Mange ville købe SIF: Tror det er ‘piece of cake’

Silkeborg-direktør Kent Madsen har haft mange interesserede købere i telefonen, mailen og til kaffe.



SILKEBORG (Tipsbladet): Det har bestemt ikke give glæde blandt Silkeborg IF's fans, at kun en ekstraordinær generalforsamling 11. december nu står mellem klubben og et amerikansk ejerskab.

På Tipsbladets Instagram svarede 62 procent tirsdag, at det er 'en rigtig dårlig idé' med det amerikanske ejerskab, og Silkeborg-fans har protesteret direkte til klubben mod overtagelsen, der giver aktionærerne 120 millioner kroner for 80 procent af klubben.

Men selv om Trivela Groups køb af Silkeborg IF kom som en bombe, er det ikke en overraskelse, at Silkeborg IF kunne blive solgt.

Det sagde klubben højt og tydeligt i 2018, og selv om man ikke har haft konsulenter til at piske verden rundt for at finde rige investorer, har Silkeborg IF igen og igen været nævnt i dansk fodbold, når man diskuterede salg til udenlandske ejere.

Tipsbladet talte tirsdag med administrende direktør og storaktionær Kent Madsen om salget, og han understreger, at salget ikke sker ud af det blå eller som en pludselig indskydelse.

– Jeg kan ikke sige det helt præcist, men jeg vil tro, vi ligger på 10-12 stykker [henvendelser fra investorer], der så har været mere eller mindre lødige, siger Kent Madsen til Tipsbladet.

Foto: Alamy

– Der er nogle, der tror, det bare er et 'piece of cake' at lave en fodboldklub, der tjener penge. Og jer, der følger branchen, ved jo, at det er det ikke. Det kræver meget. Og grundlæggende er det vigtige her, at vi har fundet en partner, der ligesom os tænker langsigtet, siger Kent Madsen.

At det sker nu handler hverken om dårlig økonomi eller manglende lyst til at eje SIF, fortæller Kent Madsen, der har set ejerskabet og arbejdet med SIF som et livsværk.

Men i en Superliga, hvor rivalerne alle får flere penge mellem hænderne, giver det mening for Silkeborg at følge med.

– Der er jo et element af tilfældighed over det, for det er ikke os, der har opsøgt denne mulighed. Den kom til os for godt et år siden. Det blev mere og mere konkret og seriøst hen over 2024, især i de seneste måneder.

– Vi synes ikke, nogen kan sige, at vi er flakkere. Vi har været storaktionærer her i rigtig, rigtig mange år, hvor vi har lagt enormt meget tid i projektet. Man skal huske, at fra 2008 til 2016 var fodboldklubben en ret stor underskudsforretning, hvor vi fik et akkumuleret underskud i fodbolddelen på 122 millioner kroner. Det var vi nogen, der betalte. De penge har vi nu tjent igen, og det er klart, at når man skal sælge noget, er det bedre at sælge, når det går godt, end når det går skidt, siger Kent Madsen.

Silkeborg IF får en pengeindsprøjtning på omkring 40 millioner kroner sammen med købet af aktierne for 120 millioner kroner.

De nye ejere og den nuværende ledelse og ejerkreds i klubben understreger, at man vil beholde direktører og trænere, og at der ikke skal ske store forandringer i sportslig strategi eller rekruttering af spillere.





LIVE

LIVE: Reagerer på vilde anklager

Brian Riemer giver klar besked

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring

LIVE: Reagerer på vilde anklager

I svime: Som en ny spiller

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Narteys krav til ny kontrakt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Froholdt på tavlen i storkamp

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

I chok: Har aldrig set lignende



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Var direkte fra træningsbanen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Alpha retter hård kritik

– Han har måske været lagt lidt på is

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne