Manchester City solgt

Manchester Citys ejer Thaksin Shinawatra har valgt at sælge den engelske Premier League-klub til et arabisk konsortium.



Manchester Citys ejer Thaksin Shinawatra har valgt at sælge den engelske Premier League-klub til et arabisk konsortium.

Det er Abu Dhabi United Group for Development and Investment (ADUG) fra De Forenede Arabiske Emirater, der har købt en del af klubben. Hvor stor, vides endnu ikke, men ifølge britiske medier tyder meget på, at Shinawatra fremover kun er mindretalsaktionær.

Manchester City har længe haft problemer med at købe og sælge spillere, uden at skulle låne penge fra private investorer, idet Shinawatras formue har været indefrosset i thailandske banker som følge af en korruptionsretssag mod ham.

Ydermere ventes de thailandske myndigheder snart at kræve den tidligere premierminister udleveret fra England til retsforfølgelse, hvilket betyder, at den engelske Premier League kan sætte spørgsmålstegn ved, om Thaksin Shinawatra overhovedet er værdig til at eje en Premier League-klub.

Det vides ikke, hvor meget ADUG har betalt for at få kontrol over Manchester City. Shinawatra købte klubben i juli sidste år for næsten 800 mio. kroner. Det ventes også, at de arabiske investorer er parate til at bruge mange penge på spillerindkøb.

Manchester City, der torsdag i sidste uge eliminerede FC Midtjylland i UEFA Cup, er i øjeblikket nummer tre i den engelske Premier League efter tre spillerunder.





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz