Manchester City solgt

Manchester Citys ejer Thaksin Shinawatra har valgt at sælge den engelske Premier League-klub til et arabisk konsortium.



Manchester Citys ejer Thaksin Shinawatra har valgt at sælge den engelske Premier League-klub til et arabisk konsortium.

Det er Abu Dhabi United Group for Development and Investment (ADUG) fra De Forenede Arabiske Emirater, der har købt en del af klubben. Hvor stor, vides endnu ikke, men ifølge britiske medier tyder meget på, at Shinawatra fremover kun er mindretalsaktionær.

Manchester City har længe haft problemer med at købe og sælge spillere, uden at skulle låne penge fra private investorer, idet Shinawatras formue har været indefrosset i thailandske banker som følge af en korruptionsretssag mod ham.

Ydermere ventes de thailandske myndigheder snart at kræve den tidligere premierminister udleveret fra England til retsforfølgelse, hvilket betyder, at den engelske Premier League kan sætte spørgsmålstegn ved, om Thaksin Shinawatra overhovedet er værdig til at eje en Premier League-klub.

Det vides ikke, hvor meget ADUG har betalt for at få kontrol over Manchester City. Shinawatra købte klubben i juli sidste år for næsten 800 mio. kroner. Det ventes også, at de arabiske investorer er parate til at bruge mange penge på spillerindkøb.

Manchester City, der torsdag i sidste uge eliminerede FC Midtjylland i UEFA Cup, er i øjeblikket nummer tre i den engelske Premier League efter tre spillerunder.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vender tilbage til skærmen

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: FC København jagter Michael Parker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Superliga-træner tilknytter agent