SILKEBORG (Tipsbladet): Det har bestemt ikke give glæde blandt Silkeborg IF's fans, at kun en ekstraordinær generalforsamling 11. december nu står mellem klubben og et amerikansk ejerskab.
På Tipsbladets Instagram svarede 62 procent tirsdag, at det er 'en rigtig dårlig idé' med det amerikanske ejerskab, og Silkeborg-fans har protesteret direkte til klubben mod overtagelsen, der giver aktionærerne 120 millioner kroner for 80 procent af klubben.
Men selv om Trivela Groups køb af Silkeborg IF kom som en bombe, er det ikke en overraskelse, at Silkeborg IF kunne blive solgt.
Det sagde klubben højt og tydeligt i 2018, og selv om man ikke har haft konsulenter til at piske verden rundt for at finde rige investorer, har Silkeborg IF igen og igen været nævnt i dansk fodbold, når man diskuterede salg til udenlandske ejere.
Tipsbladet talte tirsdag med administrende direktør og storaktionær Kent Madsen om salget, og han understreger, at salget ikke sker ud af det blå eller som en pludselig indskydelse.
– Jeg kan ikke sige det helt præcist, men jeg vil tro, vi ligger på 10-12 stykker [henvendelser fra investorer], der så har været mere eller mindre lødige, siger Kent Madsen til Tipsbladet.
– Der er nogle, der tror, det bare er et 'piece of cake' at lave en fodboldklub, der tjener penge. Og jer, der følger branchen, ved jo, at det er det ikke. Det kræver meget. Og grundlæggende er det vigtige her, at vi har fundet en partner, der ligesom os tænker langsigtet, siger Kent Madsen.
At det sker nu handler hverken om dårlig økonomi eller manglende lyst til at eje SIF, fortæller Kent Madsen, der har set ejerskabet og arbejdet med SIF som et livsværk.
Men i en Superliga, hvor rivalerne alle får flere penge mellem hænderne, giver det mening for Silkeborg at følge med.
– Der er jo et element af tilfældighed over det, for det er ikke os, der har opsøgt denne mulighed. Den kom til os for godt et år siden. Det blev mere og mere konkret og seriøst hen over 2024, især i de seneste måneder.
– Vi synes ikke, nogen kan sige, at vi er flakkere. Vi har været storaktionærer her i rigtig, rigtig mange år, hvor vi har lagt enormt meget tid i projektet. Man skal huske, at fra 2008 til 2016 var fodboldklubben en ret stor underskudsforretning, hvor vi fik et akkumuleret underskud i fodbolddelen på 122 millioner kroner. Det var vi nogen, der betalte. De penge har vi nu tjent igen, og det er klart, at når man skal sælge noget, er det bedre at sælge, når det går godt, end når det går skidt, siger Kent Madsen.
Silkeborg IF får en pengeindsprøjtning på omkring 40 millioner kroner sammen med købet af aktierne for 120 millioner kroner.
De nye ejere og den nuværende ledelse og ejerkreds i klubben understreger, at man vil beholde direktører og trænere, og at der ikke skal ske store forandringer i sportslig strategi eller rekruttering af spillere.
LIVE
TransferLIVE: I dialog med dansk profil
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED