Medie: Dansk profil tager to år mere i Italien

Efter en vellykket sæson i italiensk fodbold ser det ud til, at den danske forsvarsprofil lander en ny aftale med Ternana for de kommende to sæsoner.



Sæsonerne rundt omkring i fodboldeuropa er så småt gået på hæld, og så starter forberedelserne lige så langsomt til den næste kampagne.

De forberedelser er angiveligt kickstartet i Serie B-klubben Ternana, hvor klubbens sportsdirektør, Luca Leone, gerne vil sikre sig en ny aftale med sin danske forsvarsklippe Frederik Sørensen.

Den 30-årige dansker har kontraktudløb ved udgangen af juni, men klubben skulle være klar til at give ham en toårig forlængelse, skriver flere italienske medier – herunder ternananews.it og lanazione.it.

Frederik Sørensen kom til fra Pescara inden den netop afsluttede sæson, og han har siden vokset sig til en stor profil i italienernes midterforsvar. 29 optrædener og to mål leverede han for Ternana, der sikrede sig endnu en sæson i Serie B.

Den danske stopper var skadet i sæsonens sidste fire kampe, men er klar igen, når forberedelserne til den kommende sæson begynder. Her skal han formentlig heller ikke længere konkurrere med kroatiske Luka Bogdan.

Ternana har lejet stopperen i Salernitana, men de vil ikke udløse hans købsklausul, da de satser på Frederik Sørensen, der altså angiveligt kan se frem til to år mere i Italien.

Frederik Sørensen har en fortid i Lyngby BK, men han skiftede i en ung alder til Juventus. Han har også været forbi blandt andre Bologna og FC Köln. Han står noteret for en enkelt landskamp.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Vil ikke juble i Parken

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Afslører Brøndbys transferplaner

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Horsens kæmpede sig til point mod FCN

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur