Martin Retov: Han bliver dansk landsholdskeeper

Brøndbys assistenttræner Martin Retov er slet ikke i tvivl om, hvem der tager over efter Kasper Schmeichel på det danske landshold.



Tipsbladet i Brøndby.

Leicester Citys Mads Hermansen har alle dage været et stort talent, og da han efter sommerpausen i 2021 tog over efter Marvin Schwäbe, satte han to tykke streger under, at han er kommet for at blive.

På et vaklende Brøndby-mandskab var han en af få konstante skikkelser, og selvom han blot var i sine spæde 20'ere, var der ingen tegn på startvanskeligheder på seniortilværelsen.

Faktisk havde Brøndby IF seriøse overvejelser om at gøre ham til førstemålmand længe før, han blev det. Det fortæller klubbens assistenttræner Martin Retov, der har haft Mads Hermansen, siden han var U17-spiller, til Tipsbladet.

– Vi var slet ikke i tvivl om det allerede dengang. Mads var stensikker, koldblodig og en rolig type, som allerede på U17 var dygtig på bolden. Han kunne spille bolden igennem kæderne og ikke bare være en shotstopper. Han har hele tiden haft hele pakken. Det var også derfor, at dengang Schwäbe var her, og Mads var andenmålmand, der var tidlige diskussioner om, at han skulle ind og tage over for Schwäbe.

Tyskeren gjorde sæsonen færdig som førstemålmand, hvilket endte i et mesterskab, inden han rykkede til FC Köln. Derfra tog Mads Hermansen over, og han har ikke set sig tilbage siden.

– Nu afsluttede Schwäbe med et mesterskab, hvilket ikke kan gøres meget bedre, men Mads var tidligt parat. Det viser han også nu. Han har stået fantastisk i de år, han var her på førsteholdet og er bare fortsat på et højt niveau. Han er en spiller, der når meget langt, fordi han hviler i sig selv, har ro og tror på sine egne evner.

Artiklen fortsætter efter billedet…GettyImages-1651880524

23-årige Mads Hermansen er også kommet ind omkring det danske A-landshold efter at have været fast mand på U21 og anfører. Om få år skal der ske et tronskifte, da Kasper Schmeichel ikke kan blive ved for evigt.

Her er Martin Retov slet ikke i tvivl om, at Mads Hermansen kommer ind og spiller.

– Det skal han. Han er vores klart bedste målmand som den næste. Alt mulig respekt til Schmeichel og alt det han har lavet på landsholdet i rigtig mange år, men det er jo klart, at han ikke står de næste otte år. Der kommer selvfølgelig en kamp mellem (Frederik) Rønnow og Mads, som jeg har arbejdet rigtig meget med, så det er vildt fedt, at det er de to, der skal kæmpe om det, siger han og tilføjer:

– Rønnow er en del ældre end Mads, og så må det jo være op til Kasper, eller hvem end der er landstræner på det tidspunkt, at vurdere, hvem der skal stå. Men han er 100 procent en kandidat, og jeg tror, han kommer til at spille rigtig mange landskampe for Danmark.

Siden marts har Kasper Hjulmand udtaget Mads Hermansen, men indtil videre har hans debut ladet vente på sig, da Kasper Schmeichel fortsat er det foretrukne valg i det danske bur.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Mileta Rajovic i stor optur



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Real Madrid – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

23 røde kort i vanvidskamp

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

I svime: Som en ny spiller

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

– Han har måske været lagt lidt på is



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vil have ham væk fra FC København

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Narteys krav til ny kontrakt

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Han er Eriksen og co’s nye træner

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!