Mbappés afsløring: Tog stor beslutning under EM

Kylian Mbappé har nu afsløret, at han allerede under EM besluttede sig for, at han ønskede at forlade Paris Saint-Germain.



Kylian Mbappé meldte i begyndelsen af oktober ud, at han i sommer havde bedt Paris Saint-Germain om at blive solgt, og nu har den franske superstjerne givet flere detaljer om sine tanker. 

I et interview til en Amazon-dokumentarfilm har Kylian Mbappé således talt med den tidligere Arsenal- og Barcelona-stjerne Thierry Henry.

– Jeg stillede mig selv en masse spørgsmål under EM. Jeg talte meget med mine forældre, og jeg vidste, at jeg ønskede at komme væk [fra PSG, red.]. Mine forældre sagde til mig, at jeg bare skulle fokusere på mit spil. Måske brugte jeg for meget energi på andre ting, lød det, ifølge Marca, fra Mbappé i dokumentaren.

Er ikke egoist
Kylian Mbappé blev senere mødt med kritik, efter at Paris Saint-Germain-stjernen brændte det afgørende straffespark i Frankrigs EM-ottendedelsfinale mod Schweiz. I Amazon-dokumentaren understreger Mbappé dog, at han er en uselvisk spiller.

– Jeg er den bedste til at assistere i den franske liga og i Champions League. Det viser, at jeg ikke er en selvisk spiller, som kun tænker på at score. Jeg ved, at jeg kan gøre det bedre, lyder det således fra Mbappé.

Fra den 1. januar kan Kylian Mbappé frit skrive under med en anden klub, idet franskmandens kontrakt med Paris Saint-Germain udløber til sommer. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

I dialog om dansk bomber

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Schweiz – Canada

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Skotland – Brasilien

Tunesien – Holland

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Marokko – Haiti

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tjekkiet – Mexico