Medie: Tyskere vil af med dansk keeper

Det er ikke blevet til meget spilletid for den danske målmand Martin Hansen de seneste knap tre år, og nu vil hans tyske klub sælge ham denne sommer.



Det er ikke blevet til meget spilletid for Martin Hansen i Hannover 96, der har brugt det meste af de sidste knap tre år på bænken.

I januar 2020 kom han til Tyskland fra norske Strømgodset på en aftale frem til sommeren 2023. Meget tyder dog på, at den danske målmand ikke bliver kontraktlængden ud.

Det tyske medie Bild skriver, at klubbens nye manager Stefan Leitl vil lave en transformation på målmandsposten, hvilket går ud over Martin Hansen, da han ikke indgår i planerne.

Ron-Robert Zieler er holdets normale førstemålmand og det bliver han ved med at være. Leo Weinkauf vender retur fra sin lejeaftale hos Duisburg og han skal agere reserve bag Zieler.

Derudover har Hannover 96 planer om at hente endnu en keeper, som også kan spille på U23-mandskabet.

– Vi har ikke tænkt over det endnu, siger sportsdirektør i klubben, Marcus Mann, kortfattet til Bild, om den påståede målmandsrokade, som altså får konsekvenser for Martin Hansen.

Bild skriver også, at danskerens agent, Bjarne Goldbæk, allerede er sat i sving med at finde en ny arbejdsgiver til den 31-årige keeper.

Under sin tid i Hannover 96 er det blot blevet til 16 kampe. Som helt ung var han en del af Liverpool, inden han drog retur til Danmark hos først Viborg FF og sidenhen FC Nordsjælland.

Han har også været forbi hollandsk, schweizisk og norsk fodbold. Han har kontrakt med Hannover 96, der sluttede som nummer 11 i 2. Bundesligaen, frem til 2023.

Tipsbladet ville gerne have talt med danskerens agent, Bjarne Goldbæk, men han er ikke vendt retur på henvendelserne.







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen