Messi og Ronaldo kan blive holdkammerater

Ifølge talkSPORT overvejer Inter Miami muligheden for at hente Cristiano Ronaldo på en kort aftale til sommer, så portugiseren kan deltage i klub-VM.



De har haft en episk rivalisering i flere årtier, men til sommer kan Lionel Messi og Cristiano Ronaldo potentielt spille på samme hold for første gang nogensinde.

Sådan lyder det fra talkSPORT, der skriver, at Cristiano Ronaldo til sommer kan indgå en kortvarig kontrakt med en af de klubber, der skal deltage i klub-VM i USA.

Cristiano Ronaldos kontrakt med Al-Nassr udløber til sommer, og den portugisiske superstjerne har endnu ikke underskrevet en forlængelse.

Ifølge talkSPORT er forventningen, at en forlængelse med Al-Nassr vil komme på plads før ellere senere, men det udelukker angiveligt ikke et scenarie, hvor Cristiano Ronaldo først tørner ud for en klub, der deltager ved klub-VM, for derefter at returnere til den saudiarabiske liga efter slutrunden.

Og ifølge talkSPORT er Inter Miami interesserede i at gøre Lionel Messi og Cristiano Ronaldo til holdkammerater under sommerens slutrunde, selvom ingen planer endnu er fremskredne.

Inter Miami har i Lionel Messi og Sergio Busquets to ud af de maksimalt tre tilladte designated players, som er en regel, der giver klubberne mulighed for at hente tre spillere, der ligger udenfor deres såkaldte salary cap.

Inter Miami spiller åbningskampen ved klub-VM den 14. juni, hvor Lionel Messi og co. møder egyptiske Al Ahly, der som bekendt råder over den tidligere AaB- og Vendsyssel-angriber Wessam Abou Ali.

Al Hilal fra Saudi-Arabien deltager også ved klub-VM, hvor de er i gruppe med Real Madrid, Pachuca og Salzburg.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Elias Jelert færdig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Overraskende melding om Oliver Christensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Optakt: USA – Paraguay

Brasilien – Marokko

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla