Paris Saint-Germain fører Ligue 1 ganske komfortabelt, men Mauricio Pochettino er alligevel en relativt udskældt herre i disse dage.
De seneste to ligakampe mod Nice og Lens har således blot kastet to point af sig, og i lørdagens opgør mod sidstnævnte var det endda først i tillægstiden, at Georginio Wijnaldum fik udlignet til slutresultatet 1-1.
Den franske avis L’Equipe har efterfølgende understreget, at Paris Saint-Germain blev domineret af Lens, samt at hovedstadsklubben ‘aldrig tidligere har fremstået mindre overbevisende’. Avisen beretter samtidig om ‘tvivl i Messi-klanen’.
L’Equipe skriver således, at Paris Saint-Germains førsteplads er resultatet af en god start i de første par måneder af sæsonen. Aktuelt ser tingene dog ganske anderledes ud, lyder det fra avisen.
Usammenhængende spil
Mediet Foot Mercato peger på, at Paris Saint-Germain var tandløse i onsdagens hjemmekamp mod Kasper Dolbergs Nice, mens man i lørdagens opgør mod Lens måtte kæmpe hårdt for at sikre sig et enkelt point.
– Kritikken af parisernes spil fortsætter, for Kylian Mbappé og hans kollegaer formår ikke at tilbyde noget, der er hverken attraktivt eller sammenhængende. Der er således nok at tage fat på for Mauricio Pochettino, der særligt skal tage en beslutning, hvad angår de offensive stjerners positioner, lyder det således fra Foot Mercato.
Foot Mercato peger samtidig på historien fra L’Equipe, hvor det fremgår, at Pochettino tilsyneladende ikke nyder ubetinget opbakning fra Messi.
– Som beskrevet i en klumme i L’Equipe mandag, så er Messi-klanen begyndt at betvivle den 49-årige træners taktiske kvaliteter.
Kritikken af Paris Saint-Germain og særligt Mauricio Pochettino går primært på, at det franske stjernehold fremstår relativt idéforladt.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED
Klar transfermelding
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Østrig – Jordan
NYHEDER
