Mangemillionær i Danmark: Nu skal jeg være medejer

Rigmanden Gelu Sulugiuc, der har tjent mange millioner på at sælge dansk firma, har købt sig ind i en fodboldklub.



Den rumænske storklub FC Dinamo Bukarest er på vej mod fordums styrke og har fået danske millioner i klubkassen.

Gelu Sulugiuc, der er bosat i Danmark og har tjent en formue på at sælge det danske firma PLX AI, har nemlig købt sig ind i selskabet Red&White, der ejer 80 procent af fodboldklubben Dinamo Bukarest.

Det skriver mediet Ziarul Financiar.

– Jeg har lagt mærke til klubbens udvikling, og jeg har set, at de har kontaktet andre investorer, som jeg har talt med. Vi har haft samtaler de seneste to måneder, og til sidst blev jeg medejer. Jeg er her for det lange stræk og ønsker at få Dinamo ud af økonomiske vanskeligheder og se dem have succes.

– Jeg vil have os til at blive Østeuropas Ajax, som skal skabe spillere til førsteholdet, landsholdet og sørge for, at vi kæmper med om titlen hvert år. Vi vinder formentlig ikke i år, men jeg er sikker på, at vi vil vinde i de kommende år, siger Gelu Sulugiuc til Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc er fra Rumænien, mens hans danske historie starter i 2006, hvor han fik arbejde hos Reuters. I 2009 fik han job i Bloomberg Danmark og i 2019 startede han så firmaet PLX AI med sin kompagnon Nicolai Bjerre Pedersen.

Tre år senere solgte de PLX AI til Thomson Reuters. Ifølge Finans har Gelu Sulugiuc bogført en gevinst på 77,7 millioner kroner efter salget i 2022.

– Det er ikke muligt for dig at fastslå den faktiske pris for salget af PLX AI til Thomson Reuters (baseret på Gelu Sulugiucs nye regnskab, red.). Jeg kan ikke kommentere yderligere på denne sag, skrev han dengang i en mail til Finans.

Sikkert er det dog, at Gelu Sulugiuc har købt sig ind i FC Dinamo Bukarest, hvor han kommer til at have en tilbagetrukket rolle, da han har stor tiltro til måden, tingene bliver gjort på nu, skriver Ziarul Financiar.

Ifølge samme medie har Gelu Sulugiuc erhvervet sig 5 procent af selskabet bag Dinamo Bukarest, Red&White. En procentdel der har kostet ham et sted mellem 7,5 og 11 millioner kroner, skriver Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc overværede også for nyligt FC Dinamos kamp mod FCSB, som endte med et nederlag på 1-2. Han bor fortsat i Danmark.





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bayern München på plads til Superliga-brag

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Randers FC – Silkeborg IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag