Mbappés afsløring: Tog stor beslutning under EM

Kylian Mbappé har nu afsløret, at han allerede under EM besluttede sig for, at han ønskede at forlade Paris Saint-Germain.



Kylian Mbappé meldte i begyndelsen af oktober ud, at han i sommer havde bedt Paris Saint-Germain om at blive solgt, og nu har den franske superstjerne givet flere detaljer om sine tanker. 

I et interview til en Amazon-dokumentarfilm har Kylian Mbappé således talt med den tidligere Arsenal- og Barcelona-stjerne Thierry Henry.

– Jeg stillede mig selv en masse spørgsmål under EM. Jeg talte meget med mine forældre, og jeg vidste, at jeg ønskede at komme væk [fra PSG, red.]. Mine forældre sagde til mig, at jeg bare skulle fokusere på mit spil. Måske brugte jeg for meget energi på andre ting, lød det, ifølge Marca, fra Mbappé i dokumentaren.

Er ikke egoist
Kylian Mbappé blev senere mødt med kritik, efter at Paris Saint-Germain-stjernen brændte det afgørende straffespark i Frankrigs EM-ottendedelsfinale mod Schweiz. I Amazon-dokumentaren understreger Mbappé dog, at han er en uselvisk spiller.

– Jeg er den bedste til at assistere i den franske liga og i Champions League. Det viser, at jeg ikke er en selvisk spiller, som kun tænker på at score. Jeg ved, at jeg kan gøre det bedre, lyder det således fra Mbappé.

Fra den 1. januar kan Kylian Mbappé frit skrive under med en anden klub, idet franskmandens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til sommer. 







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Medie: FC København jagter Michael Parker

LIVE: DR Congo – Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk