Medie: Dyster fremtid venter Max Meyer

Max Meyers ophold i FC Midtjylland blev ikke nogen succes, så nu venter en retur til Fenerbahce, som heller ikke ligner et lykkeligt ægteskab under holdets nye cheftræner.



FC Midtjylland tog en chance på Max Meyer i januar, da de lejede ham i Fenerbahce frem til denne sommer.

Nu vender midtbanespilleren så retur til den tyrkiske storklub efter otte ligakampe for FC Midtjylland, hvor han aldrig rigtig fandt fodfæste. Det kommer han heller ikke til i Fenerbahce, da holdets nye cheftræner Jorge Jesus har fældet en hård dommer over tyskeren.

Portugiseren analyserede og vurderede Fenerbahces mandskab i flere måneder før han underskrev aftalen med dem. 

Her har han ifølge Ajansspor indgivet en liste med navne, som han har vejet for let. Et af dem er Max Meyer, som går en dyster fremtid i møde, hvor han formentlig skal på klubjagt.

Det samme skal Mauricio Lemos, Mbwana Samatta og Steven Caulker også, da de heller ikke indgår i Jorge Jesus' planer.

26-årige Max Meyer, der tidligere var et af Tysklands største talenter, kom til Fenerbahce sidste sommer, men i løbet af efteråret formåede han heller ikke at imponere, hvorfor han blev udlejet til FCM.

Modsat Max Meyer, som Jorge Jesus ikke har med i sine planer, så har han tilgengæld talt rigtig varmt om et andet navn, der også har slået sine folder i dansk fodbold.

– Jeg har brug for ham [Emre Mor, red.] i mit system. Han vil være et meget brugbart navn for os, siger Jorge Jesus ifølge Ajansspor.

Portugiseren ser også ud til at få sit ønske opfyldt, da Emre Mor blot er millimeter fra et skifte til Fenerbahce. Læs mere om det HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Svensson giver status på Huescas

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Her er VM-turneringens hold

Fin lodtrækning for FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Sønderjyske – FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Klar for FC København

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FC København kan miste endnu en stjerne