Magnus Svensson er sporløs

Brøndby, Halmstad og det svenske landshold.



Året er 2000…

…Og Magnus Svensson bliver købt af Brøndby IF sammen med de to andre svenskere Krister Nordin og Mattias Jonson, men det er klart Magnus Svensson, der er de største forventninger til. Han er købt som det dyreste køb nogensinde i dansk fodbold på det tidspunkt. 12,5 mil. norske kr. er beløbet Brøndby skal af med til Viking, for den lille hårdtarbejdene svensker.

Magnus Svensson kommer til Brøndby i vinterpausen, hvor der skal købes forstærkninger, i kampen om guldet mod Herfølge. I den første halvsæson når han at blive fast mand på holdet og får spillet 15 kampe, det er under Åge Hareide ledelse.

Udover han er fast mand, er der ikke meget, der er positivt for Magnus Svensson. Brøndby taber kampen om guldet i sidste runde til Herfølge, og Magnus Svensson har slet ikke indfriet de forventninger, der var til ham. Sæsonen 2001/2002 bliver han sidste sæson i den gule Brøndby trøje, og det bliver en meget op og ned sæson for ham.

Han har mistet sin plads på midtbanen til Krister Nordin, men han bliver ofte brugt som indskifter under Åge Hareide. I april måned beslutter Åge Hareide at forlade Brøndby, fordi hans kone har fået kræft, og Tom Køhlert bliver brugt som træner resten af året. Det hjælper ikke Magnus Svensson meget, for han bliver kun brugt som indskifter.

Det hele ender dog godt, da Magnus Svensson og resten af Brøndby- holdet vinder mesterskabet. I sommerpausen vender Magnus Svensson så hjem til sin hjerteklub Halmstad, det var der hans karriere for alvor begyndte. Halmstad er også den klub, hvor man finder den efterhånden 37 årige Magnus Svensson, der stadig spiller på førsteholdet idag.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Raser over VM-tiltag

Vil hente tysk landsholdsstjerne

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Saudi-Arabien – Uruguay

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

Blæst bagover af 18-årig

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Belgien – Egypten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De vil have Victor Nelsson

Iran – New Zealand