Medie: Tyskere vil af med dansk keeper

Det er ikke blevet til meget spilletid for den danske målmand Martin Hansen de seneste knap tre år, og nu vil hans tyske klub sælge ham denne sommer.



Det er ikke blevet til meget spilletid for Martin Hansen i Hannover 96, der har brugt det meste af de sidste knap tre år på bænken.

I januar 2020 kom han til Tyskland fra norske Strømgodset på en aftale frem til sommeren 2023. Meget tyder dog på, at den danske målmand ikke bliver kontraktlængden ud.

Det tyske medie Bild skriver, at klubbens nye manager Stefan Leitl vil lave en transformation på målmandsposten, hvilket går ud over Martin Hansen, da han ikke indgår i planerne.

Ron-Robert Zieler er holdets normale førstemålmand og det bliver han ved med at være. Leo Weinkauf vender retur fra sin lejeaftale hos Duisburg og han skal agere reserve bag Zieler.

Derudover har Hannover 96 planer om at hente endnu en keeper, som også kan spille på U23-mandskabet.

– Vi har ikke tænkt over det endnu, siger sportsdirektør i klubben, Marcus Mann, kortfattet til Bild, om den påståede målmandsrokade, som altså får konsekvenser for Martin Hansen.

Bild skriver også, at danskerens agent, Bjarne Goldbæk, allerede er sat i sving med at finde en ny arbejdsgiver til den 31-årige keeper.

Under sin tid i Hannover 96 er det blot blevet til 16 kampe. Som helt ung var han en del af Liverpool, inden han drog retur til Danmark hos først Viborg FF og sidenhen FC Nordsjælland.

Han har også været forbi hollandsk, schweizisk og norsk fodbold. Han har kontrakt med Hannover 96, der sluttede som nummer 11 i 2. Bundesligaen, frem til 2023.

Tipsbladet ville gerne have talt med danskerens agent, Bjarne Goldbæk, men han er ikke vendt retur på henvendelserne.





TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Wolfsburg – Bayern

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Køber snart Brøndby-angriber

Manchester City – Brentford



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF