Danskerklub meldes interesseret i Viktor Fischer

Viktor Fischer kan forlade Royal Antwerp til fordel for danskerglade Sparta Prag denne sommer, forlyder det.



Viktor Fischers dage i Royal Antwerp er tilsyneladende talte. Den tidligere FC København-stjerne har fået fri til at afsøge mulighederne for et klubskifte her i transfervinduets sidste dage, lød det i weekenden fra belgiske medier.

Og nu er der angiveligt kommet en bejler på banen: Sparta Prag, hvor Brian Priske er cheftræner.

Det er mediet eFotbal.cz, der meddeler, at Sparta Prag har kig på at genforene Viktor Fischer og Brian Priske, som i sidste sæson arbejdede sammen i Royal Antwerp.

Mediet skriver dog ikke, at en handel nødvendigvis er tæt på eller lignende, men blot at den tidligere danske landsholdsspiller er et emne for sportschef Tomas Rosicky i Sparta Prag. Det samme er venstrebacken Tymoteusz Puchacz fra Union Berlin desuden, skriver eFotbal.cz.

For nylig har Brian Priske fortalt til Sparta Prags hjemmeside, at det ikke er utænkeligt, at man signer flere spillere.

– Jeg er i kontakt med Tomáš Rosicky [Sparta Prags sportschef] hver dag. Jeg ønsker ikke at diskutere potentielle forstærkninger i medierne. Afhængigt af truppens helbred kan der selvfølgelig stadig ske nogle ændringer i truppen, men jeg vil desværre ikke fortælle dig mere, sagde han.

Skulle 28-årige Viktor Fischer ende i Sparta Prag, vil han være klubbens sjette dansker. I truppen er der allerede stopper Asger Sørensen og venstre back Casper Højer Nielsen, mens foruden Brian Priske også tæller assistenttræner Thomas Nørgaard og fysisk træner Christian Clarup. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe på vej

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil