Medie: Dyster fremtid venter Max Meyer

Max Meyers ophold i FC Midtjylland blev ikke nogen succes, så nu venter en retur til Fenerbahce, som heller ikke ligner et lykkeligt ægteskab under holdets nye cheftræner.



FC Midtjylland tog en chance på Max Meyer i januar, da de lejede ham i Fenerbahce frem til denne sommer.

Nu vender midtbanespilleren så retur til den tyrkiske storklub efter otte ligakampe for FC Midtjylland, hvor han aldrig rigtig fandt fodfæste. Det kommer han heller ikke til i Fenerbahce, da holdets nye cheftræner Jorge Jesus har fældet en hård dommer over tyskeren.

Portugiseren analyserede og vurderede Fenerbahces mandskab i flere måneder før han underskrev aftalen med dem. 

Her har han ifølge Ajansspor indgivet en liste med navne, som han har vejet for let. Et af dem er Max Meyer, som går en dyster fremtid i møde, hvor han formentlig skal på klubjagt.

Det samme skal Mauricio Lemos, Mbwana Samatta og Steven Caulker også, da de heller ikke indgår i Jorge Jesus' planer.

26-årige Max Meyer, der tidligere var et af Tysklands største talenter, kom til Fenerbahce sidste sommer, men i løbet af efteråret formåede han heller ikke at imponere, hvorfor han blev udlejet til FCM.

Modsat Max Meyer, som Jorge Jesus ikke har med i sine planer, så har han tilgengæld talt rigtig varmt om et andet navn, der også har slået sine folder i dansk fodbold.

– Jeg har brug for ham [Emre Mor, red.] i mit system. Han vil være et meget brugbart navn for os, siger Jorge Jesus ifølge Ajansspor.

Portugiseren ser også ud til at få sit ønske opfyldt, da Emre Mor blot er millimeter fra et skifte til Fenerbahce. Læs mere om det HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Benhård kritik af Danmark

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Superligaen dropper det

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

De 10 største stjerner, der misser VM

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte