Martin Jørgensen scorede i AGF-sejr

Martin Jørgensen scorede et af sine sjældne AGF-mål, da han og holdkammeraterne besejrede SønderjyskE i en træningskamp



AGF besejrede i mandags Randers FC med 2-1 i en træningskamp, og fredag aften blev den sejr fulgt af endnu en mod et Superliga-mandskab. Aarhusianerne kan nemlig holde weekend med en med 2-1-sejr over SønderjyskE i frisk erindring.

SønderjyskEs forsvarsklippe, Jarl André Storbæk, bragte Superliga-holdet på 1-0 efter 17 minutters spil, og den føring formåede Haderslev-klubben at holde indtil pausen. I 2. halvleg fik AGF dog vendt skuden takket være to scoringer på syv minutter. Først udlignede Martin Jørgensen på straffespark, og kort efter gjorde Stephan Petersen det til 2-1, hvilket også blev kampens slutresultat.

AGF-træner, Peter Sørensen, var efter kampen en tilfreds mand.

– Jeg synes, det var en meget god kamp. Vi rammer ikke helt samme niveau, som vi gjorde oppe i Randers, men vi har også trænet upåvirket af, at vi har haft en kamp for kort tid siden. Jeg synes, at vi i første halvleg over hele linjen ligger 10-15 procent fra det, som vi bør kunne. De får også et dumt mål, og uden at vi har mere end to-tre gode muligheder. Generelt ligger vi et hak under niveau i de første 45 minutter, siger Sørensen til AGFs officielle hjemmeside.

Tidligere i dag tabte Esbjerg 2-3 til FC Vestsjælland. Martin Braithwaite blev dobbelt målscorer for Superliga-klubben i det overraskende nederlag.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Stolt over dansk transfer

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han tager hjem fra VM

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

De vil have Victor Nelsson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Australien – Tyrkiet

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Chok – henter første VM-point nogensinde

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Her kan du se Mexico mod Sydafrika



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM