Et lunkent forårsophold i Hibernian og en sommer uden klub.
Man forstår, hvis Emiliano Marcondes lige skal bruge de næste uger på at komme helt op i gear igen i Norwich, som hentede ham for en uge siden, og gav ham lyndebut i lørdagens sejr over Hull.
Men det er ikke sådan, at fans i Norwich bekymrer sig om Marcondes' manglende kampform og det faktum, at hans bedste præstationer ligger rigelig tid tilbage i karrieren.
Årsagen? Johannes Hoff Thorup. Det forklarer Connor Southwell, der dækker klubben indgående for medier som eksempelvis PinkUn.
– Det bekymrer dem ikke så meget, for der er en stor tro på, at Johannes kan få det bedste frem i spillere, siger han til Tipsbladet, inden han bliver mere konkret på Marcondes:
– Det faktum, at han har en masse erfaring, er rykket op to gange før og spillet Premier League for nylig, selv om det ikke var meget, tæller op. Norwichs fans kender hans navn, også selv om de måske ikke ved så meget om ham som spiller.
– Der er en tillid til Johannes. Hans fortid i de sidste par år afføder ikke så stor bekymring, som der kunne have været, hvis der havde været en anden cheftræner.
Løftede øjenbryn
I forbindelse med skiftet blev der lagt stor vægt på, at Marcondes kan bruges på flere forskellige måder i Norwichs offensiv, og her stemmer Southwell i.
Marcondes kan både aflaste stjerneangriberen Josh Sargent på toppen, han kan spille som en af kanterne, der trækker så meget ind, at de nærmest spiller tiere, eller han kan spille centralt som otter, hvor man er helt tæt på angriberen, hvilket både Oscar Schwartau og Anis Slimane har gjort.

Journalisten har da også bemærket et skift i den måde, som folk i Norwich ser "købet" på.
– Reaktionerne var blandede. Han blev selvfølgelig rygtet til dem i løbet af sommeren, og han kender Johannes ret godt. Men når du henter en spiller i oktober eller udenfor transfervinduet, bliver der altid løftet et øjenbryn.
– Der er en forståelse af Norwichs situation, hvor de har en del skader til de offensive spillere. Han har næsten spillet 100 kampe i Championship, er rykket op to gange, er meget talentfuld og så kan han spille på en masse positioner. Han behøver ikke tid til at lære trænerens spillestil at kende.
– Nu er det vendt til spænding, lyder det fra Southwell.
Han spår også, at Marcondes sagtens kan blive en starter, når han først kommer i kampform.
Starten var lovende, og Marcondes fik vist sig godt frem, selv om han ikke fik mange minutter mod Hull.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Riemer reagerer på stor landsholdschok
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Fik blackout på Brøndby Stadion
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie