Medie: Dyster fremtid venter Max Meyer

Max Meyers ophold i FC Midtjylland blev ikke nogen succes, så nu venter en retur til Fenerbahce, som heller ikke ligner et lykkeligt ægteskab under holdets nye cheftræner.



FC Midtjylland tog en chance på Max Meyer i januar, da de lejede ham i Fenerbahce frem til denne sommer.

Nu vender midtbanespilleren så retur til den tyrkiske storklub efter otte ligakampe for FC Midtjylland, hvor han aldrig rigtig fandt fodfæste. Det kommer han heller ikke til i Fenerbahce, da holdets nye cheftræner Jorge Jesus har fældet en hård dommer over tyskeren.

Portugiseren analyserede og vurderede Fenerbahces mandskab i flere måneder før han underskrev aftalen med dem. 

Her har han ifølge Ajansspor indgivet en liste med navne, som han har vejet for let. Et af dem er Max Meyer, som går en dyster fremtid i møde, hvor han formentlig skal på klubjagt.

Det samme skal Mauricio Lemos, Mbwana Samatta og Steven Caulker også, da de heller ikke indgår i Jorge Jesus' planer.

26-årige Max Meyer, der tidligere var et af Tysklands største talenter, kom til Fenerbahce sidste sommer, men i løbet af efteråret formåede han heller ikke at imponere, hvorfor han blev udlejet til FCM.

Modsat Max Meyer, som Jorge Jesus ikke har med i sine planer, så har han tilgengæld talt rigtig varmt om et andet navn, der også har slået sine folder i dansk fodbold.

– Jeg har brug for ham [Emre Mor, red.] i mit system. Han vil være et meget brugbart navn for os, siger Jorge Jesus ifølge Ajansspor.

Portugiseren ser også ud til at få sit ønske opfyldt, da Emre Mor blot er millimeter fra et skifte til Fenerbahce. Læs mere om det HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Afsløring: FC København afviser millionbud

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Monstrøs PL-transfer tæt på

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Anton Gaaei-handel meldes død

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”