Den argentinske fodboldstjerne Lionel Messi har genfundet glæden, efter at han er skiftet til det amerikanske hold Inter Miami.
Han beskriver skiftet som det "modsatte" af hans transfer fra Barcelona til Paris Saint-Germain.
Ordene falder i et interview med lokale medier. Interviewet er stjernens første, siden han rykkede til USA.
Det er en afslappet Messi, der i interviewet taler positivt om sit liv i det sydlige Florida. Ifølge ham står det i kontrast til livet i den franske hovedstad.
– Som jeg sagde dengang, var min afgang til Paris ikke noget, jeg selv ville. Jeg ville ikke forlade Barcelona og, som man siger, var det fra den ene dag til den anden.
– Og ja, jeg skulle også vænne mig til et sted, der var totalt anderledes fra der, hvor jeg havde været hele mit liv. Både i forhold til byen og sportsmæssigt, og ja, det var svært, men det er det modsatte af, hvad der sker for mig her, siger han.
Messi havde været i Barcelona, siden har var 13 år. Hans skifte fra Barcelona skete primært som følge af økonomiske vanskeligheder i klubben.
Inden skiftet var der spekulationer om, hvorvidt Messi ville vende tilbage til Barcelona, eller om han, i lighed med andre store stjerner, var på vej til Saudi-Arabien.
Men i dag er Messi glad for beslutningen om at tage til USA.
– Jeg kan sige til dig, at jeg er meget glad for den beslutning, vi traf. Ikke bare for spillet, for hvordan det går, men for min familie, for hvordan vi lever til daglig, for hvordan vi nyder byen, for denne nye oplevelse og modtagelsen, der har været ekstraordinær fra første dag, ikke bare i Miami, siger han.
Messi har chancen for at være med til at sikre sin klub dens første trofæ, når Miami møder Nashville søndag i finalen i Leagues Cup.
– Det ville være fantastisk, ville det ikke? Både for mig og for alle de mennesker, der er fans af klubben og for klubben selv, siger argentineren.
/ritzau/AFP
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Messi sætter ord på vildt drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
INTERVIEW