Medie: Ronaldos voldtægtssag nærmer sig retten

Ifølge Associated Press skal sagen, hvor en amerikansk kvinde anklager Cristiano Ronaldo for voldtægt, måske i retten.



Det er mere end ti år, siden Cristiano Ronaldo og Kathryn Mayorga mødtes på en natklub i Las Vegas og fulgtes op på hans hotelsuite. Nu tyder det på, at en retssag i USA skal afgøre, om parterne havde sex med samtykke, eller om der var tale om voldtægt, som Mayorga påstår.

Nyhedsbureauet Associated Press skriver, at sagen er på vej i retten i Nevada, som er den delstat, hvor Las Vegas hører hjemme. Der er endnu ikke fastsat en dato, men en dommer har fastslået, at hun vil høre sagens parter og beslutte, om Mayorga var mentalt egnet til at underskrive en tavshedsaftale med Ronaldos juridiske hold i 2010.

Ifølge Associated Press står det heller ikke klart, hvorvidt Ronaldo og Mayorga skal være til stede i retten.

Anklagen mod Ronaldo var indtil 2018 ukendt for offentligheden, men i 2018 lagde Kathryn Mayorga sag an mod den portugisiske fodboldprofil. Hun fortalte også offentligt om den for første gang.

Hun underskrev ellers en tavshedsklausul og modtog 2,4 millioner kroner i 2010. Mayorgas advokater hævder dog, at hendes psykiske ar gjorde hende ude af stand til at indgå juridisk bindende aftaler om den aften, hun mødte Ronaldo. De argumenterer også for, at Ronaldos advokater manipulerede og pressede hende til at underskrive aftalen.

Cristiano Ronaldo har hele vejen igennem afvist anklagerne og hævdet, at hans samvittighed er ren. Han fastholder, at han havde sex med samtykke ved Mayorga den aften i 2009.

Læs også:Ronaldo-sagen: Sandheden i spejlet




LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF