Den argentinske fodboldstjerne Lionel Messi har genfundet glæden, efter at han er skiftet til det amerikanske hold Inter Miami.
Han beskriver skiftet som det "modsatte" af hans transfer fra Barcelona til Paris Saint-Germain.
Ordene falder i et interview med lokale medier. Interviewet er stjernens første, siden han rykkede til USA.
Det er en afslappet Messi, der i interviewet taler positivt om sit liv i det sydlige Florida. Ifølge ham står det i kontrast til livet i den franske hovedstad.
– Som jeg sagde dengang, var min afgang til Paris ikke noget, jeg selv ville. Jeg ville ikke forlade Barcelona og, som man siger, var det fra den ene dag til den anden.
– Og ja, jeg skulle også vænne mig til et sted, der var totalt anderledes fra der, hvor jeg havde været hele mit liv. Både i forhold til byen og sportsmæssigt, og ja, det var svært, men det er det modsatte af, hvad der sker for mig her, siger han.
Messi havde været i Barcelona, siden har var 13 år. Hans skifte fra Barcelona skete primært som følge af økonomiske vanskeligheder i klubben.
Inden skiftet var der spekulationer om, hvorvidt Messi ville vende tilbage til Barcelona, eller om han, i lighed med andre store stjerner, var på vej til Saudi-Arabien.
Men i dag er Messi glad for beslutningen om at tage til USA.
– Jeg kan sige til dig, at jeg er meget glad for den beslutning, vi traf. Ikke bare for spillet, for hvordan det går, men for min familie, for hvordan vi lever til daglig, for hvordan vi nyder byen, for denne nye oplevelse og modtagelsen, der har været ekstraordinær fra første dag, ikke bare i Miami, siger han.
Messi har chancen for at være med til at sikre sin klub dens første trofæ, når Miami møder Nashville søndag i finalen i Leagues Cup.
– Det ville være fantastisk, ville det ikke? Både for mig og for alle de mennesker, der er fans af klubben og for klubben selv, siger argentineren.
/ritzau/AFP
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT