Marcondes-håb: Der bliver altid løftet et øjenbryn

Stemningen omkring Emiliano Marcondes' skifte til Norwich har hurtigt vendt sig.



Et lunkent forårsophold i Hibernian og en sommer uden klub. 

Man forstår, hvis Emiliano Marcondes lige skal bruge de næste uger på at komme helt op i gear igen i Norwich, som hentede ham for en uge siden, og gav ham lyndebut i lørdagens sejr over Hull. 

Men det er ikke sådan, at fans i Norwich bekymrer sig om Marcondes' manglende kampform og det faktum, at hans bedste præstationer ligger rigelig tid tilbage i karrieren.

Årsagen? Johannes Hoff Thorup. Det forklarer Connor Southwell, der dækker klubben indgående for medier som eksempelvis PinkUn. 

– Det bekymrer dem ikke så meget, for der er en stor tro på, at Johannes kan få det bedste frem i spillere, siger han til Tipsbladet, inden han bliver mere konkret på Marcondes:

– Det faktum, at han har en masse erfaring, er rykket op to gange før og spillet Premier League for nylig, selv om det ikke var meget, tæller op. Norwichs fans kender hans navn, også selv om de måske ikke ved så meget om ham som spiller.

– Der er en tillid til Johannes. Hans fortid i de sidste par år afføder ikke så stor bekymring, som der kunne have været, hvis der havde været en anden cheftræner.

Løftede øjenbryn
I forbindelse med skiftet blev der lagt stor vægt på, at Marcondes kan bruges på flere forskellige måder i Norwichs offensiv, og her stemmer Southwell i.

Marcondes kan både aflaste stjerneangriberen Josh Sargent på toppen, han kan spille som en af kanterne, der trækker så meget ind, at de nærmest spiller tiere, eller han kan spille centralt som otter, hvor man er helt tæt på angriberen, hvilket både Oscar Schwartau og Anis Slimane har gjort. 

278040

Marcondes fik lyndebut for snart en uge siden i 4-0-sejren over Hull. Foto: Alamy

Journalisten har da også bemærket et skift i den måde, som folk i Norwich ser "købet" på. 

– Reaktionerne var blandede. Han blev selvfølgelig rygtet til dem i løbet af sommeren, og han kender Johannes ret godt. Men når du henter en spiller i oktober eller udenfor transfervinduet, bliver der altid løftet et øjenbryn.

– Der er en forståelse af Norwichs situation, hvor de har en del skader til de offensive spillere. Han har næsten spillet 100 kampe i Championship, er rykket op to gange, er meget talentfuld og så kan han spille på en masse positioner. Han behøver ikke tid til at lære trænerens spillestil at kende.

– Nu er det vendt til spænding, lyder det fra Southwell.

Han spår også, at Marcondes sagtens kan blive en starter, når han først kommer i kampform. 

Starten var lovende, og Marcondes fik vist sig godt frem, selv om han ikke fik mange minutter mod Hull. 






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forhandler om Albert Grønbæk

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby