Det går strålende for Emiliano Marcondes!
I oktober væltede skaderne ind i Norwich, og her blev den 29-årige dansker den redningsmand, der var brug for i den engelske traditionsklub.
Efter blot få dages træning røg Marcondes direkte i aktion i Championship, og han har nærmest ikke set sig tilbage siden.
24 kampe, fire mål og seks assister er det siden blevet til, og Marcondes er med lynets hast blevet en af klubbens helt store profiler.
Men Marcondes går en uvis fremtid i møde. Til sommer udløber hans kontrakt i Norwich, men i aftalen er der en option, som gør, at den kan forlænges med et år – om det sker, forventer Marcondes snart at få svar på.
– Jeg ved ikke, om der er nyt med den option. Vi har i hvert fald sagt, at de skal give os svar i marts. Vi har snakket, og jeg er glad for at være her, men det skal også passe til os begge to.
– Lige nu er mit fokus bare på at gøre det godt, og så må vi se, hvad der sker, for det kan ændre sig rigtig hurtigt. Jeg er stadig åben for alt, og jeg er nysgerrig på, hvad der kommer til at ske, fortæller Emiliano Marcondes.
Men vil Emiliano Marcondes gerne fortsætte i Norwich?
– Hvis det rigtige tilbud er der, og det passer godt ind, så kunne jeg sagtens se mig selv blive her. Jeg har ikke været i udlandet før, hvor jeg har spillet på en måde, som passer så godt til min måde at tænke og gøre tingene på som her.
– Jeg føler, jeg har en rolle her, og hvis de også ser, at jeg har det, så er det et godt match. Som jeg også har sagt før, så har jeg altid gerne ville ramme et projekt, hvor der er en større rolle end at “bare” spille fodbold, og det er der her med Johannes, som jeg virkelig synes godt om, siger den tidligere Superliga-spiller.
Artiklen fortsætter under billedet…

Champions League-aftener med danskerne
Danskere mangler de ikke i Norwich.
Emiliano Marcondes er blevet holdkammerater Anis Slimane, Oscar Schwartau og Jacob Lungi, og de tre har Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm som trænere.
Og de mange danskere har gjort det nemt for Marcondes at falde til.
– Jeg er lidt overrasket over, hvor hurtigt det er gået, og hvor hurtigt jeg er kommet ind på holdet. Vi fik nogle skader, lige da jeg kom, og jeg startede allerede inde i min tredje kamp, selvom jeg ikke havde spillet i mange måneder, hvor jeg ikke havde nogen klub.
– Vi har et rigtig tæt sammenhold i klubben – især os danskere. Vi har spillet mod hinanden i Superligaen, så vi kender hinanden lidt, selvom der er lidt aldersforskel. Det er fedt at høre fra den nye generation – også fra Oscar (Schwartau, red.), der er ti år yngre end mig.
Får I set lidt til hinanden uden for banen også?
– Ja, det gør vi. I går var jeg ovre at se Champions League hos Anis sammen med Oscar. Det gør vi en gang imellem, specielt når kæresterne ikke er herovre.
Når Brøndby og FC Nordsjælland skal mødes i Superligaen, er det så en kamp, I skal se sammen?
– Ja, så er der i hvert fald lagt op til en god håneret efterfølgende, siger Marcondes med et grin.
Marcondes kom til Norwich, efter hans kontrakt med Bournemouth udløb.
LIVE
TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Kasper Schmeichel stopper karrieren
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
EKSKLUSIVT