Det går strålende for Emiliano Marcondes!
I oktober væltede skaderne ind i Norwich, og her blev den 29-årige dansker den redningsmand, der var brug for i den engelske traditionsklub.
Efter blot få dages træning røg Marcondes direkte i aktion i Championship, og han har nærmest ikke set sig tilbage siden.
24 kampe, fire mål og seks assister er det siden blevet til, og Marcondes er med lynets hast blevet en af klubbens helt store profiler.
Men Marcondes går en uvis fremtid i møde. Til sommer udløber hans kontrakt i Norwich, men i aftalen er der en option, som gør, at den kan forlænges med et år – om det sker, forventer Marcondes snart at få svar på.
– Jeg ved ikke, om der er nyt med den option. Vi har i hvert fald sagt, at de skal give os svar i marts. Vi har snakket, og jeg er glad for at være her, men det skal også passe til os begge to.
– Lige nu er mit fokus bare på at gøre det godt, og så må vi se, hvad der sker, for det kan ændre sig rigtig hurtigt. Jeg er stadig åben for alt, og jeg er nysgerrig på, hvad der kommer til at ske, fortæller Emiliano Marcondes.
Men vil Emiliano Marcondes gerne fortsætte i Norwich?
– Hvis det rigtige tilbud er der, og det passer godt ind, så kunne jeg sagtens se mig selv blive her. Jeg har ikke været i udlandet før, hvor jeg har spillet på en måde, som passer så godt til min måde at tænke og gøre tingene på som her.
– Jeg føler, jeg har en rolle her, og hvis de også ser, at jeg har det, så er det et godt match. Som jeg også har sagt før, så har jeg altid gerne ville ramme et projekt, hvor der er en større rolle end at “bare” spille fodbold, og det er der her med Johannes, som jeg virkelig synes godt om, siger den tidligere Superliga-spiller.
Artiklen fortsætter under billedet…

Champions League-aftener med danskerne
Danskere mangler de ikke i Norwich.
Emiliano Marcondes er blevet holdkammerater Anis Slimane, Oscar Schwartau og Jacob Lungi, og de tre har Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm som trænere.
Og de mange danskere har gjort det nemt for Marcondes at falde til.
– Jeg er lidt overrasket over, hvor hurtigt det er gået, og hvor hurtigt jeg er kommet ind på holdet. Vi fik nogle skader, lige da jeg kom, og jeg startede allerede inde i min tredje kamp, selvom jeg ikke havde spillet i mange måneder, hvor jeg ikke havde nogen klub.
– Vi har et rigtig tæt sammenhold i klubben – især os danskere. Vi har spillet mod hinanden i Superligaen, så vi kender hinanden lidt, selvom der er lidt aldersforskel. Det er fedt at høre fra den nye generation – også fra Oscar (Schwartau, red.), der er ti år yngre end mig.
Får I set lidt til hinanden uden for banen også?
– Ja, det gør vi. I går var jeg ovre at se Champions League hos Anis sammen med Oscar. Det gør vi en gang imellem, specielt når kæresterne ikke er herovre.
Når Brøndby og FC Nordsjælland skal mødes i Superligaen, er det så en kamp, I skal se sammen?
– Ja, så er der i hvert fald lagt op til en god håneret efterfølgende, siger Marcondes med et grin.
Marcondes kom til Norwich, efter hans kontrakt med Bournemouth udløb.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
FANKLUBBEN
Langt hen ad vejen har det været forrygende
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TRANSFER