Marcondes’ skæbne uvis: Snart falder afgørelsen

Emiliano Marcondes fortæller til Tipsbladet, at han snart forventer afklaring på, om han skal fortsætte i Norwich eller ej.



Det går strålende for Emiliano Marcondes!  

I oktober væltede skaderne ind i Norwich, og her blev den 29-årige dansker den redningsmand, der var brug for i den engelske traditionsklub.  

Efter blot få dages træning røg Marcondes direkte i aktion i Championship, og han har nærmest ikke set sig tilbage siden.  

24 kampe, fire mål og seks assister er det siden blevet til, og Marcondes er med lynets hast blevet en af klubbens helt store profiler.  

Men Marcondes går en uvis fremtid i møde. Til sommer udløber hans kontrakt i Norwich, men i aftalen er der en option, som gør, at den kan forlænges med et år – om det sker, forventer Marcondes snart at få svar på.  

– Jeg ved ikke, om der er nyt med den option. Vi har i hvert fald sagt, at de skal give os svar i marts. Vi har snakket, og jeg er glad for at være her, men det skal også passe til os begge to.  

– Lige nu er mit fokus bare på at gøre det godt, og så må vi se, hvad der sker, for det kan ændre sig rigtig hurtigt. Jeg er stadig åben for alt, og jeg er nysgerrig på, hvad der kommer til at ske, fortæller Emiliano Marcondes.  

Men vil Emiliano Marcondes gerne fortsætte i Norwich?  

– Hvis det rigtige tilbud er der, og det passer godt ind, så kunne jeg sagtens se mig selv blive her. Jeg har ikke været i udlandet før, hvor jeg har spillet på en måde, som passer så godt til min måde at tænke og gøre tingene på som her.  

– Jeg føler, jeg har en rolle her, og hvis de også ser, at jeg har det, så er det et godt match. Som jeg også har sagt før, så har jeg altid gerne ville ramme et projekt, hvor der er en større rolle end at “bare” spille fodbold, og det er der her med Johannes, som jeg virkelig synes godt om, siger den tidligere Superliga-spiller.  

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Alamy

Champions League-aftener med danskerne 
Danskere mangler de ikke i Norwich.  

Emiliano Marcondes er blevet holdkammerater Anis Slimane, Oscar Schwartau og Jacob Lungi, og de tre har Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm som trænere.  

Og de mange danskere har gjort det nemt for Marcondes at falde til.  

– Jeg er lidt overrasket over, hvor hurtigt det er gået, og hvor hurtigt jeg er kommet ind på holdet. Vi fik nogle skader, lige da jeg kom, og jeg startede allerede inde i min tredje kamp, selvom jeg ikke havde spillet i mange måneder, hvor jeg ikke havde nogen klub.  

– Vi har et rigtig tæt sammenhold i klubben – især os danskere. Vi har spillet mod hinanden i Superligaen, så vi kender hinanden lidt, selvom der er lidt aldersforskel. Det er fedt at høre fra den nye generation – også fra Oscar (Schwartau, red.), der er ti år yngre end mig. 

Får I set lidt til hinanden uden for banen også?  

– Ja, det gør vi. I går var jeg ovre at se Champions League hos Anis sammen med Oscar. Det gør vi en gang imellem, specielt når kæresterne ikke er herovre.  

Når Brøndby og FC Nordsjælland skal mødes i Superligaen, er det så en kamp, I skal se sammen?  

– Ja, så er der i hvert fald lagt op til en god håneret efterfølgende, siger Marcondes med et grin.  

Marcondes kom til Norwich, efter hans kontrakt med Bournemouth udløb.  







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

Colombia – Ghana

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Argentina – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Her er prisen på Aral Simsir

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’