Marcondes-håb: Der bliver altid løftet et øjenbryn

Stemningen omkring Emiliano Marcondes' skifte til Norwich har hurtigt vendt sig.



Et lunkent forårsophold i Hibernian og en sommer uden klub. 

Man forstår, hvis Emiliano Marcondes lige skal bruge de næste uger på at komme helt op i gear igen i Norwich, som hentede ham for en uge siden, og gav ham lyndebut i lørdagens sejr over Hull. 

Men det er ikke sådan, at fans i Norwich bekymrer sig om Marcondes' manglende kampform og det faktum, at hans bedste præstationer ligger rigelig tid tilbage i karrieren.

Årsagen? Johannes Hoff Thorup. Det forklarer Connor Southwell, der dækker klubben indgående for medier som eksempelvis PinkUn. 

– Det bekymrer dem ikke så meget, for der er en stor tro på, at Johannes kan få det bedste frem i spillere, siger han til Tipsbladet, inden han bliver mere konkret på Marcondes:

– Det faktum, at han har en masse erfaring, er rykket op to gange før og spillet Premier League for nylig, selv om det ikke var meget, tæller op. Norwichs fans kender hans navn, også selv om de måske ikke ved så meget om ham som spiller.

– Der er en tillid til Johannes. Hans fortid i de sidste par år afføder ikke så stor bekymring, som der kunne have været, hvis der havde været en anden cheftræner.

Løftede øjenbryn
I forbindelse med skiftet blev der lagt stor vægt på, at Marcondes kan bruges på flere forskellige måder i Norwichs offensiv, og her stemmer Southwell i.

Marcondes kan både aflaste stjerneangriberen Josh Sargent på toppen, han kan spille som en af kanterne, der trækker så meget ind, at de nærmest spiller tiere, eller han kan spille centralt som otter, hvor man er helt tæt på angriberen, hvilket både Oscar Schwartau og Anis Slimane har gjort. 

278040

Marcondes fik lyndebut for snart en uge siden i 4-0-sejren over Hull. Foto: Alamy

Journalisten har da også bemærket et skift i den måde, som folk i Norwich ser "købet" på. 

– Reaktionerne var blandede. Han blev selvfølgelig rygtet til dem i løbet af sommeren, og han kender Johannes ret godt. Men når du henter en spiller i oktober eller udenfor transfervinduet, bliver der altid løftet et øjenbryn.

– Der er en forståelse af Norwichs situation, hvor de har en del skader til de offensive spillere. Han har næsten spillet 100 kampe i Championship, er rykket op to gange, er meget talentfuld og så kan han spille på en masse positioner. Han behøver ikke tid til at lære trænerens spillestil at kende.

– Nu er det vendt til spænding, lyder det fra Southwell.

Han spår også, at Marcondes sagtens kan blive en starter, når han først kommer i kampform. 

Starten var lovende, og Marcondes fik vist sig godt frem, selv om han ikke fik mange minutter mod Hull. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Scorer kassen på dansk drømmeskifte