Magnus Svensson er sporløs

Brøndby, Halmstad og det svenske landshold.



Året er 2000…

…Og Magnus Svensson bliver købt af Brøndby IF sammen med de to andre svenskere Krister Nordin og Mattias Jonson, men det er klart Magnus Svensson, der er de største forventninger til. Han er købt som det dyreste køb nogensinde i dansk fodbold på det tidspunkt. 12,5 mil. norske kr. er beløbet Brøndby skal af med til Viking, for den lille hårdtarbejdene svensker.

Magnus Svensson kommer til Brøndby i vinterpausen, hvor der skal købes forstærkninger, i kampen om guldet mod Herfølge. I den første halvsæson når han at blive fast mand på holdet og får spillet 15 kampe, det er under Åge Hareide ledelse.

Udover han er fast mand, er der ikke meget, der er positivt for Magnus Svensson. Brøndby taber kampen om guldet i sidste runde til Herfølge, og Magnus Svensson har slet ikke indfriet de forventninger, der var til ham. Sæsonen 2001/2002 bliver han sidste sæson i den gule Brøndby trøje, og det bliver en meget op og ned sæson for ham.

Han har mistet sin plads på midtbanen til Krister Nordin, men han bliver ofte brugt som indskifter under Åge Hareide. I april måned beslutter Åge Hareide at forlade Brøndby, fordi hans kone har fået kræft, og Tom Køhlert bliver brugt som træner resten af året. Det hjælper ikke Magnus Svensson meget, for han bliver kun brugt som indskifter.

Det hele ender dog godt, da Magnus Svensson og resten af Brøndby- holdet vinder mesterskabet. I sommerpausen vender Magnus Svensson så hjem til sin hjerteklub Halmstad, det var der hans karriere for alvor begyndte. Halmstad er også den klub, hvor man finder den efterhånden 37 årige Magnus Svensson, der stadig spiller på førsteholdet idag.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

FC København – OB

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs