Medie: Tyskere vil af med dansk keeper

Det er ikke blevet til meget spilletid for den danske målmand Martin Hansen de seneste knap tre år, og nu vil hans tyske klub sælge ham denne sommer.



Det er ikke blevet til meget spilletid for Martin Hansen i Hannover 96, der har brugt det meste af de sidste knap tre år på bænken.

I januar 2020 kom han til Tyskland fra norske Strømgodset på en aftale frem til sommeren 2023. Meget tyder dog på, at den danske målmand ikke bliver kontraktlængden ud.

Det tyske medie Bild skriver, at klubbens nye manager Stefan Leitl vil lave en transformation på målmandsposten, hvilket går ud over Martin Hansen, da han ikke indgår i planerne.

Ron-Robert Zieler er holdets normale førstemålmand og det bliver han ved med at være. Leo Weinkauf vender retur fra sin lejeaftale hos Duisburg og han skal agere reserve bag Zieler.

Derudover har Hannover 96 planer om at hente endnu en keeper, som også kan spille på U23-mandskabet.

– Vi har ikke tænkt over det endnu, siger sportsdirektør i klubben, Marcus Mann, kortfattet til Bild, om den påståede målmandsrokade, som altså får konsekvenser for Martin Hansen.

Bild skriver også, at danskerens agent, Bjarne Goldbæk, allerede er sat i sving med at finde en ny arbejdsgiver til den 31-årige keeper.

Under sin tid i Hannover 96 er det blot blevet til 16 kampe. Som helt ung var han en del af Liverpool, inden han drog retur til Danmark hos først Viborg FF og sidenhen FC Nordsjælland.

Han har også været forbi hollandsk, schweizisk og norsk fodbold. Han har kontrakt med Hannover 96, der sluttede som nummer 11 i 2. Bundesligaen, frem til 2023.

Tipsbladet ville gerne have talt med danskerens agent, Bjarne Goldbæk, men han er ikke vendt retur på henvendelserne.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FC København – Lyngby BK

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken til stort landstrænerjob

AGF – Brøndby IF

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Viborg FF – OB

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Randers FC – Silkeborg IF

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

Spår FCK-fiasko

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

I dag er det sidste chance for FC København