Medie: Ronaldos voldtægtssag nærmer sig retten

Ifølge Associated Press skal sagen, hvor en amerikansk kvinde anklager Cristiano Ronaldo for voldtægt, måske i retten.



Det er mere end ti år, siden Cristiano Ronaldo og Kathryn Mayorga mødtes på en natklub i Las Vegas og fulgtes op på hans hotelsuite. Nu tyder det på, at en retssag i USA skal afgøre, om parterne havde sex med samtykke, eller om der var tale om voldtægt, som Mayorga påstår.

Nyhedsbureauet Associated Press skriver, at sagen er på vej i retten i Nevada, som er den delstat, hvor Las Vegas hører hjemme. Der er endnu ikke fastsat en dato, men en dommer har fastslået, at hun vil høre sagens parter og beslutte, om Mayorga var mentalt egnet til at underskrive en tavshedsaftale med Ronaldos juridiske hold i 2010.

Ifølge Associated Press står det heller ikke klart, hvorvidt Ronaldo og Mayorga skal være til stede i retten.

Anklagen mod Ronaldo var indtil 2018 ukendt for offentligheden, men i 2018 lagde Kathryn Mayorga sag an mod den portugisiske fodboldprofil. Hun fortalte også offentligt om den for første gang.

Hun underskrev ellers en tavshedsklausul og modtog 2,4 millioner kroner i 2010. Mayorgas advokater hævder dog, at hendes psykiske ar gjorde hende ude af stand til at indgå juridisk bindende aftaler om den aften, hun mødte Ronaldo. De argumenterer også for, at Ronaldos advokater manipulerede og pressede hende til at underskrive aftalen.

Cristiano Ronaldo har hele vejen igennem afvist anklagerne og hævdet, at hans samvittighed er ren. Han fastholder, at han havde sex med samtykke ved Mayorga den aften i 2009.

Læs også:Ronaldo-sagen: Sandheden i spejlet




EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed