De har haft en episk rivalisering i flere årtier, men til sommer kan Lionel Messi og Cristiano Ronaldo potentielt spille på samme hold for første gang nogensinde.
Sådan lyder det fra talkSPORT, der skriver, at Cristiano Ronaldo til sommer kan indgå en kortvarig kontrakt med en af de klubber, der skal deltage i klub-VM i USA.
Cristiano Ronaldos kontrakt med Al-Nassr udløber til sommer, og den portugisiske superstjerne har endnu ikke underskrevet en forlængelse.
Ifølge talkSPORT er forventningen, at en forlængelse med Al-Nassr vil komme på plads før ellere senere, men det udelukker angiveligt ikke et scenarie, hvor Cristiano Ronaldo først tørner ud for en klub, der deltager ved klub-VM, for derefter at returnere til den saudiarabiske liga efter slutrunden.
Og ifølge talkSPORT er Inter Miami interesserede i at gøre Lionel Messi og Cristiano Ronaldo til holdkammerater under sommerens slutrunde, selvom ingen planer endnu er fremskredne.
Inter Miami har i Lionel Messi og Sergio Busquets to ud af de maksimalt tre tilladte designated players, som er en regel, der giver klubberne mulighed for at hente tre spillere, der ligger udenfor deres såkaldte salary cap.
Inter Miami spiller åbningskampen ved klub-VM den 14. juni, hvor Lionel Messi og co. møder egyptiske Al Ahly, der som bekendt råder over den tidligere AaB- og Vendsyssel-angriber Wessam Abou Ali.
Al Hilal fra Saudi-Arabien deltager også ved klub-VM, hvor de er i gruppe med Real Madrid, Pachuca og Salzburg.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
AGF køber dansk profil
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER