Medie: Ronaldos voldtægtssag nærmer sig retten

Ifølge Associated Press skal sagen, hvor en amerikansk kvinde anklager Cristiano Ronaldo for voldtægt, måske i retten.



Det er mere end ti år, siden Cristiano Ronaldo og Kathryn Mayorga mødtes på en natklub i Las Vegas og fulgtes op på hans hotelsuite. Nu tyder det på, at en retssag i USA skal afgøre, om parterne havde sex med samtykke, eller om der var tale om voldtægt, som Mayorga påstår.

Nyhedsbureauet Associated Press skriver, at sagen er på vej i retten i Nevada, som er den delstat, hvor Las Vegas hører hjemme. Der er endnu ikke fastsat en dato, men en dommer har fastslået, at hun vil høre sagens parter og beslutte, om Mayorga var mentalt egnet til at underskrive en tavshedsaftale med Ronaldos juridiske hold i 2010.

Ifølge Associated Press står det heller ikke klart, hvorvidt Ronaldo og Mayorga skal være til stede i retten.

Anklagen mod Ronaldo var indtil 2018 ukendt for offentligheden, men i 2018 lagde Kathryn Mayorga sag an mod den portugisiske fodboldprofil. Hun fortalte også offentligt om den for første gang.

Hun underskrev ellers en tavshedsklausul og modtog 2,4 millioner kroner i 2010. Mayorgas advokater hævder dog, at hendes psykiske ar gjorde hende ude af stand til at indgå juridisk bindende aftaler om den aften, hun mødte Ronaldo. De argumenterer også for, at Ronaldos advokater manipulerede og pressede hende til at underskrive aftalen.

Cristiano Ronaldo har hele vejen igennem afvist anklagerne og hævdet, at hans samvittighed er ren. Han fastholder, at han havde sex med samtykke ved Mayorga den aften i 2009.

Læs også:Ronaldo-sagen: Sandheden i spejlet




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

FC København kan miste endnu en stjerne

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Flere slagter dansker efter grim aktion

Er det Clement Bischoffs nye klub?