Marcondes’ skæbne uvis: Snart falder afgørelsen

Emiliano Marcondes fortæller til Tipsbladet, at han snart forventer afklaring på, om han skal fortsætte i Norwich eller ej.



Det går strålende for Emiliano Marcondes!  

I oktober væltede skaderne ind i Norwich, og her blev den 29-årige dansker den redningsmand, der var brug for i den engelske traditionsklub.  

Efter blot få dages træning røg Marcondes direkte i aktion i Championship, og han har nærmest ikke set sig tilbage siden.  

24 kampe, fire mål og seks assister er det siden blevet til, og Marcondes er med lynets hast blevet en af klubbens helt store profiler.  

Men Marcondes går en uvis fremtid i møde. Til sommer udløber hans kontrakt i Norwich, men i aftalen er der en option, som gør, at den kan forlænges med et år – om det sker, forventer Marcondes snart at få svar på.  

– Jeg ved ikke, om der er nyt med den option. Vi har i hvert fald sagt, at de skal give os svar i marts. Vi har snakket, og jeg er glad for at være her, men det skal også passe til os begge to.  

– Lige nu er mit fokus bare på at gøre det godt, og så må vi se, hvad der sker, for det kan ændre sig rigtig hurtigt. Jeg er stadig åben for alt, og jeg er nysgerrig på, hvad der kommer til at ske, fortæller Emiliano Marcondes.  

Men vil Emiliano Marcondes gerne fortsætte i Norwich?  

– Hvis det rigtige tilbud er der, og det passer godt ind, så kunne jeg sagtens se mig selv blive her. Jeg har ikke været i udlandet før, hvor jeg har spillet på en måde, som passer så godt til min måde at tænke og gøre tingene på som her.  

– Jeg føler, jeg har en rolle her, og hvis de også ser, at jeg har det, så er det et godt match. Som jeg også har sagt før, så har jeg altid gerne ville ramme et projekt, hvor der er en større rolle end at “bare” spille fodbold, og det er der her med Johannes, som jeg virkelig synes godt om, siger den tidligere Superliga-spiller.  

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Alamy

Champions League-aftener med danskerne 
Danskere mangler de ikke i Norwich.  

Emiliano Marcondes er blevet holdkammerater Anis Slimane, Oscar Schwartau og Jacob Lungi, og de tre har Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm som trænere.  

Og de mange danskere har gjort det nemt for Marcondes at falde til.  

– Jeg er lidt overrasket over, hvor hurtigt det er gået, og hvor hurtigt jeg er kommet ind på holdet. Vi fik nogle skader, lige da jeg kom, og jeg startede allerede inde i min tredje kamp, selvom jeg ikke havde spillet i mange måneder, hvor jeg ikke havde nogen klub.  

– Vi har et rigtig tæt sammenhold i klubben – især os danskere. Vi har spillet mod hinanden i Superligaen, så vi kender hinanden lidt, selvom der er lidt aldersforskel. Det er fedt at høre fra den nye generation – også fra Oscar (Schwartau, red.), der er ti år yngre end mig. 

Får I set lidt til hinanden uden for banen også?  

– Ja, det gør vi. I går var jeg ovre at se Champions League hos Anis sammen med Oscar. Det gør vi en gang imellem, specielt når kæresterne ikke er herovre.  

Når Brøndby og FC Nordsjælland skal mødes i Superligaen, er det så en kamp, I skal se sammen?  

– Ja, så er der i hvert fald lagt op til en god håneret efterfølgende, siger Marcondes med et grin.  

Marcondes kom til Norwich, efter hans kontrakt med Bournemouth udløb.  





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Det skal blive bedre, Isaksen!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vil du være multimillionær?’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Det er en gave for Danmark’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Sendt hjem fra FC København-træning

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Her begynder næste sæson i Superligaen

Landstræner håber på Messi

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’

– Det er et møghold!

Brøndby får stor bøde

– Hele holdet er trygge ved ham

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’