Tipsbladet i Brøndby.
Leicester Citys Mads Hermansen har alle dage været et stort talent, og da han efter sommerpausen i 2021 tog over efter Marvin Schwäbe, satte han to tykke streger under, at han er kommet for at blive.
På et vaklende Brøndby-mandskab var han en af få konstante skikkelser, og selvom han blot var i sine spæde 20'ere, var der ingen tegn på startvanskeligheder på seniortilværelsen.
Faktisk havde Brøndby IF seriøse overvejelser om at gøre ham til førstemålmand længe før, han blev det. Det fortæller klubbens assistenttræner Martin Retov, der har haft Mads Hermansen, siden han var U17-spiller, til Tipsbladet.
– Vi var slet ikke i tvivl om det allerede dengang. Mads var stensikker, koldblodig og en rolig type, som allerede på U17 var dygtig på bolden. Han kunne spille bolden igennem kæderne og ikke bare være en shotstopper. Han har hele tiden haft hele pakken. Det var også derfor, at dengang Schwäbe var her, og Mads var andenmålmand, der var tidlige diskussioner om, at han skulle ind og tage over for Schwäbe.
Tyskeren gjorde sæsonen færdig som førstemålmand, hvilket endte i et mesterskab, inden han rykkede til FC Köln. Derfra tog Mads Hermansen over, og han har ikke set sig tilbage siden.
– Nu afsluttede Schwäbe med et mesterskab, hvilket ikke kan gøres meget bedre, men Mads var tidligt parat. Det viser han også nu. Han har stået fantastisk i de år, han var her på førsteholdet og er bare fortsat på et højt niveau. Han er en spiller, der når meget langt, fordi han hviler i sig selv, har ro og tror på sine egne evner.
Artiklen fortsætter efter billedet…
23-årige Mads Hermansen er også kommet ind omkring det danske A-landshold efter at have været fast mand på U21 og anfører. Om få år skal der ske et tronskifte, da Kasper Schmeichel ikke kan blive ved for evigt.
Her er Martin Retov slet ikke i tvivl om, at Mads Hermansen kommer ind og spiller.
– Det skal han. Han er vores klart bedste målmand som den næste. Alt mulig respekt til Schmeichel og alt det han har lavet på landsholdet i rigtig mange år, men det er jo klart, at han ikke står de næste otte år. Der kommer selvfølgelig en kamp mellem (Frederik) Rønnow og Mads, som jeg har arbejdet rigtig meget med, så det er vildt fedt, at det er de to, der skal kæmpe om det, siger han og tilføjer:
– Rønnow er en del ældre end Mads, og så må det jo være op til Kasper, eller hvem end der er landstræner på det tidspunkt, at vurdere, hvem der skal stå. Men han er 100 procent en kandidat, og jeg tror, han kommer til at spille rigtig mange landskampe for Danmark.
Siden marts har Kasper Hjulmand udtaget Mads Hermansen, men indtil videre har hans debut ladet vente på sig, da Kasper Schmeichel fortsat er det foretrukne valg i det danske bur.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
I chok over Manchester United
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Medier revser Real Madrid-træner
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
‘Det er tæt på uforklarligt’
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER