Megatransfer – Superliga-klub kan score millioner

Danske Patrick Dorgu er på vej mod stjernerne, og det kan man i FC Nordsjælland høste frugterne af ved et kommende salg.



Rækken af stjerner, som FC Nordsjælland har haft succes med i Superligaen og siden solgt videre for store millionbeløb, bliver længere og længere.

I 2021 slog Kamaldeen Sulemana Superligaens transferrekord med sit skifte fra FC Nordsjælland til Rennes for omkring 150 millioner kroner. Denne sommer satte hans landsmand Ernest Nuamah nye standarder for salg ud af Superligaen med sit skifte til RWD Molenbeek for omkring 186 millioner kroner.

Men selvom FC Nordsjælland portefølje af flotte spillersalg er lang, er der også nogle, som slipper ud af klubben uden at have slået igennem og dermed ikke givet et økonomisk udbytte i form af et salg. 

En af dem er Patrick Dorgu, der i sommeren 2022 skiftede til Lecce for småpenge, og nu er han fast mand på klubbens førstehold og er samtidig i søgelyset hos alverdens storklubber.

Men selvom 19-årige Patrick Dorgu ikke blev en sportslig succes i FC Nordsjælland, så kan han alligevel ende med at blive en økonomisk succes. Farum-klubben har således sikret sig en procentdel af et videresalg.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er FC Nordsjælland berettiget til 15 procent af et kommende salg af venstrebacken. Den procentdel kan ende med at beløbe sig i en stor pose penge, da Patrick Dorgus pris kun er på vej frem.

Tuttomercatoweb var torsdag ude med en pris på mellem 75 og 112 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskerens markedsværdi på nuværende tidspunkt noget højere, da den ligger i lejet, der hedder 112 til 150 millioner kroner.

Sælges Patrick Dorgu til 150 millioner kroner, vil det indbringe FC Nordsjælland omkring 20 millioner kroner. Beløbet kan dog sagtens ende med at blive meget større.

Venstrebacken bejler til landsholdet og vil formentlig inden længe få sin udtagelse. Det, samt det faktum, at han leverer uge efter uge i Serie A, gør, at hans pris i hvert fald ikke bliver lavere.

De mange bejlere er heller ikke begyndt at byde endnu, og når først de gør det, så kan Lecce håbe, at en budkrig bryder ud, hvilket vil hæve prisen og dermed beløbet, som FC Nordsjælland er berettiget til.

Lige nu peger det dog i retning af, at Patrick Dorgu, der er på kontrakt i Lecce frem til 2027, tidligst skydes afsted til sommer. Lecces sportsdirektør, Stefano Trinchera, har slået fast, at man under ingen omstændigheder vil sælge ham til januar.

Indtil videre holder flere klubber øje med venstrebacken, hvor blandt andre Chelsea har været nævnt. Ifølge Tipsbladets oplysninger er de inde i billedet, og det samme er Tottenham.

Flere topklubber i Italien følger også Patrick Dorgu, men de kan formentlig ende med at se langt efter U21-landsholdsspilleren, da de kan få svært ved at matche hans prisskilt.

Patrick Dorgu, 19 år, nåede aldrig at få debut for FC Nordsjælland, før han drog til Lecce. I sidste sæson blev det til fire mål i 33 U19-kampe for det italienske mandskab. I denne sæson har han indtaget den største italienske scene på klubbens førstehold.





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FC København – Lyngby BK

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

AGF – Brøndby IF

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Viborg FF – OB

På blokken til stort landstrænerjob

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Spår FCK-fiasko

Sønderjyske – FC Midtjylland