Rækken af stjerner, som FC Nordsjælland har haft succes med i Superligaen og siden solgt videre for store millionbeløb, bliver længere og længere.
I 2021 slog Kamaldeen Sulemana Superligaens transferrekord med sit skifte fra FC Nordsjælland til Rennes for omkring 150 millioner kroner. Denne sommer satte hans landsmand Ernest Nuamah nye standarder for salg ud af Superligaen med sit skifte til RWD Molenbeek for omkring 186 millioner kroner.
Men selvom FC Nordsjælland portefølje af flotte spillersalg er lang, er der også nogle, som slipper ud af klubben uden at have slået igennem og dermed ikke givet et økonomisk udbytte i form af et salg.
En af dem er Patrick Dorgu, der i sommeren 2022 skiftede til Lecce for småpenge, og nu er han fast mand på klubbens førstehold og er samtidig i søgelyset hos alverdens storklubber.
Men selvom 19-årige Patrick Dorgu ikke blev en sportslig succes i FC Nordsjælland, så kan han alligevel ende med at blive en økonomisk succes. Farum-klubben har således sikret sig en procentdel af et videresalg.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er FC Nordsjælland berettiget til 15 procent af et kommende salg af venstrebacken. Den procentdel kan ende med at beløbe sig i en stor pose penge, da Patrick Dorgus pris kun er på vej frem.
Tuttomercatoweb var torsdag ude med en pris på mellem 75 og 112 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskerens markedsværdi på nuværende tidspunkt noget højere, da den ligger i lejet, der hedder 112 til 150 millioner kroner.
Sælges Patrick Dorgu til 150 millioner kroner, vil det indbringe FC Nordsjælland omkring 20 millioner kroner. Beløbet kan dog sagtens ende med at blive meget større.
Venstrebacken bejler til landsholdet og vil formentlig inden længe få sin udtagelse. Det, samt det faktum, at han leverer uge efter uge i Serie A, gør, at hans pris i hvert fald ikke bliver lavere.
De mange bejlere er heller ikke begyndt at byde endnu, og når først de gør det, så kan Lecce håbe, at en budkrig bryder ud, hvilket vil hæve prisen og dermed beløbet, som FC Nordsjælland er berettiget til.
Lige nu peger det dog i retning af, at Patrick Dorgu, der er på kontrakt i Lecce frem til 2027, tidligst skydes afsted til sommer. Lecces sportsdirektør, Stefano Trinchera, har slået fast, at man under ingen omstændigheder vil sælge ham til januar.
Indtil videre holder flere klubber øje med venstrebacken, hvor blandt andre Chelsea har været nævnt. Ifølge Tipsbladets oplysninger er de inde i billedet, og det samme er Tottenham.
Flere topklubber i Italien følger også Patrick Dorgu, men de kan formentlig ende med at se langt efter U21-landsholdsspilleren, da de kan få svært ved at matche hans prisskilt.
Patrick Dorgu, 19 år, nåede aldrig at få debut for FC Nordsjælland, før han drog til Lecce. I sidste sæson blev det til fire mål i 33 U19-kampe for det italienske mandskab. I denne sæson har han indtaget den største italienske scene på klubbens førstehold.
LIVE
TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
OPTAKT
OB – Sønderjyske
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
NYHEDER
