Det er mere end ti år, siden Cristiano Ronaldo og Kathryn Mayorga mødtes på en natklub i Las Vegas og fulgtes op på hans hotelsuite. Nu tyder det på, at en retssag i USA skal afgøre, om parterne havde sex med samtykke, eller om der var tale om voldtægt, som Mayorga påstår.
Nyhedsbureauet Associated Press skriver, at sagen er på vej i retten i Nevada, som er den delstat, hvor Las Vegas hører hjemme. Der er endnu ikke fastsat en dato, men en dommer har fastslået, at hun vil høre sagens parter og beslutte, om Mayorga var mentalt egnet til at underskrive en tavshedsaftale med Ronaldos juridiske hold i 2010.
Ifølge Associated Press står det heller ikke klart, hvorvidt Ronaldo og Mayorga skal være til stede i retten.
Anklagen mod Ronaldo var indtil 2018 ukendt for offentligheden, men i 2018 lagde Kathryn Mayorga sag an mod den portugisiske fodboldprofil. Hun fortalte også offentligt om den for første gang.
Hun underskrev ellers en tavshedsklausul og modtog 2,4 millioner kroner i 2010. Mayorgas advokater hævder dog, at hendes psykiske ar gjorde hende ude af stand til at indgå juridisk bindende aftaler om den aften, hun mødte Ronaldo. De argumenterer også for, at Ronaldos advokater manipulerede og pressede hende til at underskrive aftalen.
Cristiano Ronaldo har hele vejen igennem afvist anklagerne og hævdet, at hans samvittighed er ren. Han fastholder, at han havde sex med samtykke ved Mayorga den aften i 2009.
Læs også:Ronaldo-sagen: Sandheden i spejlet
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
OPTAKT
Argentina – Østrig
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
