Megatransfer – Superliga-klub kan score millioner

Danske Patrick Dorgu er på vej mod stjernerne, og det kan man i FC Nordsjælland høste frugterne af ved et kommende salg.



Rækken af stjerner, som FC Nordsjælland har haft succes med i Superligaen og siden solgt videre for store millionbeløb, bliver længere og længere.

I 2021 slog Kamaldeen Sulemana Superligaens transferrekord med sit skifte fra FC Nordsjælland til Rennes for omkring 150 millioner kroner. Denne sommer satte hans landsmand Ernest Nuamah nye standarder for salg ud af Superligaen med sit skifte til RWD Molenbeek for omkring 186 millioner kroner.

Men selvom FC Nordsjælland portefølje af flotte spillersalg er lang, er der også nogle, som slipper ud af klubben uden at have slået igennem og dermed ikke givet et økonomisk udbytte i form af et salg. 

En af dem er Patrick Dorgu, der i sommeren 2022 skiftede til Lecce for småpenge, og nu er han fast mand på klubbens førstehold og er samtidig i søgelyset hos alverdens storklubber.

Men selvom 19-årige Patrick Dorgu ikke blev en sportslig succes i FC Nordsjælland, så kan han alligevel ende med at blive en økonomisk succes. Farum-klubben har således sikret sig en procentdel af et videresalg.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er FC Nordsjælland berettiget til 15 procent af et kommende salg af venstrebacken. Den procentdel kan ende med at beløbe sig i en stor pose penge, da Patrick Dorgus pris kun er på vej frem.

Tuttomercatoweb var torsdag ude med en pris på mellem 75 og 112 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger er danskerens markedsværdi på nuværende tidspunkt noget højere, da den ligger i lejet, der hedder 112 til 150 millioner kroner.

Sælges Patrick Dorgu til 150 millioner kroner, vil det indbringe FC Nordsjælland omkring 20 millioner kroner. Beløbet kan dog sagtens ende med at blive meget større.

Venstrebacken bejler til landsholdet og vil formentlig inden længe få sin udtagelse. Det, samt det faktum, at han leverer uge efter uge i Serie A, gør, at hans pris i hvert fald ikke bliver lavere.

De mange bejlere er heller ikke begyndt at byde endnu, og når først de gør det, så kan Lecce håbe, at en budkrig bryder ud, hvilket vil hæve prisen og dermed beløbet, som FC Nordsjælland er berettiget til.

Lige nu peger det dog i retning af, at Patrick Dorgu, der er på kontrakt i Lecce frem til 2027, tidligst skydes afsted til sommer. Lecces sportsdirektør, Stefano Trinchera, har slået fast, at man under ingen omstændigheder vil sælge ham til januar.

Indtil videre holder flere klubber øje med venstrebacken, hvor blandt andre Chelsea har været nævnt. Ifølge Tipsbladets oplysninger er de inde i billedet, og det samme er Tottenham.

Flere topklubber i Italien følger også Patrick Dorgu, men de kan formentlig ende med at se langt efter U21-landsholdsspilleren, da de kan få svært ved at matche hans prisskilt.

Patrick Dorgu, 19 år, nåede aldrig at få debut for FC Nordsjælland, før han drog til Lecce. I sidste sæson blev det til fire mål i 33 U19-kampe for det italienske mandskab. I denne sæson har han indtaget den største italienske scene på klubbens førstehold.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Wolfsburg – Bayern

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Det var en af de værste dage

Manchester City – Brentford

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Køber snart Brøndby-angriber

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen