Rækken af stjerner, som FC Nordsjælland har haft succes med i Superligaen og siden solgt videre for store millionbeløb, bliver længere og længere.
I 2021 slog Kamaldeen Sulemana Superligaens transferrekord med sit skifte fra FC Nordsjælland til Rennes for omkring 150 millioner kroner. Denne sommer satte hans landsmand Ernest Nuamah nye standarder for salg ud af Superligaen med sit skifte til RWD Molenbeek for omkring 186 millioner kroner.
Men selvom FC Nordsjælland portefølje af flotte spillersalg er lang, er der også nogle, som slipper ud af klubben uden at have slået igennem og dermed ikke givet et økonomisk udbytte i form af et salg.
En af dem er Patrick Dorgu, der i sommeren 2022 skiftede til Lecce for småpenge, og nu er han fast mand på klubbens førstehold og er samtidig i søgelyset hos alverdens storklubber.
Men selvom 19-årige Patrick Dorgu ikke blev en sportslig succes i FC Nordsjælland, så kan han alligevel ende med at blive en økonomisk succes. Farum-klubben har således sikret sig en procentdel af et videresalg.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er FC Nordsjælland berettiget til 15 procent af et kommende salg af venstrebacken. Den procentdel kan ende med at beløbe sig i en stor pose penge, da Patrick Dorgus pris kun er på vej frem.
Tuttomercatoweb var torsdag ude med en pris på mellem 75 og 112 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskerens markedsværdi på nuværende tidspunkt noget højere, da den ligger i lejet, der hedder 112 til 150 millioner kroner.
Sælges Patrick Dorgu til 150 millioner kroner, vil det indbringe FC Nordsjælland omkring 20 millioner kroner. Beløbet kan dog sagtens ende med at blive meget større.
Venstrebacken bejler til landsholdet og vil formentlig inden længe få sin udtagelse. Det, samt det faktum, at han leverer uge efter uge i Serie A, gør, at hans pris i hvert fald ikke bliver lavere.
De mange bejlere er heller ikke begyndt at byde endnu, og når først de gør det, så kan Lecce håbe, at en budkrig bryder ud, hvilket vil hæve prisen og dermed beløbet, som FC Nordsjælland er berettiget til.
Lige nu peger det dog i retning af, at Patrick Dorgu, der er på kontrakt i Lecce frem til 2027, tidligst skydes afsted til sommer. Lecces sportsdirektør, Stefano Trinchera, har slået fast, at man under ingen omstændigheder vil sælge ham til januar.
Indtil videre holder flere klubber øje med venstrebacken, hvor blandt andre Chelsea har været nævnt. Ifølge Tipsbladets oplysninger er de inde i billedet, og det samme er Tottenham.
Flere topklubber i Italien følger også Patrick Dorgu, men de kan formentlig ende med at se langt efter U21-landsholdsspilleren, da de kan få svært ved at matche hans prisskilt.
Patrick Dorgu, 19 år, nåede aldrig at få debut for FC Nordsjælland, før han drog til Lecce. I sidste sæson blev det til fire mål i 33 U19-kampe for det italienske mandskab. I denne sæson har han indtaget den største italienske scene på klubbens førstehold.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
