Mbappés afsløring: Tog stor beslutning under EM

Kylian Mbappé har nu afsløret, at han allerede under EM besluttede sig for, at han ønskede at forlade Paris Saint-Germain.



Kylian Mbappé meldte i begyndelsen af oktober ud, at han i sommer havde bedt Paris Saint-Germain om at blive solgt, og nu har den franske superstjerne givet flere detaljer om sine tanker. 

I et interview til en Amazon-dokumentarfilm har Kylian Mbappé således talt med den tidligere Arsenal- og Barcelona-stjerne Thierry Henry.

– Jeg stillede mig selv en masse spørgsmål under EM. Jeg talte meget med mine forældre, og jeg vidste, at jeg ønskede at komme væk [fra PSG, red.]. Mine forældre sagde til mig, at jeg bare skulle fokusere på mit spil. Måske brugte jeg for meget energi på andre ting, lød det, ifølge Marca, fra Mbappé i dokumentaren.

Er ikke egoist
Kylian Mbappé blev senere mødt med kritik, efter at Paris Saint-Germain-stjernen brændte det afgørende straffespark i Frankrigs EM-ottendedelsfinale mod Schweiz. I Amazon-dokumentaren understreger Mbappé dog, at han er en uselvisk spiller.

– Jeg er den bedste til at assistere i den franske liga og i Champions League. Det viser, at jeg ikke er en selvisk spiller, som kun tænker på at score. Jeg ved, at jeg kan gøre det bedre, lyder det således fra Mbappé.

Fra den 1. januar kan Kylian Mbappé frit skrive under med en anden klub, idet franskmandens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til sommer. 





Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Frankrig – Senegal

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde

Irak – Norge

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Japan overrasker mod Holland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Belgien – Egypten