Manchester City solgt

Manchester Citys ejer Thaksin Shinawatra har valgt at sælge den engelske Premier League-klub til et arabisk konsortium.



Manchester Citys ejer Thaksin Shinawatra har valgt at sælge den engelske Premier League-klub til et arabisk konsortium.

Det er Abu Dhabi United Group for Development and Investment (ADUG) fra De Forenede Arabiske Emirater, der har købt en del af klubben. Hvor stor, vides endnu ikke, men ifølge britiske medier tyder meget på, at Shinawatra fremover kun er mindretalsaktionær.

Manchester City har længe haft problemer med at købe og sælge spillere, uden at skulle låne penge fra private investorer, idet Shinawatras formue har været indefrosset i thailandske banker som følge af en korruptionsretssag mod ham.

Ydermere ventes de thailandske myndigheder snart at kræve den tidligere premierminister udleveret fra England til retsforfølgelse, hvilket betyder, at den engelske Premier League kan sætte spørgsmålstegn ved, om Thaksin Shinawatra overhovedet er værdig til at eje en Premier League-klub.

Det vides ikke, hvor meget ADUG har betalt for at få kontrol over Manchester City. Shinawatra købte klubben i juli sidste år for næsten 800 mio. kroner. Det ventes også, at de arabiske investorer er parate til at bruge mange penge på spillerindkøb.

Manchester City, der torsdag i sidste uge eliminerede FC Midtjylland i UEFA Cup, er i øjeblikket nummer tre i den engelske Premier League efter tre spillerunder.





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Silkeborg IF – FC København

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Eriksen spottet – nu er der nyt

Brøndby IF – Viborg FF

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling

Stor ændring i AGF?

Christian Nørgaard tæt på skifte

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Han er en Superliga-stjerne in spe



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark