Magisk aften for Carlo Holse

Danske Carlo Holse scorede begge mål for sin tyrkiske klub, Samsunspor, der lørdag vandt 2-1 over Trabzonspor.



Den tidligere FC København-spiller Carlo Holse har gang i en rigtig fornuftig sæson for sin tyrkiske klub, Samsunspor.

Lørdag scorede den danske kantspiller begge Samsunspors mål i 2-1-sejren på hjemmebane over Trabzonspor.

Dermed er 25-årige Holse oppe på syv ligascoringer i 16 kampe i sæsonen.

Det er ikke kun Holse selv, der har gang i en god sæson. Samsunspor indtager efter lørdagens sejr en tredjeplads i den tyrkiske liga med 33 point.

Kun storklubberne Fenerbahce på andenpladsen og Galatasaray på førstepladsen ligger over Holse og co.

Tidligere lørdag vandt Galatasary 2-1 over Göztepe og bragte sig op på 47 point. Elias Jelert og Victor Nelsson startede begge ude for Istanbul-klubben, men kom ind i slutminutterne.

Carlo Holse, der spillede fuld tid for Samsunspor, åbnede lørdag målscoringen, da han efter en halv time brød igennem og sikkert gjorde det til 1-0.

I starten af anden halvleg udlignede Trabzonspor, men et kvarter før tid viste Holse igen målnæsen, da han afgjorde opgøret.

Et hjørnespark dumpede ned til den lille dansker, der ved bageste stolpe sparkede sejren hjem til Samsunspor.

Holse skiftede i 2023 til den tyrkiske klub. Han fik sin fodboldopdragelse i FCK, hvor han i 2017 også fik seniordebut.

Han brød aldrig for alvor igennem på Østerbro og skiftede i 2020 til Rosenborg, hvor han var i tre år, inden turen gik til Tyrkiet.

/ritzau/






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Holland – Marokko

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet