Magnus Svensson er sporløs

Brøndby, Halmstad og det svenske landshold.



Året er 2000…

…Og Magnus Svensson bliver købt af Brøndby IF sammen med de to andre svenskere Krister Nordin og Mattias Jonson, men det er klart Magnus Svensson, der er de største forventninger til. Han er købt som det dyreste køb nogensinde i dansk fodbold på det tidspunkt. 12,5 mil. norske kr. er beløbet Brøndby skal af med til Viking, for den lille hårdtarbejdene svensker.

Magnus Svensson kommer til Brøndby i vinterpausen, hvor der skal købes forstærkninger, i kampen om guldet mod Herfølge. I den første halvsæson når han at blive fast mand på holdet og får spillet 15 kampe, det er under Åge Hareide ledelse.

Udover han er fast mand, er der ikke meget, der er positivt for Magnus Svensson. Brøndby taber kampen om guldet i sidste runde til Herfølge, og Magnus Svensson har slet ikke indfriet de forventninger, der var til ham. Sæsonen 2001/2002 bliver han sidste sæson i den gule Brøndby trøje, og det bliver en meget op og ned sæson for ham.

Han har mistet sin plads på midtbanen til Krister Nordin, men han bliver ofte brugt som indskifter under Åge Hareide. I april måned beslutter Åge Hareide at forlade Brøndby, fordi hans kone har fået kræft, og Tom Køhlert bliver brugt som træner resten af året. Det hjælper ikke Magnus Svensson meget, for han bliver kun brugt som indskifter.

Det hele ender dog godt, da Magnus Svensson og resten af Brøndby- holdet vinder mesterskabet. I sommerpausen vender Magnus Svensson så hjem til sin hjerteklub Halmstad, det var der hans karriere for alvor begyndte. Halmstad er også den klub, hvor man finder den efterhånden 37 årige Magnus Svensson, der stadig spiller på førsteholdet idag.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’