Mangemillionær i Danmark: Nu skal jeg være medejer

Rigmanden Gelu Sulugiuc, der har tjent mange millioner på at sælge dansk firma, har købt sig ind i en fodboldklub.



Den rumænske storklub FC Dinamo Bukarest er på vej mod fordums styrke og har fået danske millioner i klubkassen.

Gelu Sulugiuc, der er bosat i Danmark og har tjent en formue på at sælge det danske firma PLX AI, har nemlig købt sig ind i selskabet Red&White, der ejer 80 procent af fodboldklubben Dinamo Bukarest.

Det skriver mediet Ziarul Financiar.

– Jeg har lagt mærke til klubbens udvikling, og jeg har set, at de har kontaktet andre investorer, som jeg har talt med. Vi har haft samtaler de seneste to måneder, og til sidst blev jeg medejer. Jeg er her for det lange stræk og ønsker at få Dinamo ud af økonomiske vanskeligheder og se dem have succes.

– Jeg vil have os til at blive Østeuropas Ajax, som skal skabe spillere til førsteholdet, landsholdet og sørge for, at vi kæmper med om titlen hvert år. Vi vinder formentlig ikke i år, men jeg er sikker på, at vi vil vinde i de kommende år, siger Gelu Sulugiuc til Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc er fra Rumænien, mens hans danske historie starter i 2006, hvor han fik arbejde hos Reuters. I 2009 fik han job i Bloomberg Danmark og i 2019 startede han så firmaet PLX AI med sin kompagnon Nicolai Bjerre Pedersen.

Tre år senere solgte de PLX AI til Thomson Reuters. Ifølge Finans har Gelu Sulugiuc bogført en gevinst på 77,7 millioner kroner efter salget i 2022.

– Det er ikke muligt for dig at fastslå den faktiske pris for salget af PLX AI til Thomson Reuters (baseret på Gelu Sulugiucs nye regnskab, red.). Jeg kan ikke kommentere yderligere på denne sag, skrev han dengang i en mail til Finans.

Sikkert er det dog, at Gelu Sulugiuc har købt sig ind i FC Dinamo Bukarest, hvor han kommer til at have en tilbagetrukket rolle, da han har stor tiltro til måden, tingene bliver gjort på nu, skriver Ziarul Financiar.

Ifølge samme medie har Gelu Sulugiuc erhvervet sig 5 procent af selskabet bag Dinamo Bukarest, Red&White. En procentdel der har kostet ham et sted mellem 7,5 og 11 millioner kroner, skriver Ziarul Financiar.

Gelu Sulugiuc overværede også for nyligt FC Dinamos kamp mod FCSB, som endte med et nederlag på 1-2. Han bor fortsat i Danmark.





LIVE: AGF er pressede




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Her kan du se AGF mod Sabah FK



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Stor ændring i AGF?

Revser Alexander Zorniger

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

FCM-transfer i fare