Mangemillionær i Danmark: Nu skal jeg være medejer

Rigmanden Gelu Sulugiuc, der har tjent mange millioner på at sælge dansk firma, har købt sig ind i en fodboldklub.



Den rumænske storklub FC Dinamo Bukarest er på vej mod fordums styrke og har fået danske millioner i klubkassen.

Gelu Sulugiuc, der er bosat i Danmark og har tjent en formue på at sælge det danske firma PLX AI, har nemlig købt sig ind i selskabet Red&White, der ejer 80 procent af fodboldklubben Dinamo Bukarest.

Det skriver mediet Ziarul Financiar.

– Jeg har lagt mærke til klubbens udvikling, og jeg har set, at de har kontaktet andre investorer, som jeg har talt med. Vi har haft samtaler de seneste to måneder, og til sidst blev jeg medejer. Jeg er her for det lange stræk og ønsker at få Dinamo ud af økonomiske vanskeligheder og se dem have succes.

– Jeg vil have os til at blive Østeuropas Ajax, som skal skabe spillere til førsteholdet, landsholdet og sørge for, at vi kæmper med om titlen hvert år. Vi vinder formentlig ikke i år, men jeg er sikker på, at vi vil vinde i de kommende år, siger Gelu Sulugiuc til Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc er fra Rumænien, mens hans danske historie starter i 2006, hvor han fik arbejde hos Reuters. I 2009 fik han job i Bloomberg Danmark og i 2019 startede han så firmaet PLX AI med sin kompagnon Nicolai Bjerre Pedersen.

Tre år senere solgte de PLX AI til Thomson Reuters. Ifølge Finans har Gelu Sulugiuc bogført en gevinst på 77,7 millioner kroner efter salget i 2022.

– Det er ikke muligt for dig at fastslå den faktiske pris for salget af PLX AI til Thomson Reuters (baseret på Gelu Sulugiucs nye regnskab, red.). Jeg kan ikke kommentere yderligere på denne sag, skrev han dengang i en mail til Finans.

Sikkert er det dog, at Gelu Sulugiuc har købt sig ind i FC Dinamo Bukarest, hvor han kommer til at have en tilbagetrukket rolle, da han har stor tiltro til måden, tingene bliver gjort på nu, skriver Ziarul Financiar.

Ifølge samme medie har Gelu Sulugiuc erhvervet sig 5 procent af selskabet bag Dinamo Bukarest, Red&White. En procentdel der har kostet ham et sted mellem 7,5 og 11 millioner kroner, skriver Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc overværede også for nyligt FC Dinamos kamp mod FCSB, som endte med et nederlag på 1-2. Han bor fortsat i Danmark.



Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FC København scorer 16 millioner kroner

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Bekræftet: Færdig

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi