Et lunkent forårsophold i Hibernian og en sommer uden klub.
Man forstår, hvis Emiliano Marcondes lige skal bruge de næste uger på at komme helt op i gear igen i Norwich, som hentede ham for en uge siden, og gav ham lyndebut i lørdagens sejr over Hull.
Men det er ikke sådan, at fans i Norwich bekymrer sig om Marcondes' manglende kampform og det faktum, at hans bedste præstationer ligger rigelig tid tilbage i karrieren.
Årsagen? Johannes Hoff Thorup. Det forklarer Connor Southwell, der dækker klubben indgående for medier som eksempelvis PinkUn.
– Det bekymrer dem ikke så meget, for der er en stor tro på, at Johannes kan få det bedste frem i spillere, siger han til Tipsbladet, inden han bliver mere konkret på Marcondes:
– Det faktum, at han har en masse erfaring, er rykket op to gange før og spillet Premier League for nylig, selv om det ikke var meget, tæller op. Norwichs fans kender hans navn, også selv om de måske ikke ved så meget om ham som spiller.
– Der er en tillid til Johannes. Hans fortid i de sidste par år afføder ikke så stor bekymring, som der kunne have været, hvis der havde været en anden cheftræner.
Løftede øjenbryn
I forbindelse med skiftet blev der lagt stor vægt på, at Marcondes kan bruges på flere forskellige måder i Norwichs offensiv, og her stemmer Southwell i.
Marcondes kan både aflaste stjerneangriberen Josh Sargent på toppen, han kan spille som en af kanterne, der trækker så meget ind, at de nærmest spiller tiere, eller han kan spille centralt som otter, hvor man er helt tæt på angriberen, hvilket både Oscar Schwartau og Anis Slimane har gjort.
Journalisten har da også bemærket et skift i den måde, som folk i Norwich ser "købet" på.
– Reaktionerne var blandede. Han blev selvfølgelig rygtet til dem i løbet af sommeren, og han kender Johannes ret godt. Men når du henter en spiller i oktober eller udenfor transfervinduet, bliver der altid løftet et øjenbryn.
– Der er en forståelse af Norwichs situation, hvor de har en del skader til de offensive spillere. Han har næsten spillet 100 kampe i Championship, er rykket op to gange, er meget talentfuld og så kan han spille på en masse positioner. Han behøver ikke tid til at lære trænerens spillestil at kende.
– Nu er det vendt til spænding, lyder det fra Southwell.
Han spår også, at Marcondes sagtens kan blive en starter, når han først kommer i kampform.
Starten var lovende, og Marcondes fik vist sig godt frem, selv om han ikke fik mange minutter mod Hull.

TransferLIVE: Færdig i Real Madrid?

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

På vej til Superligaen?

De henter Christian Gytkjær

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Afsløring: AaB byder på Andreas Maarup

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Kan købes til spotpris

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Sejr til Brøndby

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Går i flæsket på Erik ten Hag

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

FC København bekræfter

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På jagt efter Superliga-stjerne

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Officielt: FC København henter Suzuki

FC København henter stortalent i Malmö FF

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Tottenham præsenterer FC København-emne

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

EM-vært kan straffe finsk sisu

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Skjelmose i chok over tidstab

Tadej Pogacar smadrer Jonas Vingegaard

Carlo Ancelotti idømt et års fængsel

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Lyngby Boldklub flyver ny angriber ind

Fyret!

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Officielt: FC København henter Kotarski

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Dublin sætter sig på Belfast