Messi og Ronaldo kan blive holdkammerater

Ifølge talkSPORT overvejer Inter Miami muligheden for at hente Cristiano Ronaldo på en kort aftale til sommer, så portugiseren kan deltage i klub-VM.



De har haft en episk rivalisering i flere årtier, men til sommer kan Lionel Messi og Cristiano Ronaldo potentielt spille på samme hold for første gang nogensinde.

Sådan lyder det fra talkSPORT, der skriver, at Cristiano Ronaldo til sommer kan indgå en kortvarig kontrakt med en af de klubber, der skal deltage i klub-VM i USA.

Cristiano Ronaldos kontrakt med Al-Nassr udløber til sommer, og den portugisiske superstjerne har endnu ikke underskrevet en forlængelse.

Ifølge talkSPORT er forventningen, at en forlængelse med Al-Nassr vil komme på plads før ellere senere, men det udelukker angiveligt ikke et scenarie, hvor Cristiano Ronaldo først tørner ud for en klub, der deltager ved klub-VM, for derefter at returnere til den saudiarabiske liga efter slutrunden.

Og ifølge talkSPORT er Inter Miami interesserede i at gøre Lionel Messi og Cristiano Ronaldo til holdkammerater under sommerens slutrunde, selvom ingen planer endnu er fremskredne.

Inter Miami har i Lionel Messi og Sergio Busquets to ud af de maksimalt tre tilladte designated players, som er en regel, der giver klubberne mulighed for at hente tre spillere, der ligger udenfor deres såkaldte salary cap.

Inter Miami spiller åbningskampen ved klub-VM den 14. juni, hvor Lionel Messi og co. møder egyptiske Al Ahly, der som bekendt råder over den tidligere AaB- og Vendsyssel-angriber Wessam Abou Ali.

Al Hilal fra Saudi-Arabien deltager også ved klub-VM, hvor de er i gruppe med Real Madrid, Pachuca og Salzburg.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland-spiller stukket ned

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Legende scorer landstrænerjob

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes