De har haft en episk rivalisering i flere årtier, men til sommer kan Lionel Messi og Cristiano Ronaldo potentielt spille på samme hold for første gang nogensinde.
Sådan lyder det fra talkSPORT, der skriver, at Cristiano Ronaldo til sommer kan indgå en kortvarig kontrakt med en af de klubber, der skal deltage i klub-VM i USA.
Cristiano Ronaldos kontrakt med Al-Nassr udløber til sommer, og den portugisiske superstjerne har endnu ikke underskrevet en forlængelse.
Ifølge talkSPORT er forventningen, at en forlængelse med Al-Nassr vil komme på plads før ellere senere, men det udelukker angiveligt ikke et scenarie, hvor Cristiano Ronaldo først tørner ud for en klub, der deltager ved klub-VM, for derefter at returnere til den saudiarabiske liga efter slutrunden.
Og ifølge talkSPORT er Inter Miami interesserede i at gøre Lionel Messi og Cristiano Ronaldo til holdkammerater under sommerens slutrunde, selvom ingen planer endnu er fremskredne.
Inter Miami har i Lionel Messi og Sergio Busquets to ud af de maksimalt tre tilladte designated players, som er en regel, der giver klubberne mulighed for at hente tre spillere, der ligger udenfor deres såkaldte salary cap.
Inter Miami spiller åbningskampen ved klub-VM den 14. juni, hvor Lionel Messi og co. møder egyptiske Al Ahly, der som bekendt råder over den tidligere AaB- og Vendsyssel-angriber Wessam Abou Ali.
Al Hilal fra Saudi-Arabien deltager også ved klub-VM, hvor de er i gruppe med Real Madrid, Pachuca og Salzburg.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Japan overrasker mod Holland
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
MEDIE