Medie: Dansk profil tager to år mere i Italien

Efter en vellykket sæson i italiensk fodbold ser det ud til, at den danske forsvarsprofil lander en ny aftale med Ternana for de kommende to sæsoner.



Sæsonerne rundt omkring i fodboldeuropa er så småt gået på hæld, og så starter forberedelserne lige så langsomt til den næste kampagne.

De forberedelser er angiveligt kickstartet i Serie B-klubben Ternana, hvor klubbens sportsdirektør, Luca Leone, gerne vil sikre sig en ny aftale med sin danske forsvarsklippe Frederik Sørensen.

Den 30-årige dansker har kontraktudløb ved udgangen af juni, men klubben skulle være klar til at give ham en toårig forlængelse, skriver flere italienske medier – herunder ternananews.it og lanazione.it.

Frederik Sørensen kom til fra Pescara inden den netop afsluttede sæson, og han har siden vokset sig til en stor profil i italienernes midterforsvar. 29 optrædener og to mål leverede han for Ternana, der sikrede sig endnu en sæson i Serie B.

Den danske stopper var skadet i sæsonens sidste fire kampe, men er klar igen, når forberedelserne til den kommende sæson begynder. Her skal han formentlig heller ikke længere konkurrere med kroatiske Luka Bogdan.

Ternana har lejet stopperen i Salernitana, men de vil ikke udløse hans købsklausul, da de satser på Frederik Sørensen, der altså angiveligt kan se frem til to år mere i Italien.

Frederik Sørensen har en fortid i Lyngby BK, men han skiftede i en ung alder til Juventus. Han har også været forbi blandt andre Bologna og FC Köln. Han står noteret for en enkelt landskamp.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Optakt: Mexico – Sydafrika



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Succestræner forlader Premier League-klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Han bliver cheftræner i Brøndby