Martin Jørgensen scorede i AGF-sejr

Martin Jørgensen scorede et af sine sjældne AGF-mål, da han og holdkammeraterne besejrede SønderjyskE i en træningskamp



AGF besejrede i mandags Randers FC med 2-1 i en træningskamp, og fredag aften blev den sejr fulgt af endnu en mod et Superliga-mandskab. Aarhusianerne kan nemlig holde weekend med en med 2-1-sejr over SønderjyskE i frisk erindring.

SønderjyskEs forsvarsklippe, Jarl André Storbæk, bragte Superliga-holdet på 1-0 efter 17 minutters spil, og den føring formåede Haderslev-klubben at holde indtil pausen. I 2. halvleg fik AGF dog vendt skuden takket være to scoringer på syv minutter. Først udlignede Martin Jørgensen på straffespark, og kort efter gjorde Stephan Petersen det til 2-1, hvilket også blev kampens slutresultat.

AGF-træner, Peter Sørensen, var efter kampen en tilfreds mand.

– Jeg synes, det var en meget god kamp. Vi rammer ikke helt samme niveau, som vi gjorde oppe i Randers, men vi har også trænet upåvirket af, at vi har haft en kamp for kort tid siden. Jeg synes, at vi i første halvleg over hele linjen ligger 10-15 procent fra det, som vi bør kunne. De får også et dumt mål, og uden at vi har mere end to-tre gode muligheder. Generelt ligger vi et hak under niveau i de første 45 minutter, siger Sørensen til AGFs officielle hjemmeside.

Tidligere i dag tabte Esbjerg 2-3 til FC Vestsjælland. Martin Braithwaite blev dobbelt målscorer for Superliga-klubben i det overraskende nederlag.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Apati i Atlanta

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Argentina – Egypten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Schweiz – Colombia

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

‘Det er et angreb på FCK’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

USA – Belgien



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen