SILKEBORG (Tipsbladet): Det har bestemt ikke give glæde blandt Silkeborg IF's fans, at kun en ekstraordinær generalforsamling 11. december nu står mellem klubben og et amerikansk ejerskab.
På Tipsbladets Instagram svarede 62 procent tirsdag, at det er 'en rigtig dårlig idé' med det amerikanske ejerskab, og Silkeborg-fans har protesteret direkte til klubben mod overtagelsen, der giver aktionærerne 120 millioner kroner for 80 procent af klubben.
Men selv om Trivela Groups køb af Silkeborg IF kom som en bombe, er det ikke en overraskelse, at Silkeborg IF kunne blive solgt.
Det sagde klubben højt og tydeligt i 2018, og selv om man ikke har haft konsulenter til at piske verden rundt for at finde rige investorer, har Silkeborg IF igen og igen været nævnt i dansk fodbold, når man diskuterede salg til udenlandske ejere.
Tipsbladet talte tirsdag med administrende direktør og storaktionær Kent Madsen om salget, og han understreger, at salget ikke sker ud af det blå eller som en pludselig indskydelse.
– Jeg kan ikke sige det helt præcist, men jeg vil tro, vi ligger på 10-12 stykker [henvendelser fra investorer], der så har været mere eller mindre lødige, siger Kent Madsen til Tipsbladet.
– Der er nogle, der tror, det bare er et 'piece of cake' at lave en fodboldklub, der tjener penge. Og jer, der følger branchen, ved jo, at det er det ikke. Det kræver meget. Og grundlæggende er det vigtige her, at vi har fundet en partner, der ligesom os tænker langsigtet, siger Kent Madsen.
At det sker nu handler hverken om dårlig økonomi eller manglende lyst til at eje SIF, fortæller Kent Madsen, der har set ejerskabet og arbejdet med SIF som et livsværk.
Men i en Superliga, hvor rivalerne alle får flere penge mellem hænderne, giver det mening for Silkeborg at følge med.
– Der er jo et element af tilfældighed over det, for det er ikke os, der har opsøgt denne mulighed. Den kom til os for godt et år siden. Det blev mere og mere konkret og seriøst hen over 2024, især i de seneste måneder.
– Vi synes ikke, nogen kan sige, at vi er flakkere. Vi har været storaktionærer her i rigtig, rigtig mange år, hvor vi har lagt enormt meget tid i projektet. Man skal huske, at fra 2008 til 2016 var fodboldklubben en ret stor underskudsforretning, hvor vi fik et akkumuleret underskud i fodbolddelen på 122 millioner kroner. Det var vi nogen, der betalte. De penge har vi nu tjent igen, og det er klart, at når man skal sælge noget, er det bedre at sælge, når det går godt, end når det går skidt, siger Kent Madsen.
Silkeborg IF får en pengeindsprøjtning på omkring 40 millioner kroner sammen med købet af aktierne for 120 millioner kroner.
De nye ejere og den nuværende ledelse og ejerkreds i klubben understreger, at man vil beholde direktører og trænere, og at der ikke skal ske store forandringer i sportslig strategi eller rekruttering af spillere.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
AVIS
De vil have Jelert
Her er FCK’s næste modstander i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Franco Baresi er død
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TRANSFER
Superliga-retur?
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FANKLUBBEN