– Magnus var min første signing i NEC. Jeg kendte ham fra min tid i Esbjerg, hvor vi ofte var i Silkeborg af en eller anden grund – enten med førsteholdet, andetholdet eller akademiet. Jeg var blæst bagover af hans potentiale. Så det var en no-brainer at hente ham.
Ted van Leeuwen var direktør i NEC Nijmegen fra foråret 2021 til efteråret 2022 og dermed også manden, der hentede Magnus Mattsson til klubben fra SIF. Og med den transfer ramte han mildest talt plet.
I dag er Mattsson blevet 24 år og er som bekendt en af Æresdivisionens mest målfarlige spillere med 11 kasser og fire assister i 19 kampe. Vel at mærke som offensiv midtbanespiller.
Det har også kastet interesse af sig. Som B.T. har beskrevet har FC København de seneste dage budt to gange på offensivspilleren uden held, og spørgsmålet er nu, om “løverne” vil forsøge sig med et tredje bud.
Skulle en transfer falde på plads, vil Mattsson dog passe perfekt ind i FC København, mener Ted van Leeuwen.
– Ja, jeg har godt læst rygterne. Jeg har set nogle af FC Københavns kampe på tv, og Jacob Neestrups system ville passe Mattsson som hånd i handske. Jeg tror, at Magnus kunne gøre som Rasmus Falk, siger den tidligere EfB- og NEC Nijmegen-direktør til Tipsbladet.
Men FCK får ham ikke uden konkurrence, lyder det.
– Alle ved, at jeg hentede Magnus til NEC, så mange har ringet til mig og spurgt ind til ham. Der er meget interesse fra Italien, men interesse betyder ikke, at det ender med en transfer. Men interessen er der. Også fra Bundesligaen.
– Sådan er situationen. Og for Nijmegen er det et dårligt tidspunkt at miste deres stjernespiller, der gør forskellen. NEC har en chance for at komme i Europa-playoffs, så det vil være hårdt for dem at miste ham.

Magnus Mattsson i aktion. Foto: Imago
Hvad er værdien af et maleri?
Og med NEC Nijmegens situation in mente er det svært at stå om, hvad prisen på den brandvarme dansker skal være.
Flere hollandske kilder, Tipsbladet har talt med, regner med, at NEC Nijmegen vil kræve i omegnen af fem millioner euro, svarende til 37,5 millioner kroner, for Mattsson. Et godt stykke fra de 20 millioner kroner, FC Københavns seneste bud angiveligt lød på.
Ted van Leeuwen har svært ved at spå om, hvad Mattsson skal koste her i januar.
– Det er mere end i sommer, fordi der er færre spillere på markedet i vinteren. Og i vinteren er nogle klubber i panik nogle gange. Hvis der er konkurrence, stiger markedsværdien, og jeg ved ikke, hvor mange af den her type midtbanespillere, der er på markedet. Så hvad er hans markedsværdi? Ja… Hvad er værdien af et maleri? Ja, det er svært. Men han vil være dyr, fordi det vil være dyrere for Nijmegen at miste ham og ikke komme i Europa.
Hvor langt kan Magnus Mattsson komme?
– Puha. Det er et virkelig godt spørgsmål! Engang opdagede jeg Dries Mertens. Du kan huske ham, en lille belgisk fyr.
– Det var i en meget lille klub i Holland, vi havde ham (ATOVV, red.), og vi tænkte, at måske kunne han spille i Æresdivisionen. I sidste ende spillede han 100 kampe for Belgien og endte i Napoli og så videre. Jeg ved ikke med Magnus efter sådan en oplevelse. Man ved det aldrig. Hvis han udvikler sig lidt mere fysisk… Han kan nå rigtig langt, siger den tidligere NEC Nijmegen-direktør og tilføjer:
– Magnus er klar til det næste step, også mentalt. Han er en beskeden fyr. Jeg har en sjov lille historie. Da vi hentede ham, hentede vi flere danskere (Schöne og Duelund, red.), så det ville være logisk, at han sad med dem. Han satte sig i stedet med holdets kernespillere, som var udelukkende hollændere.
Magnus Mattsson, 24 år, har kontrakt med NEC Nijmegen indtil sommer. Klubben har dog en option, så den kan forlænge aftalen med et år.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Sænker prisen mod Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret