Mangemillionær i Danmark: Nu skal jeg være medejer

Rigmanden Gelu Sulugiuc, der har tjent mange millioner på at sælge dansk firma, har købt sig ind i en fodboldklub.



Den rumænske storklub FC Dinamo Bukarest er på vej mod fordums styrke og har fået danske millioner i klubkassen.

Gelu Sulugiuc, der er bosat i Danmark og har tjent en formue på at sælge det danske firma PLX AI, har nemlig købt sig ind i selskabet Red&White, der ejer 80 procent af fodboldklubben Dinamo Bukarest.

Det skriver mediet Ziarul Financiar.

– Jeg har lagt mærke til klubbens udvikling, og jeg har set, at de har kontaktet andre investorer, som jeg har talt med. Vi har haft samtaler de seneste to måneder, og til sidst blev jeg medejer. Jeg er her for det lange stræk og ønsker at få Dinamo ud af økonomiske vanskeligheder og se dem have succes.

– Jeg vil have os til at blive Østeuropas Ajax, som skal skabe spillere til førsteholdet, landsholdet og sørge for, at vi kæmper med om titlen hvert år. Vi vinder formentlig ikke i år, men jeg er sikker på, at vi vil vinde i de kommende år, siger Gelu Sulugiuc til Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc er fra Rumænien, mens hans danske historie starter i 2006, hvor han fik arbejde hos Reuters. I 2009 fik han job i Bloomberg Danmark og i 2019 startede han så firmaet PLX AI med sin kompagnon Nicolai Bjerre Pedersen.

Tre år senere solgte de PLX AI til Thomson Reuters. Ifølge Finans har Gelu Sulugiuc bogført en gevinst på 77,7 millioner kroner efter salget i 2022.

– Det er ikke muligt for dig at fastslå den faktiske pris for salget af PLX AI til Thomson Reuters (baseret på Gelu Sulugiucs nye regnskab, red.). Jeg kan ikke kommentere yderligere på denne sag, skrev han dengang i en mail til Finans.

Sikkert er det dog, at Gelu Sulugiuc har købt sig ind i FC Dinamo Bukarest, hvor han kommer til at have en tilbagetrukket rolle, da han har stor tiltro til måden, tingene bliver gjort på nu, skriver Ziarul Financiar.

Ifølge samme medie har Gelu Sulugiuc erhvervet sig 5 procent af selskabet bag Dinamo Bukarest, Red&White. En procentdel der har kostet ham et sted mellem 7,5 og 11 millioner kroner, skriver Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc overværede også for nyligt FC Dinamos kamp mod FCSB, som endte med et nederlag på 1-2. Han bor fortsat i Danmark.





Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok




LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Det er et møghold!

‘Det er en gave for Danmark’

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Sendt hjem fra FC København-træning

Klar på United-transfer? Profil har ét krav



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Vil du være multimillionær?’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Hele holdet er trygge ved ham

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Her begynder næste sæson i Superligaen

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM