Året er 2000…
…Og Magnus Svensson bliver købt af Brøndby IF sammen med de to andre svenskere Krister Nordin og Mattias Jonson, men det er klart Magnus Svensson, der er de største forventninger til. Han er købt som det dyreste køb nogensinde i dansk fodbold på det tidspunkt. 12,5 mil. norske kr. er beløbet Brøndby skal af med til Viking, for den lille hårdtarbejdene svensker.
Magnus Svensson kommer til Brøndby i vinterpausen, hvor der skal købes forstærkninger, i kampen om guldet mod Herfølge. I den første halvsæson når han at blive fast mand på holdet og får spillet 15 kampe, det er under Åge Hareide ledelse.
Udover han er fast mand, er der ikke meget, der er positivt for Magnus Svensson. Brøndby taber kampen om guldet i sidste runde til Herfølge, og Magnus Svensson har slet ikke indfriet de forventninger, der var til ham. Sæsonen 2001/2002 bliver han sidste sæson i den gule Brøndby trøje, og det bliver en meget op og ned sæson for ham.
Han har mistet sin plads på midtbanen til Krister Nordin, men han bliver ofte brugt som indskifter under Åge Hareide. I april måned beslutter Åge Hareide at forlade Brøndby, fordi hans kone har fået kræft, og Tom Køhlert bliver brugt som træner resten af året. Det hjælper ikke Magnus Svensson meget, for han bliver kun brugt som indskifter.
Det hele ender dog godt, da Magnus Svensson og resten af Brøndby- holdet vinder mesterskabet. I sommerpausen vender Magnus Svensson så hjem til sin hjerteklub Halmstad, det var der hans karriere for alvor begyndte. Halmstad er også den klub, hvor man finder den efterhånden 37 årige Magnus Svensson, der stadig spiller på førsteholdet idag.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT