Rækken af stjerner, som FC Nordsjælland har haft succes med i Superligaen og siden solgt videre for store millionbeløb, bliver længere og længere.
I 2021 slog Kamaldeen Sulemana Superligaens transferrekord med sit skifte fra FC Nordsjælland til Rennes for omkring 150 millioner kroner. Denne sommer satte hans landsmand Ernest Nuamah nye standarder for salg ud af Superligaen med sit skifte til RWD Molenbeek for omkring 186 millioner kroner.
Men selvom FC Nordsjælland portefølje af flotte spillersalg er lang, er der også nogle, som slipper ud af klubben uden at have slået igennem og dermed ikke givet et økonomisk udbytte i form af et salg.
En af dem er Patrick Dorgu, der i sommeren 2022 skiftede til Lecce for småpenge, og nu er han fast mand på klubbens førstehold og er samtidig i søgelyset hos alverdens storklubber.
Men selvom 19-årige Patrick Dorgu ikke blev en sportslig succes i FC Nordsjælland, så kan han alligevel ende med at blive en økonomisk succes. Farum-klubben har således sikret sig en procentdel af et videresalg.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er FC Nordsjælland berettiget til 15 procent af et kommende salg af venstrebacken. Den procentdel kan ende med at beløbe sig i en stor pose penge, da Patrick Dorgus pris kun er på vej frem.
Tuttomercatoweb var torsdag ude med en pris på mellem 75 og 112 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskerens markedsværdi på nuværende tidspunkt noget højere, da den ligger i lejet, der hedder 112 til 150 millioner kroner.
Sælges Patrick Dorgu til 150 millioner kroner, vil det indbringe FC Nordsjælland omkring 20 millioner kroner. Beløbet kan dog sagtens ende med at blive meget større.
Venstrebacken bejler til landsholdet og vil formentlig inden længe få sin udtagelse. Det, samt det faktum, at han leverer uge efter uge i Serie A, gør, at hans pris i hvert fald ikke bliver lavere.
De mange bejlere er heller ikke begyndt at byde endnu, og når først de gør det, så kan Lecce håbe, at en budkrig bryder ud, hvilket vil hæve prisen og dermed beløbet, som FC Nordsjælland er berettiget til.
Lige nu peger det dog i retning af, at Patrick Dorgu, der er på kontrakt i Lecce frem til 2027, tidligst skydes afsted til sommer. Lecces sportsdirektør, Stefano Trinchera, har slået fast, at man under ingen omstændigheder vil sælge ham til januar.
Indtil videre holder flere klubber øje med venstrebacken, hvor blandt andre Chelsea har været nævnt. Ifølge Tipsbladets oplysninger er de inde i billedet, og det samme er Tottenham.
Flere topklubber i Italien følger også Patrick Dorgu, men de kan formentlig ende med at se langt efter U21-landsholdsspilleren, da de kan få svært ved at matche hans prisskilt.
Patrick Dorgu, 19 år, nåede aldrig at få debut for FC Nordsjælland, før han drog til Lecce. I sidste sæson blev det til fire mål i 33 U19-kampe for det italienske mandskab. I denne sæson har han indtaget den største italienske scene på klubbens førstehold.
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’
TOPNYHED
Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Professorer: Stadionleje i Fredericia ulovligt
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
TRANSFER
Arbejder på køb af William Osula
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
TOPNYHED
Schjelderup har delt ulovlig video: Jeg får en dom
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
LIGE NU
Fantastisk for Danmark: Han er klar igen
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
DAGENS SPILFORSLAG
Søvndyssende søndag i Stuttgart
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
NYHEDER
