Lionel Messi blev søndag hædret med Ballon d’Or, som uddeles til verdens bedste fodboldspiller, men prisen skulle være gået til Robert Lewandowski. Den holdning har rigtig mange her dagen derpå.
Et kig i udenlandske medier tegner et klart billede af, at Robert Lewandowski havde fortjent at vinde, men det var altså Lionel Messi, der blev stemt ind på førstepladsen af de journalister, som stemte til Ballon d’Or.
Størst er opstandelsen naturligvis i Robert Lewandowskis hjemland Polen, hvor medierne er meget uforstående over mandagens resultat. Det gælder blandt andre mediet sportowefakty, der behandler emnet under overskriften “hvordan kunne de tage så meget fejl?”.
Også i Tyskland, hvor Lewandowski til dagligt slår sine folder for Bayern München, er der stor undren. Det gælder blandt andre sportbuzzer.de, der skriver følgende:
– At arrangørerne gav Lewandowski en trøstepræmie i form af den bedste angriber, så han ikke skulle forlade gallaen tomhændet, ligner mest af alt en undskyldning, men det tenderer en fornærmelse. Beklager, kære kollegaer, men opgiv venligst din ret til at stemme næste år. Mandag aften fremstod du fuldstændig utroværdig.
Sågar i Messis hjemland Argentina har flere medier den holdning, at Robert Lewandowski skulle have vundet Ballon d’Or. “Det var fornærmende”, skriver La Nacion under overskriften “Undskyld, Robert”.
I Danmark er det Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der afgiver stemmerne til Ballon d’Or, og han havde Robert Lewandowski foran Lionel Messi – læs mere her.
Lionel Messi vandt med 33 point ned til Robert Lewandowski. Jorginho blev nummer tre.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Snart kan det give rødt kort
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag