Messi og Ronaldo kan blive holdkammerater

Ifølge talkSPORT overvejer Inter Miami muligheden for at hente Cristiano Ronaldo på en kort aftale til sommer, så portugiseren kan deltage i klub-VM.



De har haft en episk rivalisering i flere årtier, men til sommer kan Lionel Messi og Cristiano Ronaldo potentielt spille på samme hold for første gang nogensinde.

Sådan lyder det fra talkSPORT, der skriver, at Cristiano Ronaldo til sommer kan indgå en kortvarig kontrakt med en af de klubber, der skal deltage i klub-VM i USA.

Cristiano Ronaldos kontrakt med Al-Nassr udløber til sommer, og den portugisiske superstjerne har endnu ikke underskrevet en forlængelse.

Ifølge talkSPORT er forventningen, at en forlængelse med Al-Nassr vil komme på plads før ellere senere, men det udelukker angiveligt ikke et scenarie, hvor Cristiano Ronaldo først tørner ud for en klub, der deltager ved klub-VM, for derefter at returnere til den saudiarabiske liga efter slutrunden.

Og ifølge talkSPORT er Inter Miami interesserede i at gøre Lionel Messi og Cristiano Ronaldo til holdkammerater under sommerens slutrunde, selvom ingen planer endnu er fremskredne.

Inter Miami har i Lionel Messi og Sergio Busquets to ud af de maksimalt tre tilladte designated players, som er en regel, der giver klubberne mulighed for at hente tre spillere, der ligger udenfor deres såkaldte salary cap.

Inter Miami spiller åbningskampen ved klub-VM den 14. juni, hvor Lionel Messi og co. møder egyptiske Al Ahly, der som bekendt råder over den tidligere AaB- og Vendsyssel-angriber Wessam Abou Ali.

Al Hilal fra Saudi-Arabien deltager også ved klub-VM, hvor de er i gruppe med Real Madrid, Pachuca og Salzburg.





LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

OB – Silkeborg IF

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Manchester United – Liverpool

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Kultklub jagtede Brøndby-flop



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Det ser sort ud for B.93