Medie: Dansk profil tager to år mere i Italien

Efter en vellykket sæson i italiensk fodbold ser det ud til, at den danske forsvarsprofil lander en ny aftale med Ternana for de kommende to sæsoner.



Sæsonerne rundt omkring i fodboldeuropa er så småt gået på hæld, og så starter forberedelserne lige så langsomt til den næste kampagne.

De forberedelser er angiveligt kickstartet i Serie B-klubben Ternana, hvor klubbens sportsdirektør, Luca Leone, gerne vil sikre sig en ny aftale med sin danske forsvarsklippe Frederik Sørensen.

Den 30-årige dansker har kontraktudløb ved udgangen af juni, men klubben skulle være klar til at give ham en toårig forlængelse, skriver flere italienske medier – herunder ternananews.it og lanazione.it.

Frederik Sørensen kom til fra Pescara inden den netop afsluttede sæson, og han har siden vokset sig til en stor profil i italienernes midterforsvar. 29 optrædener og to mål leverede han for Ternana, der sikrede sig endnu en sæson i Serie B.

Den danske stopper var skadet i sæsonens sidste fire kampe, men er klar igen, når forberedelserne til den kommende sæson begynder. Her skal han formentlig heller ikke længere konkurrere med kroatiske Luka Bogdan.

Ternana har lejet stopperen i Salernitana, men de vil ikke udløse hans købsklausul, da de satser på Frederik Sørensen, der altså angiveligt kan se frem til to år mere i Italien.

Frederik Sørensen har en fortid i Lyngby BK, men han skiftede i en ung alder til Juventus. Han har også været forbi blandt andre Bologna og FC Köln. Han står noteret for en enkelt landskamp.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Køb, køb, køb!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Viborg FF – OB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Randers FC – Silkeborg IF

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

LIVE: FCK smider sejren