Holse scorede begge mål for sin tyrkiske klub, Samsunspor, der lørdag vandt 2-1 over Trabzonspor.



Den tidligere FC København-spiller Carlo Holse har gang i en rigtig fornuftig sæson for sin tyrkiske klub, Samsunspor.

Lørdag scorede den danske kantspiller begge Samsunspors mål i 2-1-sejren på hjemmebane over Trabzonspor.

Dermed er 25-årige Holse oppe på syv ligascoringer i 16 kampe i sæsonen.

Det er ikke kun Holse selv, der har gang i en god sæson. Samsunspor indtager efter lørdagens sejr en tredjeplads i den tyrkiske liga med 33 point.

Kun storklubberne Fenerbahce på andenpladsen og Galatasaray på førstepladsen ligger over Holse og co.

Tidligere lørdag vandt Galatasary 2-1 over Göztepe og bragte sig op på 47 point. Elias Jelert og Victor Nelsson startede begge ude for Istanbul-klubben, men kom ind i slutminutterne.

Carlo Holse, der spillede fuld tid for Samsunspor, åbnede lørdag målscoringen, da han efter en halv time brød igennem og sikkert gjorde det til 1-0.

I starten af anden halvleg udlignede Trabzonspor, men et kvarter før tid viste Holse igen målnæsen, da han afgjorde opgøret.

Et hjørnespark dumpede ned til den lille dansker, der ved bageste stolpe sparkede sejren hjem til Samsunspor.

Holse skiftede i 2023 til den tyrkiske klub. Han fik sin fodboldopdragelse i FCK, hvor han i 2017 også fik seniordebut.

Han brød aldrig for alvor igennem på Østerbro og skiftede i 2020 til Rosenborg, hvor han var i tre år, inden turen gik til Tyrkiet.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Langmodighed i Los Angeles

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Transferbombe på vej

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Colombia – Portugal

Jordan – Argentina

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Markant ændring i Silkeborg

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”