Mbappés afsløring: Tog stor beslutning under EM

Kylian Mbappé har nu afsløret, at han allerede under EM besluttede sig for, at han ønskede at forlade Paris Saint-Germain.



Kylian Mbappé meldte i begyndelsen af oktober ud, at han i sommer havde bedt Paris Saint-Germain om at blive solgt, og nu har den franske superstjerne givet flere detaljer om sine tanker. 

I et interview til en Amazon-dokumentarfilm har Kylian Mbappé således talt med den tidligere Arsenal- og Barcelona-stjerne Thierry Henry.

– Jeg stillede mig selv en masse spørgsmål under EM. Jeg talte meget med mine forældre, og jeg vidste, at jeg ønskede at komme væk [fra PSG, red.]. Mine forældre sagde til mig, at jeg bare skulle fokusere på mit spil. Måske brugte jeg for meget energi på andre ting, lød det, ifølge Marca, fra Mbappé i dokumentaren.

Er ikke egoist
Kylian Mbappé blev senere mødt med kritik, efter at Paris Saint-Germain-stjernen brændte det afgørende straffespark i Frankrigs EM-ottendedelsfinale mod Schweiz. I Amazon-dokumentaren understreger Mbappé dog, at han er en uselvisk spiller.

– Jeg er den bedste til at assistere i den franske liga og i Champions League. Det viser, at jeg ikke er en selvisk spiller, som kun tænker på at score. Jeg ved, at jeg kan gøre det bedre, lyder det således fra Mbappé.

Fra den 1. januar kan Kylian Mbappé frit skrive under med en anden klub, idet franskmandens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til sommer. 







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

PSG – Bayern München

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Bo Svensson svært utilfreds



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Overbevisende: To chok i Parken



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej