Mangemillionær i Danmark: Nu skal jeg være medejer

Rigmanden Gelu Sulugiuc, der har tjent mange millioner på at sælge dansk firma, har købt sig ind i en fodboldklub.



Den rumænske storklub FC Dinamo Bukarest er på vej mod fordums styrke og har fået danske millioner i klubkassen.

Gelu Sulugiuc, der er bosat i Danmark og har tjent en formue på at sælge det danske firma PLX AI, har nemlig købt sig ind i selskabet Red&White, der ejer 80 procent af fodboldklubben Dinamo Bukarest.

Det skriver mediet Ziarul Financiar.

– Jeg har lagt mærke til klubbens udvikling, og jeg har set, at de har kontaktet andre investorer, som jeg har talt med. Vi har haft samtaler de seneste to måneder, og til sidst blev jeg medejer. Jeg er her for det lange stræk og ønsker at få Dinamo ud af økonomiske vanskeligheder og se dem have succes.

– Jeg vil have os til at blive Østeuropas Ajax, som skal skabe spillere til førsteholdet, landsholdet og sørge for, at vi kæmper med om titlen hvert år. Vi vinder formentlig ikke i år, men jeg er sikker på, at vi vil vinde i de kommende år, siger Gelu Sulugiuc til Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc er fra Rumænien, mens hans danske historie starter i 2006, hvor han fik arbejde hos Reuters. I 2009 fik han job i Bloomberg Danmark og i 2019 startede han så firmaet PLX AI med sin kompagnon Nicolai Bjerre Pedersen.

Tre år senere solgte de PLX AI til Thomson Reuters. Ifølge Finans har Gelu Sulugiuc bogført en gevinst på 77,7 millioner kroner efter salget i 2022.

– Det er ikke muligt for dig at fastslå den faktiske pris for salget af PLX AI til Thomson Reuters (baseret på Gelu Sulugiucs nye regnskab, red.). Jeg kan ikke kommentere yderligere på denne sag, skrev han dengang i en mail til Finans.

Sikkert er det dog, at Gelu Sulugiuc har købt sig ind i FC Dinamo Bukarest, hvor han kommer til at have en tilbagetrukket rolle, da han har stor tiltro til måden, tingene bliver gjort på nu, skriver Ziarul Financiar.

Ifølge samme medie har Gelu Sulugiuc erhvervet sig 5 procent af selskabet bag Dinamo Bukarest, Red&White. En procentdel der har kostet ham et sted mellem 7,5 og 11 millioner kroner, skriver Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc overværede også for nyligt FC Dinamos kamp mod FCSB, som endte med et nederlag på 1-2. Han bor fortsat i Danmark.



Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Manchester United rasende

Brøndby bekræfter salg

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

– Overdrevet og unuanceret

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Hård kritik af FC København-stjerne

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt