Mange ville købe SIF: Tror det er ‘piece of cake’

Silkeborg-direktør Kent Madsen har haft mange interesserede købere i telefonen, mailen og til kaffe.



SILKEBORG (Tipsbladet): Det har bestemt ikke give glæde blandt Silkeborg IF's fans, at kun en ekstraordinær generalforsamling 11. december nu står mellem klubben og et amerikansk ejerskab.

På Tipsbladets Instagram svarede 62 procent tirsdag, at det er 'en rigtig dårlig idé' med det amerikanske ejerskab, og Silkeborg-fans har protesteret direkte til klubben mod overtagelsen, der giver aktionærerne 120 millioner kroner for 80 procent af klubben.

Men selv om Trivela Groups køb af Silkeborg IF kom som en bombe, er det ikke en overraskelse, at Silkeborg IF kunne blive solgt.

Det sagde klubben højt og tydeligt i 2018, og selv om man ikke har haft konsulenter til at piske verden rundt for at finde rige investorer, har Silkeborg IF igen og igen været nævnt i dansk fodbold, når man diskuterede salg til udenlandske ejere.

Tipsbladet talte tirsdag med administrende direktør og storaktionær Kent Madsen om salget, og han understreger, at salget ikke sker ud af det blå eller som en pludselig indskydelse.

– Jeg kan ikke sige det helt præcist, men jeg vil tro, vi ligger på 10-12 stykker [henvendelser fra investorer], der så har været mere eller mindre lødige, siger Kent Madsen til Tipsbladet.

Foto: Alamy

– Der er nogle, der tror, det bare er et 'piece of cake' at lave en fodboldklub, der tjener penge. Og jer, der følger branchen, ved jo, at det er det ikke. Det kræver meget. Og grundlæggende er det vigtige her, at vi har fundet en partner, der ligesom os tænker langsigtet, siger Kent Madsen.

At det sker nu handler hverken om dårlig økonomi eller manglende lyst til at eje SIF, fortæller Kent Madsen, der har set ejerskabet og arbejdet med SIF som et livsværk.

Men i en Superliga, hvor rivalerne alle får flere penge mellem hænderne, giver det mening for Silkeborg at følge med.

– Der er jo et element af tilfældighed over det, for det er ikke os, der har opsøgt denne mulighed. Den kom til os for godt et år siden. Det blev mere og mere konkret og seriøst hen over 2024, især i de seneste måneder.

– Vi synes ikke, nogen kan sige, at vi er flakkere. Vi har været storaktionærer her i rigtig, rigtig mange år, hvor vi har lagt enormt meget tid i projektet. Man skal huske, at fra 2008 til 2016 var fodboldklubben en ret stor underskudsforretning, hvor vi fik et akkumuleret underskud i fodbolddelen på 122 millioner kroner. Det var vi nogen, der betalte. De penge har vi nu tjent igen, og det er klart, at når man skal sælge noget, er det bedre at sælge, når det går godt, end når det går skidt, siger Kent Madsen.

Silkeborg IF får en pengeindsprøjtning på omkring 40 millioner kroner sammen med købet af aktierne for 120 millioner kroner.

De nye ejere og den nuværende ledelse og ejerkreds i klubben understreger, at man vil beholde direktører og trænere, og at der ikke skal ske store forandringer i sportslig strategi eller rekruttering af spillere.



Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Chokerende, FCK – den er helt gal

Storklub vil have Filip Jörgensen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Roony Bardghji med drømmekamp

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Liverpool-træner er ked af prædikat

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet