Medie: Dansk profil tager to år mere i Italien

Efter en vellykket sæson i italiensk fodbold ser det ud til, at den danske forsvarsprofil lander en ny aftale med Ternana for de kommende to sæsoner.



Sæsonerne rundt omkring i fodboldeuropa er så småt gået på hæld, og så starter forberedelserne lige så langsomt til den næste kampagne.

De forberedelser er angiveligt kickstartet i Serie B-klubben Ternana, hvor klubbens sportsdirektør, Luca Leone, gerne vil sikre sig en ny aftale med sin danske forsvarsklippe Frederik Sørensen.

Den 30-årige dansker har kontraktudløb ved udgangen af juni, men klubben skulle være klar til at give ham en toårig forlængelse, skriver flere italienske medier – herunder ternananews.it og lanazione.it.

Frederik Sørensen kom til fra Pescara inden den netop afsluttede sæson, og han har siden vokset sig til en stor profil i italienernes midterforsvar. 29 optrædener og to mål leverede han for Ternana, der sikrede sig endnu en sæson i Serie B.

Den danske stopper var skadet i sæsonens sidste fire kampe, men er klar igen, når forberedelserne til den kommende sæson begynder. Her skal han formentlig heller ikke længere konkurrere med kroatiske Luka Bogdan.

Ternana har lejet stopperen i Salernitana, men de vil ikke udløse hans købsklausul, da de satser på Frederik Sørensen, der altså angiveligt kan se frem til to år mere i Italien.

Frederik Sørensen har en fortid i Lyngby BK, men han skiftede i en ung alder til Juventus. Han har også været forbi blandt andre Bologna og FC Köln. Han står noteret for en enkelt landskamp.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hylder FC København og Brøndby

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jess Thorup på vej til denne klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FC København i intense transferforhandlinger

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

FCK-spiller har revet skulderen af led

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCM-flop i chokskifte