Paris Saint-Germain fører Ligue 1 ganske komfortabelt, men Mauricio Pochettino er alligevel en relativt udskældt herre i disse dage.
De seneste to ligakampe mod Nice og Lens har således blot kastet to point af sig, og i lørdagens opgør mod sidstnævnte var det endda først i tillægstiden, at Georginio Wijnaldum fik udlignet til slutresultatet 1-1.
Den franske avis L’Equipe har efterfølgende understreget, at Paris Saint-Germain blev domineret af Lens, samt at hovedstadsklubben ‘aldrig tidligere har fremstået mindre overbevisende’. Avisen beretter samtidig om ‘tvivl i Messi-klanen’.
L’Equipe skriver således, at Paris Saint-Germains førsteplads er resultatet af en god start i de første par måneder af sæsonen. Aktuelt ser tingene dog ganske anderledes ud, lyder det fra avisen.
Usammenhængende spil
Mediet Foot Mercato peger på, at Paris Saint-Germain var tandløse i onsdagens hjemmekamp mod Kasper Dolbergs Nice, mens man i lørdagens opgør mod Lens måtte kæmpe hårdt for at sikre sig et enkelt point.
– Kritikken af parisernes spil fortsætter, for Kylian Mbappé og hans kollegaer formår ikke at tilbyde noget, der er hverken attraktivt eller sammenhængende. Der er således nok at tage fat på for Mauricio Pochettino, der særligt skal tage en beslutning, hvad angår de offensive stjerners positioner, lyder det således fra Foot Mercato.
Foot Mercato peger samtidig på historien fra L’Equipe, hvor det fremgår, at Pochettino tilsyneladende ikke nyder ubetinget opbakning fra Messi.
– Som beskrevet i en klumme i L’Equipe mandag, så er Messi-klanen begyndt at betvivle den 49-årige træners taktiske kvaliteter.
Kritikken af Paris Saint-Germain og særligt Mauricio Pochettino går primært på, at det franske stjernehold fremstår relativt idéforladt.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Lewandowski forlader FC Barcelona
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Salah sender særlig besked
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Froholdt med vild hæder i Portugal
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
OPTAKT
FC København – Randers FC
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
