Marcondes’ skæbne uvis: Snart falder afgørelsen

Emiliano Marcondes fortæller til Tipsbladet, at han snart forventer afklaring på, om han skal fortsætte i Norwich eller ej.



Det går strålende for Emiliano Marcondes!  

I oktober væltede skaderne ind i Norwich, og her blev den 29-årige dansker den redningsmand, der var brug for i den engelske traditionsklub.  

Efter blot få dages træning røg Marcondes direkte i aktion i Championship, og han har nærmest ikke set sig tilbage siden.  

24 kampe, fire mål og seks assister er det siden blevet til, og Marcondes er med lynets hast blevet en af klubbens helt store profiler.  

Men Marcondes går en uvis fremtid i møde. Til sommer udløber hans kontrakt i Norwich, men i aftalen er der en option, som gør, at den kan forlænges med et år – om det sker, forventer Marcondes snart at få svar på.  

– Jeg ved ikke, om der er nyt med den option. Vi har i hvert fald sagt, at de skal give os svar i marts. Vi har snakket, og jeg er glad for at være her, men det skal også passe til os begge to.  

– Lige nu er mit fokus bare på at gøre det godt, og så må vi se, hvad der sker, for det kan ændre sig rigtig hurtigt. Jeg er stadig åben for alt, og jeg er nysgerrig på, hvad der kommer til at ske, fortæller Emiliano Marcondes.  

Men vil Emiliano Marcondes gerne fortsætte i Norwich?  

– Hvis det rigtige tilbud er der, og det passer godt ind, så kunne jeg sagtens se mig selv blive her. Jeg har ikke været i udlandet før, hvor jeg har spillet på en måde, som passer så godt til min måde at tænke og gøre tingene på som her.  

– Jeg føler, jeg har en rolle her, og hvis de også ser, at jeg har det, så er det et godt match. Som jeg også har sagt før, så har jeg altid gerne ville ramme et projekt, hvor der er en større rolle end at “bare” spille fodbold, og det er der her med Johannes, som jeg virkelig synes godt om, siger den tidligere Superliga-spiller.  

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Alamy

Champions League-aftener med danskerne 
Danskere mangler de ikke i Norwich.  

Emiliano Marcondes er blevet holdkammerater Anis Slimane, Oscar Schwartau og Jacob Lungi, og de tre har Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm som trænere.  

Og de mange danskere har gjort det nemt for Marcondes at falde til.  

– Jeg er lidt overrasket over, hvor hurtigt det er gået, og hvor hurtigt jeg er kommet ind på holdet. Vi fik nogle skader, lige da jeg kom, og jeg startede allerede inde i min tredje kamp, selvom jeg ikke havde spillet i mange måneder, hvor jeg ikke havde nogen klub.  

– Vi har et rigtig tæt sammenhold i klubben – især os danskere. Vi har spillet mod hinanden i Superligaen, så vi kender hinanden lidt, selvom der er lidt aldersforskel. Det er fedt at høre fra den nye generation – også fra Oscar (Schwartau, red.), der er ti år yngre end mig. 

Får I set lidt til hinanden uden for banen også?  

– Ja, det gør vi. I går var jeg ovre at se Champions League hos Anis sammen med Oscar. Det gør vi en gang imellem, specielt når kæresterne ikke er herovre.  

Når Brøndby og FC Nordsjælland skal mødes i Superligaen, er det så en kamp, I skal se sammen?  

– Ja, så er der i hvert fald lagt op til en god håneret efterfølgende, siger Marcondes med et grin.  

Marcondes kom til Norwich, efter hans kontrakt med Bournemouth udløb.  






Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

FC København jagter Neestrup-erstatning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Det er Neestrups tre største fejl

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Helt på røven over Victor Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Av, FCK! Her er de værst af alle

Riemer melder stjerne klar

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Nu flytter anfører til Danmark

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

FCK-talenter ydmyger Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Klar besked til danske debutanter

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

I chok over Steve Cooper-historie

Divisionsforeningen med markant udmelding

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Det har hjemsøgt Højbjerg