Medie: Messi er begyndt at betvivle Pochettino

Paris Saint-Germain har ikke overbevist på det seneste, og nu er Lionel Messi angiveligt begyndt at betvivle Mauricio Pochettinos kvaliteter.



Paris Saint-Germain fører Ligue 1 ganske komfortabelt, men Mauricio Pochettino er alligevel en relativt udskældt herre i disse dage. 

De seneste to ligakampe mod Nice og Lens har således blot kastet to point af sig, og i lørdagens opgør mod sidstnævnte var det endda først i tillægstiden, at Georginio Wijnaldum fik udlignet til slutresultatet 1-1.

Den franske avis L’Equipe har efterfølgende understreget, at Paris Saint-Germain blev domineret af Lens, samt at hovedstadsklubben ‘aldrig tidligere har fremstået mindre overbevisende’. Avisen beretter samtidig om ‘tvivl i Messi-klanen’. 

L’Equipe skriver således, at Paris Saint-Germains førsteplads er resultatet af en god start i de første par måneder af sæsonen. Aktuelt ser tingene dog ganske anderledes ud, lyder det fra avisen.

Usammenhængende spil
Mediet Foot Mercato peger på, at Paris Saint-Germain var tandløse i onsdagens hjemmekamp mod Kasper Dolbergs Nice, mens man i lørdagens opgør mod Lens måtte kæmpe hårdt for at sikre sig et enkelt point. 

– Kritikken af parisernes spil fortsætter, for Kylian Mbappé og hans kollegaer formår ikke at tilbyde noget, der er hverken attraktivt eller sammenhængende. Der er således nok at tage fat på for Mauricio Pochettino, der særligt skal tage en beslutning, hvad angår de offensive stjerners positioner, lyder det således fra Foot Mercato.

Foot Mercato peger samtidig på historien fra L’Equipe, hvor det fremgår, at Pochettino tilsyneladende ikke nyder ubetinget opbakning fra Messi.

– Som beskrevet i en klumme i L’Equipe mandag, så er Messi-klanen begyndt at betvivle den 49-årige træners taktiske kvaliteter.

Kritikken af Paris Saint-Germain og særligt Mauricio Pochettino går primært på, at det franske stjernehold fremstår relativt idéforladt.





Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kap Verde – Saudi-Arabien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Egypten – Iran

Senegal – Irak

Uruguay – Spanien

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Her er Brasiliens vej til VM-finalen