• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Victor Risager

Medie: De vil have Christian Gytkjær

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Christian Gytkjær tiltrækker sig interesse fra den polske liga, skriver medie.

Af Victor Risager

Christian Gytkjærs dage i Monza er muligvis talte.

I de seneste dage har der været spekulationer i italienske medier om, at Monza vil hente en ny angriber, og at det kan betyde et exit for den danske angriber. Dog er der også forlydender om, at Monza allerede har afvist to bud på Christian Gytkjær fra polske klubber.

Nu kommer det polske medie meczyki.pl med nyt i sagen.

De melder således om interesse for den 31-årige dansker fra klubben Raków Częstochowa, der aktuelt er på en tredjeplads i den polske liga, Ekstraklasa, og i sidste sæson sluttede på andenpladsen i ligaen.

Ifølge mediet er Christian Gytkjær dog kun et af flere emner i klubben, eftersom danskeren ikke nødvendigvis er et perfekt match med klubbens spillestil.

Tidligere har den danske eks-landsholdsspiller haft succes i Polen. Fra 2017 til 2020 spillede han for Lech Poznan, for hvem han scorede 65 gange på 119 kampe - heriblandt hele 27 kasser på 39 kampe i 2019/20-sæsonen. 

Til sommer har Christian Gytkjær udløb i Monza, så dette transfervindue er sandsynligvis klubbens sidste mulighed for at sælge angriberen.