Det er ikke blevet til meget spilletid for Martin Hansen i Hannover 96, der har brugt det meste af de sidste knap tre år på bænken.
I januar 2020 kom han til Tyskland fra norske Strømgodset på en aftale frem til sommeren 2023. Meget tyder dog på, at den danske målmand ikke bliver kontraktlængden ud.
Det tyske medie Bild skriver, at klubbens nye manager Stefan Leitl vil lave en transformation på målmandsposten, hvilket går ud over Martin Hansen, da han ikke indgår i planerne.
Ron-Robert Zieler er holdets normale førstemålmand og det bliver han ved med at være. Leo Weinkauf vender retur fra sin lejeaftale hos Duisburg og han skal agere reserve bag Zieler.
Derudover har Hannover 96 planer om at hente endnu en keeper, som også kan spille på U23-mandskabet.
– Vi har ikke tænkt over det endnu, siger sportsdirektør i klubben, Marcus Mann, kortfattet til Bild, om den påståede målmandsrokade, som altså får konsekvenser for Martin Hansen.
Bild skriver også, at danskerens agent, Bjarne Goldbæk, allerede er sat i sving med at finde en ny arbejdsgiver til den 31-årige keeper.
Under sin tid i Hannover 96 er det blot blevet til 16 kampe. Som helt ung var han en del af Liverpool, inden han drog retur til Danmark hos først Viborg FF og sidenhen FC Nordsjælland.
Han har også været forbi hollandsk, schweizisk og norsk fodbold. Han har kontrakt med Hannover 96, der sluttede som nummer 11 i 2. Bundesligaen, frem til 2023.
Tipsbladet ville gerne have talt med danskerens agent, Bjarne Goldbæk, men han er ikke vendt retur på henvendelserne.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Stopper karrieren
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN
