Magisk aften for Carlo Holse

Danske Carlo Holse scorede begge mål for sin tyrkiske klub, Samsunspor, der lørdag vandt 2-1 over Trabzonspor.



Den tidligere FC København-spiller Carlo Holse har gang i en rigtig fornuftig sæson for sin tyrkiske klub, Samsunspor.

Lørdag scorede den danske kantspiller begge Samsunspors mål i 2-1-sejren på hjemmebane over Trabzonspor.

Dermed er 25-årige Holse oppe på syv ligascoringer i 16 kampe i sæsonen.

Det er ikke kun Holse selv, der har gang i en god sæson. Samsunspor indtager efter lørdagens sejr en tredjeplads i den tyrkiske liga med 33 point.

Kun storklubberne Fenerbahce på andenpladsen og Galatasaray på førstepladsen ligger over Holse og co.

Tidligere lørdag vandt Galatasary 2-1 over Göztepe og bragte sig op på 47 point. Elias Jelert og Victor Nelsson startede begge ude for Istanbul-klubben, men kom ind i slutminutterne.

Carlo Holse, der spillede fuld tid for Samsunspor, åbnede lørdag målscoringen, da han efter en halv time brød igennem og sikkert gjorde det til 1-0.

I starten af anden halvleg udlignede Trabzonspor, men et kvarter før tid viste Holse igen målnæsen, da han afgjorde opgøret.

Et hjørnespark dumpede ned til den lille dansker, der ved bageste stolpe sparkede sejren hjem til Samsunspor.

Holse skiftede i 2023 til den tyrkiske klub. Han fik sin fodboldopdragelse i FCK, hvor han i 2017 også fik seniordebut.

Han brød aldrig for alvor igennem på Østerbro og skiftede i 2020 til Rosenborg, hvor han var i tre år, inden turen gik til Tyrkiet.

/ritzau/





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Deadline overskredet: FC København melder ud

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Frankrig – Senegal

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Irak – Norge

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Argentina – Algeriet

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Østrig – Jordan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er Tunesiens nye VM-træner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig