Mangemillionær i Danmark: Nu skal jeg være medejer

Rigmanden Gelu Sulugiuc, der har tjent mange millioner på at sælge dansk firma, har købt sig ind i en fodboldklub.



Den rumænske storklub FC Dinamo Bukarest er på vej mod fordums styrke og har fået danske millioner i klubkassen.

Gelu Sulugiuc, der er bosat i Danmark og har tjent en formue på at sælge det danske firma PLX AI, har nemlig købt sig ind i selskabet Red&White, der ejer 80 procent af fodboldklubben Dinamo Bukarest.

Det skriver mediet Ziarul Financiar.

– Jeg har lagt mærke til klubbens udvikling, og jeg har set, at de har kontaktet andre investorer, som jeg har talt med. Vi har haft samtaler de seneste to måneder, og til sidst blev jeg medejer. Jeg er her for det lange stræk og ønsker at få Dinamo ud af økonomiske vanskeligheder og se dem have succes.

– Jeg vil have os til at blive Østeuropas Ajax, som skal skabe spillere til førsteholdet, landsholdet og sørge for, at vi kæmper med om titlen hvert år. Vi vinder formentlig ikke i år, men jeg er sikker på, at vi vil vinde i de kommende år, siger Gelu Sulugiuc til Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc er fra Rumænien, mens hans danske historie starter i 2006, hvor han fik arbejde hos Reuters. I 2009 fik han job i Bloomberg Danmark og i 2019 startede han så firmaet PLX AI med sin kompagnon Nicolai Bjerre Pedersen.

Tre år senere solgte de PLX AI til Thomson Reuters. Ifølge Finans har Gelu Sulugiuc bogført en gevinst på 77,7 millioner kroner efter salget i 2022.

– Det er ikke muligt for dig at fastslå den faktiske pris for salget af PLX AI til Thomson Reuters (baseret på Gelu Sulugiucs nye regnskab, red.). Jeg kan ikke kommentere yderligere på denne sag, skrev han dengang i en mail til Finans.

Sikkert er det dog, at Gelu Sulugiuc har købt sig ind i FC Dinamo Bukarest, hvor han kommer til at have en tilbagetrukket rolle, da han har stor tiltro til måden, tingene bliver gjort på nu, skriver Ziarul Financiar.

Ifølge samme medie har Gelu Sulugiuc erhvervet sig 5 procent af selskabet bag Dinamo Bukarest, Red&White. En procentdel der har kostet ham et sted mellem 7,5 og 11 millioner kroner, skriver Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc overværede også for nyligt FC Dinamos kamp mod FCSB, som endte med et nederlag på 1-2. Han bor fortsat i Danmark.





“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste


Brøndby kunne aldrig taberdømmes mandag

– Det er et kæmpe problem, FCK!

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Brøndby får bøde for konfetti

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Har talt ud med Daniel Wass

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

‘Jeg forlader holdet’

Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november

FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Skidt nyt for Andreas Christensen

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Bekræfter transfer

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Skrækkeligt Napoli-nyt

‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

‘Nærmest et karaktermord’

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Lionel Messi i stor kovending?

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

Tophold jagter to danskere

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Scoring af Ekene Chukwuani

Brendan Rodgers siger op i Celtic

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale