Året er 2000…
…Og Magnus Svensson bliver købt af Brøndby IF sammen med de to andre svenskere Krister Nordin og Mattias Jonson, men det er klart Magnus Svensson, der er de største forventninger til. Han er købt som det dyreste køb nogensinde i dansk fodbold på det tidspunkt. 12,5 mil. norske kr. er beløbet Brøndby skal af med til Viking, for den lille hårdtarbejdene svensker.
Magnus Svensson kommer til Brøndby i vinterpausen, hvor der skal købes forstærkninger, i kampen om guldet mod Herfølge. I den første halvsæson når han at blive fast mand på holdet og får spillet 15 kampe, det er under Åge Hareide ledelse.
Udover han er fast mand, er der ikke meget, der er positivt for Magnus Svensson. Brøndby taber kampen om guldet i sidste runde til Herfølge, og Magnus Svensson har slet ikke indfriet de forventninger, der var til ham. Sæsonen 2001/2002 bliver han sidste sæson i den gule Brøndby trøje, og det bliver en meget op og ned sæson for ham.
Han har mistet sin plads på midtbanen til Krister Nordin, men han bliver ofte brugt som indskifter under Åge Hareide. I april måned beslutter Åge Hareide at forlade Brøndby, fordi hans kone har fået kræft, og Tom Køhlert bliver brugt som træner resten af året. Det hjælper ikke Magnus Svensson meget, for han bliver kun brugt som indskifter.
Det hele ender dog godt, da Magnus Svensson og resten af Brøndby- holdet vinder mesterskabet. I sommerpausen vender Magnus Svensson så hjem til sin hjerteklub Halmstad, det var der hans karriere for alvor begyndte. Halmstad er også den klub, hvor man finder den efterhånden 37 årige Magnus Svensson, der stadig spiller på førsteholdet idag.
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
AVIS