Et lunkent forårsophold i Hibernian og en sommer uden klub.
Man forstår, hvis Emiliano Marcondes lige skal bruge de næste uger på at komme helt op i gear igen i Norwich, som hentede ham for en uge siden, og gav ham lyndebut i lørdagens sejr over Hull.
Men det er ikke sådan, at fans i Norwich bekymrer sig om Marcondes' manglende kampform og det faktum, at hans bedste præstationer ligger rigelig tid tilbage i karrieren.
Årsagen? Johannes Hoff Thorup. Det forklarer Connor Southwell, der dækker klubben indgående for medier som eksempelvis PinkUn.
– Det bekymrer dem ikke så meget, for der er en stor tro på, at Johannes kan få det bedste frem i spillere, siger han til Tipsbladet, inden han bliver mere konkret på Marcondes:
– Det faktum, at han har en masse erfaring, er rykket op to gange før og spillet Premier League for nylig, selv om det ikke var meget, tæller op. Norwichs fans kender hans navn, også selv om de måske ikke ved så meget om ham som spiller.
– Der er en tillid til Johannes. Hans fortid i de sidste par år afføder ikke så stor bekymring, som der kunne have været, hvis der havde været en anden cheftræner.
Løftede øjenbryn
I forbindelse med skiftet blev der lagt stor vægt på, at Marcondes kan bruges på flere forskellige måder i Norwichs offensiv, og her stemmer Southwell i.
Marcondes kan både aflaste stjerneangriberen Josh Sargent på toppen, han kan spille som en af kanterne, der trækker så meget ind, at de nærmest spiller tiere, eller han kan spille centralt som otter, hvor man er helt tæt på angriberen, hvilket både Oscar Schwartau og Anis Slimane har gjort.

Journalisten har da også bemærket et skift i den måde, som folk i Norwich ser "købet" på.
– Reaktionerne var blandede. Han blev selvfølgelig rygtet til dem i løbet af sommeren, og han kender Johannes ret godt. Men når du henter en spiller i oktober eller udenfor transfervinduet, bliver der altid løftet et øjenbryn.
– Der er en forståelse af Norwichs situation, hvor de har en del skader til de offensive spillere. Han har næsten spillet 100 kampe i Championship, er rykket op to gange, er meget talentfuld og så kan han spille på en masse positioner. Han behøver ikke tid til at lære trænerens spillestil at kende.
– Nu er det vendt til spænding, lyder det fra Southwell.
Han spår også, at Marcondes sagtens kan blive en starter, når han først kommer i kampform.
Starten var lovende, og Marcondes fik vist sig godt frem, selv om han ikke fik mange minutter mod Hull.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER