Efter at landsholdet fra den afrikanske stat i januar 2000 kiksede kvalifikationen til kvartfinalerne ved slutrunden om de afrikanske mesterskaber efter to sløje kampe mod Togo og Cameroun, var Kalou den ældre 48 timer senere ventet tilbage til Holland for at spille topkamp mod PSV, men det skete ikke. Hele landsholdet blev tilbageholdt af landets militære regent og overhoved, general Robert Guei, og sendt i militær straffelejr. Spillerne skulle lære noget om hvad hårdt arbejde og disciplin var.
Alt dette vil Auxerre-spilleren ikke tale om. Heller ikke generalens blodige farvel 19. september 2002 og de ni efterfølgende måneders borgerkrig. Situationen er stadig delvis udenfor kontrol, og det beklager brødrene, idet Elfenbenskysten i princippet er et land, hvor ingen behøver at sulte, men hvor etniske og sociale forskelle siden 1999 er blevet brugt til at grave grimme grøfter i et land rigt på grundstoffer og andre produkter.
På landsholdet samles spillere fra flere forskellige stammer og prøver alligevel at være venner. Men direkte udtalelser om politik giver brødrene ikke. Det betragter de tilsyneladende som livsfarligt.
“Alt hvad jeg siger bliver læst. Jeg er anfører for landsholdet, og min familie bor i Elfenbenskysten. Jeg kan bare håbe at enhver bruger sin sunde forstand”, siger Bonaventure Kalou.
Lillebror Salomon har endnu ikke spillet i nationalt regi, og han har gode grunde til at overveje et nationalitetskifte. Eksempelvis at det indtil for få måneder siden pga den sprængfarlige politiske situation ikke engang kunne lade sig gøre at afvikle en landskamp i Elfenbenskysten. Omvendt bliver der lagt et vist pres på storebroderen for at overtale Salomon til at foretrække sit fædreland, men det forsøger “Bona” nærmest at slå hen.
“Det er ikke min sag. Min bror er gammel nok til selv at tage en beslutning”, lyder svaret.
Kalou den yngre kom som 12-årig til klubben ASEC i Abidjan. Indtil da havde han hjemme i Oumé spillet i fodboldstøvler, men i hovedstadsklubben måtte han spille i bare fødder. Sådan lød befalingen fra Jean-Marc Guillou, den tidligere franske landsholdsspiller, som i 1994 havde oprettet et fodbold-akademi i Abidjan og mente, at blodige fødder ville frembringe mere teknisk fodbold.
“Måske var der en sandhed i det, men alligevel følte jeg det fornedrende og pinligt, især fordi vi spillede mod drenge, der var iført støvler, og de havde en vis evne til at stille sig ovenpå fødderne af os. På den måde lærte vi i hvert fald at tænke hurtigt og få kroppen drejet væk”, husker Salomon Kalou.
Storebror kom først til Abidjan-klubben som 17-årig, og det skyldtes at faderen insisterede på, at han først skulle gøre sin skole færdig. Så han slap for barfods-fodbolden i ASEC, hvor lillebroderen senere spillede sammen med en stor del af de drenge, der nu er voksne mænd og udgør stammen på det belgiske 1. divisionshold SK Beveren. Hvor førnævnte Guillou i dag har det tekniske ansvar.
“Jeg frarådede min bror at tage til Beveren, for jeg har ikke nogen god fornemmelse af en belgisk klub med næsten udelukkende spillere fra Elfenbenskysten. Sådan et hold har ingen fremtid – modsat Feyenoord”, siger Bonaventure Kalou, der endnu aldrig har spillet sammen med sin bror. Men kan kome til at møde ham i denne sæson. Også Feyenoord har overvintret i UEFA Cup”en.
“I Feyenoord får du som ung spiller altid chancen, og derfor blev det sådan, selv om også Liverpool viste interesse. Men der kan han altid komme”, siger “Bona”, som langt fra ser Auxerre som sin endestation.
“Men jeg føler mig godt tilpas her, spiller alle kampe og er vigtig for holdet. Jeg føler også, at jeg udvikler mig som spiller, for efter skader på holdet blev jeg flyttet fra højrekanten og ind må midten, og det har jeg det rigtig godt med. Og jeg kan se, at Salomon gennemgår omtrent samme udvikling. I Excelsor spillede han altid på fløjen, kom så senere ind som 10er og nærmer sig nu rollen som ægte forward. Tidligere var han meget tynd, men gradvist får han mere krop, og det skal der også til centralt i angrebet”, siger Bonaventure Kalou.
Lillebror tilføjer, at han har det fint som “anden-angriber”: “Dirk Kuijt er bedre helt i spids, men det er klart, at jeg skal arbejde videre med krafttræning. I øvrigt har “Bona” ret. Det er ikke mange måneder siden, at mange mente jeg ikke var god nok for Feyenoord, fordi jeg kom fra Excelsior, men så fik jeg chancen og gradvist blev min selvtillid større”.
Storebror får med sit erfarings-forspring det sidste ord:
“Jeg har set masser af spillere lægge ansvaret fra sig og give alle andre end sig selv skylden for, at det kiksede for dem. Men det gælder ikke. Selvfølgelig kan du være uheldig, men dybest set er det dit eget ansvar, og derfor skal du altid gøre dit bedste, så du ikke kommer i den situation at ærgre sig over dig selv”.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
FC Nordsjælland vinder i egen hule
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
FC København-krisen fortsætter
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT